ONline Bardejov

Nie všetci dôchodcovia sa nechajú oklamať

Nie všetci dôchodcovia sa nechajú oklamať

Uplynulú sobotu sme v Prešovskom kraji zaznamenali dva prípady, kedy sa podvodníci pokúsili obrať o úspory dvoch seniorov. V jednom prípade bol podvodník úspešný a okradol dôchodcu o tisíce eur, v druhom prípade skončil podvodník v rukách polície.


Vyšetrovateľ ORPZ Prešov obvinil 34 ročného Lučenčana z prečinu podvodu v štádiu pokusu. Obvinený muž zatelefonoval v sobotu (15.10.2016) popoludní 74 ročnej žene z Dubovice, okr. Sabinov a predstavil sa jej ako doktor Kuzma. Pod zámienkou, že jej vnuk mal autonehodu, dôsledkom ktorej utrpel poranenia, ktoré si vyžiadali lekárske ošetrenie v nemocnici, pre ktoré s ňou nemôže komunikovať osobne, následne od nej požadoval sumu 10.000,-€. Peniaze mali poslúžiť na uhradenie škody majiteľovi auta pánovi Cerovskému, ktorý mal byť účastníkom autonehody, a ktorý si sám mal prísť po peniaze podvečer ešte v ten istý deň. Žena si do príchodu muža všetko overila u príbuzných a zistila, uvedené skutočnosti sa nezakladali na pravde. Kontaktovala preto políciu. Policajti sa na podozrivého pripravili a keď krátko pred 17:00 h prišiel k 74 ročnej žene do Dubovice pre peniaze a predstavil sa ako pán Cerovský, policajti muža zadržali. Po vykonaní procesných úkonov vyšetrovateľ podozrivého muža obvinil, umiestnil do cely policajného zaistenia a spracoval podnet na jeho vzatie do väzby.

counting-money-1239201V sobotu dopoludnia navštívil neznámy páchateľ 85 ročného muža z obce Plaveč, okr. Stará Ľubovňa. Po predchádzajúcom súhlase majiteľa rodinného domu vošli obaja do obývačky, kde páchateľ ponúkol majiteľovi 600.- € na nákup liekov. Počas toho využil jeho nepozornosť a z nočného stolíka v spálni mu ukradol kabelku, v ktorej sa nachádzali tri vkladné knižky a finančná hotovosť v rôznych bankovkách. Celková škoda dosiahla sumu viac ako 9 200.- €.

Dva podobné prípady, dva rôzne závery. Jeden poškodený sa stal obeťou podvodníka, druhý, resp. druhá poškodená sa oklamať nedala a pomohla k jeho zadržaniu políciou.

Zámienky „vnuk, či synovec v núdzi” alebo „operácia príbuzného po dopravnej nehode” patria medzi najpoužívanejšie medzi podvodníkmi.


Čo teda robiť v týchto a podobných situáciách? Prinášame základné rady v najčastejšie sa vyskytujúcich podvodoch na senioroch:


Niekto Vám zavolá domov a predstaví sa ako Váš príbuzný (syn, dcéra, vnuk/čka) a žiada Vás o finančnú pomoc s tým, že pre peniaze pošle svojho kamaráta:

 • overte si spätným volaním, či ide naozaj o príbuzného, za ktorého sa vydáva (zavolajte Vášmu príbuznému)
 • nedávajte peniaze osobe, ktorú nepoznáte
 • zavolajte POLÍCIU na tel. číslo: 158

Niekto Vás osloví, že jeho známy (kamarát, šéf, príbuzný) mal nehodu a potrebuje požičať peniaze na zaplatenie ošetrenia v nemocnici a tieto osoby by Vám ponúkali ako zálohu inú menu alebo vec:

 • nepristupujte na takúto požiadavku
 • zavolajte POLÍCIU na tel. číslo: 158
 • zdravotná pomoc v SR sa poskytuje bezplatne každému bez výhrady

Niekto Vám zazvoní pri dverách a predstaví sa ako pracovník istej spoločnosti s tým, že Vám prišiel vrátiť peniaze alebo odovzdať výhru:

 • nevpúšťajte takúto osobu do bytu
 • zavolajte POLÍCIU na tel. číslo: 158
 • elektrárne, vodárne a iné spoločnosti peniaze neposielajú v hotovosti

Niekto Vám zazvoní pri dverách a chce odpísať plyn, vodu, elektromer:

 • ak ste sami doma žiadajte od osoby preukaz zamestnanca spoločnosti
 • požiadajte Vášho suseda, aby bol prítomný pri vstupe takejto osoby do Vášho bytu
 • ak sa osoba dôveryhodne nepreukáže, neotvárajte a zavolajte POLÍCIU na tel. číslo: 158

Pri každej situácií sme spomenuli, že treba kontaktovať Políciu na linke 158. Ako ale správne privolať pomoc polície na čísle 158? Veľmi jednoducho:

 • predstaviť sa celým menom
 • oznámiť miesto kde sa nachádzate
 • oznámiť udalosť, ktorá Vás prinútila zavolať
 • oznámiť Vaše telefónne číslo pre prípad spätného overenia oznámenia
 • odpovedať na doplňujúce otázky
 • riadiť sa pokynmi a odporúčaniami polície

Ak sa Vám stane niektorá z popísaných udalostí, snažte si zapamätať popis osôb, výzor, oblečenie, vozidlo (EČV, typ, farba) a podobne, toto oznámte na POLÍCIU na telefónne číslo 158. Aj prípad dôchodkyne z Dubovice ukazuje, že to má význam a podvodník môže veľmi rýchlo skončiť v rukách polície.

Informácie nám poskytlo: Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove / Oddelenie komunikácie a prevencie.

Stali sa blízki členovia Vašej rodiny obeťami podobných podvodníkov?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Podobné príspevky

guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Eňa
Eňa
4 roky/rokov

skúsite sa vvvenovať aj týmto podvodníkom? lebo to už nikto nerieši. len tento portál a už nikde ani slovko
https://zn.sk/dochodcovia-podvodnici-cez-internet/

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x