Keď sa povie obchodný dom, ako prvé si predstavíme veľkú „škatuľu“ – najčastejšie železobetónový skelet tvorený prefabrikovanými prvkami obalený do plášťa vo farbách v štýle konkrétneho reťazca. I keď tento trend farebného riešenia fasád postupne opadol a obmedzil sa na akceptovateľnú mieru.
V našom meste po prelome tisícročí vzniklo niekoľko takých objektov, ktoré svojou architektúrou nie príliš obohacujú naše mestá. Ide zväčša o halové stavby. Svojou hmotou a často aj umiestnením veľmi výrazne zasahujú do mestskej štruktúry a ich urbanistická hodnota je zanedbateľná. Takéto stavby majú v prvom rade poskytnúť potrebný komfort pri nakupovaní, na čo najväčšej predajnej ploche. To spĺňa väčšina z nich, ale často absentuje estetická stránka takéhoto objektu.
Projektanti v snahe postaviť supermarket za čo najnižšie náklady neriešia architektonickú stránku objektu do takej miery, aby vytvorili niečo prínosné pre danú lokalitu. Čo je na druhej strane aj pochopiteľné, kedže účel takejto stavby je prvoradý a architektúra ide bokom. Maximálne je riešené priečelie so vstupom do centra alebo jednotlivých obchodných prevádzok.
Dnes už má naše mesto niekoľko takýchto supermarketov/hypermarketov. Žiadne z nich neoplýva krásou a dnes ho berieme skôr ako všednú súčasť mestského prostredia. Pri výstavbe nového sa často stretávame s prívlastkom „ďalšia plechová škatuľa“.
Nový obchodný dom pred dokončením
Čo však ale príjemne prekvapilo je výstavba ďalšieho obchodného domu v severovýchodnej časti mesta, ktorý vyzerá trochu inak. Nový objekt nie je len ďalšou nudnou škatuľou s obchodmi, ale prekvapila aj výsledná podoba a dizajn tohto najmladšieho prírastku v našom meste. Zaujímavé tvary a riešenie fasády obchodného centra robia z neho celkom zaujímavý objekt. Treba ešte počkať na sadové úpravy a celkové dokončenie, no už teraz sa dá konštatovať, že aj budova s touto funkciou, môže byť zaujímavá. Podľa prezentovanej vizualizácie by mali byť v objekte umiestnené štyri prevádzky.
FOTOGALÉRIA:
FOTOGALÉRIA:
Z histórie po súčasnosť
V Bardejove vyrástol prvý moderný hypermarket niekedy na začiatku tretieho tisícročia akolo roku 2001. Budova HYPERNOVY sa začala stavať v severozápadnej časti intravilánu mesta na mieste starej píly. Obchodné centrum holandského reťazca Ahold bolo v plnej prevádzke takmer 14 rokov, až do júna 2015, kedy spoločnosť, ktorá obchodný dom prevádzkovala ukončila svoje obchodné aktivity aj v Bardejove. Objekt hypermarketu má zastavanú plochu 5 500 m² a v súčasnosti je iba sčasti využívaný. Okolie hypermarketu s komunikáciami ako aj parkoviskami pre 262 vozidel je v dezolátnom stave. Aká bude budúcnosť tohto objektu je zatiaľ nejasné.
Ďalším obchodným domom, ktorý pribudol o čosi neskôr – v roku 2002/03 bol supermarket BILLA v predstaničnom priestore na mieste pôvodného panelového parkoviska. Stavba vyrástla medzi združenou budovou ŽSR, SAD a SOU strojárske. Zastavaná plocha supermarketu je 2 428 m² a staviteľ musel riešiť aj celkovú dopravnú situáciu v tomto predstaničnom priestore, vrátane svetelnej križovatky. V súčasnosti je objekt v prevádzke a časť predajnej plochy supermarketu je vyhradená aj pre čínsky supermarket.
