Najstarší obchodný dom „Centrum“ prejde výraznejšou premenou

Najstarší obchodný dom „Centrum“ prejde výraznejšou premenou

Budova Obchodného domu Centrum bola odovzdaná do užívania v roku 1986. V nasledujúcich desaťročiach prešiel zovňajšok objektu len menšími stavebnými úpravami. Po 35 rokoch prejde najväčšou premenou. Budova dostane nové opláštenie. Práce na východnej strane objektu už započali.


Budova Centrumu bola prvým moderným nákupným centrom v Bardejove. Po otvorení ponúkal celkovú predajnú plochu až 685m². Čo bolo v tom čase pre malé mesto akým bol Bardejov veľkým skokom. Nákupné možnosti Bardejovčanov sa radikálne rozšírili.

Dvojpodlažný obchodným dom ponúkal na prízemí veľkopredajňu potravín so špeciálnymi kútikmi výseku mäsa a hydiny, zeleniny a múčnikov. Funkčné potraviny nájdeme na prízemí dodnes, ktoré sú metrážou mierne rozšírené o časť plochy podlubia, ktoré sa nachádzalo na južnej strane objektu.

Pôvodne bola táto stĺpová konštrukcia priechodná z Dlhého radu a tvorila akúsi pasáž. Pod strechou objektu sa nachádzali výkladné kiosky – domčeky, ktoré istým spôsobom odkazovali na pôvodnú uličnú zástavbu rodinných domov. Na poschodí našli Bardejovčania domáce potreby, drobný tovar, papiernictvo a drogériu.

Obchodný dom Centrum v čase jeho otvorenia v roku 1986

Výstavba Centrum-u trvala tri roky. Slávnostné prestrihnutie pásky urobil vedúci tajomník OV KSS v Bardejove Vladimír Tuleja. Náklady na výstavbu boli v tom čase vo výške 23 miliónov 484 tisíc korún.

Budova si až do súčasnosti zachovala svoju pôvodnú brizolitovú fasádu, ktorá rokmi menila len svoje farebné variácie. Veľkou škodou je, že ani zásadná rekonštrukcia neumožní využiť zastavanú plochu budovy pre potreby parkovania v suteréne prípadného novovybudovaného objektu. Centrum bude tak aj v nasledujúcich rokoch odkázaný len na priľahlé povrchové parkovanie.

Rekonštrukčné práce sú v štádiu montáže konzol pre budúcu odvetrávanú fasádu, ktorá bude s najväčšou pravdepodobnosťou pozostávať z kompozitných panelov. Akú farbu zvolil investor sa necháme prekvapiť.

Spracoval: M.M.

FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACI ČLÁNOK: 

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x