Starý objekt Hypernovy sa pretransformoval do ďalšej predajne Lidla

Starý objekt Hypernovy sa pretransformoval do ďalšej predajne Lidla

Už onedlho otvorí v našom meste nemecký diskontný reťazec LIDL svoj druhý supermarket. Pre rozšírenie svojich predajných kapacít využil časť objektu bývalej Hypernovy. Výhodou je lokalita a veľkorysé parkovacie plochy.


Prvý novodobý hypermarket vyrástol v Bardejove niekedy na začiatku tretieho tisícročia okolo roku 2001. Budova Hypernovy sa začala stavať v severozápadnej časti intravilánu mesta na mieste starej píly. Tá sa presťahovala na perifériu mesta a uvoľnila priestor pre nové využitie. Obchodné centrum holandského reťazca Ahold bolo v plnej prevádzke takmer 14 rokov, až do júna 2015, kedy spoločnosť, ktorá obchodný dom prevádzkovala ukončila svoje obchodné aktivity aj v Bardejove.

Prvý hypermarket v Bardejove. Objekt ako aj jeho okolie boli dlhé roky v zanedbanom stave

Objekt hypermarketu má zastavanú plochu 5 500 m² a zostal po ukončení aktivít reťazca využívaný len vo veľmi malej miere. Okolie hypermarketu s komunikáciami ako aj parkoviskami pre 262 vozidiel zostalo v dezolátnom stave. Logo Hypernovy nad vstupným portálom zostalo však na svojom mieste aj v ostatné roky. Zub času sa podpísal na jeho stave a spolu s areálom nepridával na kráse širšiemu centru mesta. Reklamný totem Hypernovy dopĺňal panorámu mesta ďalších 5 rokov od odchodu posledného návštevníka supermarketu.

Druhá polovica roku 2020 priniesla dlho očakávané zmeny. Výrazné farby fasády sa zmenili na sivú v kombinácii s tmavo šedou. Všetkému predchádzali rekonštrukčné práce v interiéri. Proporcie budovy zvonka zostali zachované. Rovnako vstupný presklený portál zostal vo svojom dizajne. Zmenilo sa len označenia reťazca. Komunikácie dostali nový živičný kryt a na chodníkoch v okolí objektu bola vymenená zámková dlažba. Úžitková plocha bývalého hypermarketu by mala popri predajni potravín slúžiť aj ako prevádzka drogérie.

Vítate otvorenie druhej predajne Lídla?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pri vjazde do areálu pribudli závory. Z čias Hypernovy zostalo niekoľko vzrastlých stromov, ale celkovo výsadba a zeleň bola počas celej jej prevádzky zanedbaná. Celému priestoru dominuje dnes hlavne betón a asfalt. Veríme, že nový reťazec využije potenciál malých zelených plôch naplno.

Parkovanie pri novom reťazci bude regulované. Vjazd a výjazd vozidiel bude možný len prejdením cez závory.

Vo veľkej časti parkoviska nájdeme množstvo rozbitých obrubníkov. Veľká škoda, že na tento detail sa pri rekonštrukcii nekládol väčší dôraz. Príjazdové komunikácie majú síce nový asfalt, ale celkový dojem z bezprostredného okolia hypermarketu je rozpačitý.

Prvá prevádzka nemeckého reťazca LIDL vznikla v Bardejove v roku 2004/05 v zastavanej zóne v blízkosti križovatky Duklianskej ulice a ulice Pod Vinbargom. Časť pôvodnej priemyselnej zástavby bývalej Frucony bola zasanovaná a na jej mieste vzniklo 1286 m² predajnej plochy z celkového územia o veľkosti 7 600 m². Súčasťou areálu je 122 parkovacích stojísk. Predajňa funguje do súčasnosti.

Maloobchodná spoločnosť Lidl je súčasťou maloobchodnej skupiny Schwarz so sídlom v Neckarsulme. Je jednou z popredných spoločností v maloobchode v Nemecku a Európe. Spoločnosť Lidl je zastúpená v 30 krajinách sveta a v súčasnosti prevádzkuje približne 10 500 obchodov a viac ako 150 distribučných centier v 29 krajinách sveta. Spoločnosť Lidl vstúpila na slovenský trh v septembri 2004, keď otvorila prvých 14 predajní. Na Slovensku ich v súčasnosti prevádzkuje 147. Z toho dve v našom meste.

Spracoval: M.M.

FOTOGALÉRIA:

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x