Predajnú sieť ako tretí v poradí doplnil nemecký reťazec LIDL. Objekt predajne vznikol v roku 2004/05 v zastavanej zóne v blízkosti križovatky Duklianskej ulice a ulice Pod Vinbargom. Časť pôvodnej priemyselnej zástavby bývalej Frucony bola zasanovaná a na jej mieste vzniklo 1286 m² predajnej plochy z celkového územia o veľkosti 7 600 m². Súčasťou areálu je 122 parkovacích stojísk. Predajňa funguje do súčasnosti.
Štvrtý zámer bol o niečo odlišný od tých predchádzajúcich. Predajná pasáž so samostatnými nájomnými jednotkami, ktorá vyrástla v bývalom areáli mliekární bola prvá tohto druhu v Bardejove a priniesla rôzne obchodné prevádzky pod jednou strechou prístupné zvonku. Výstavba sa začala krátko po asanovaní objektov bývalých mliekárni v roku 2008/09 v blízkosti štátnej cesty I/77 smerom na Bardejovské Kúpele. Projekt niesol názov Obchodné Centrum Bardejov (Fachmarktzentrum) a ponúkol 8 400 m² prenajímateľných priestorov na celkovej ploche územia o rozlohe viac ako 20 000 m². Súčasťou areálu je 190 parkovacích miest. Krátko po otvorení v júni 2010 bola časť obchodného centra postihnutá rozvodnenou Topľou a došlo tak k zatopeniu niektorých obchodných priestorov. Nakoľko bolo obchodné centrum defakto postavené v záplavovom území rieky, nebolo prekvapujúce, že sa pri poslednej veľkej povodni ocitla časť centra pod vodou.
V marci 2012 začala výstavba hypermarketu britského reťazca TESCO. Priestor pre výstavbu objektu s priľahlými parkovacími miestami uvoľnili staré vojenské objekty areálu kasární, pre ktoré mesto nenašlo iné využitie. Už v auguste toho istého roku mohli do nových priestorov hypermarketu vstúpiť prví nakupujúci. Tesco pozostáva z cca 4000 m² predajnej plochy a celková zastavaná plocha objektu je vyše 6600 m². Počet parkovacích stojísk prislúchajúcich hypermarketu je 226. Na objekt Tesca mala nadväzovať aj obchodná galéria ako susedný objekt, tá však spolu s administratívnou budovou, kinom, bytovými domami a parkom ostala len na papieri.
V závere roka 2013 bola spustená prevádzka OC KAUFLAND v Bardejove. Stojí na ploche vysťahovaných garážach a opravárenských dielní ČSAD. Územie je z južnej strany ohraničené ulicou Duklianskou, z východnej strany ulicou Ľudovíta Štúra a zo západnej strany ulicou Tehelnou. Areál obchodného domu sa rozprestiera na pozemku s rozlohou približne 17 000 m². Zastavaná plocha z toho predstavuje 4940 m² a predajná plocha je zhruba 3114 m². Plocha parkoviska poskytuje 228 miest.
ACROSS
V auguste 2016 začala výstavba aktuálneho projektu – stavba obchodných jednotiek ACROSS na mieste bývalého predaja štrkov, pieskov a tuhých palív oproti OD Kaufland v susedstve židovského cintorína. V súčasnosti finišuje a nové obchodné priestory už čakajú na svojich nájomníkov. Snáď ešte v tomto roku sa jeho brány otvoria.
aupark mali spravit bulo bi to lepšie
A čo tak detské ihrisko? Nevieme čo s Hypernovou? Nech ju mesto odkúpi a spravy detské zábavné centrum.Alebo ešte lepšie,spravme tam desať benzínových púmp to bude pre mestské zastupiteľstvo byznis!Nadobudol som dojem, že čo nerobi biznis to sa v Bardejove neoplatí stavať!Tak si len ďalej napchavajme vrecká a hrdme sa koľko už máme pekných hypermarketov a nech nás teší že to niesu žiadne škatule!
kto je investor toho centrA?
spoločnosť GMT