Kamenná dlažba na dvore kláštora sa podarila až na druhý pokus. Prvá realizácia príliš nevyšla.

Kamenná dlažba na dvore kláštora sa podarila až na druhý pokus. Prvá realizácia príliš nevyšla.

Na nevyhovujúcu výslednú kvalitu prác upozornil kompetentných ONline Bardejov. Takmer dokončená časť nádvoria sa vykladala nanovo.


Nemusíte byť odborník na uloženie dlažby z andezitových kociek, aby aj laik tušil, že niečo nie je v poriadku. Sú známe rôzne spôsoby kladenia dlažobných kociek, no pri prvom uložení si robotníci zvolili zrejme vlastný variant.

Prvé uloženie kamennej dlažby

Kamenné kocky možno ukladať rôznymi spôsobmi. Populárne je kladenie do oblúka. Týmto vzorom bolo v minulostí vydláždené aj Radničné námestie. V priebehu reanimácie, ktorá začala približne v roku 2002 sa pristúpilo k vodorovnému kladeniu kociek a tak dlažby námestia do istej miery stratili niečo zo svojho historizujúceho vzhľadu. Takisto v celom historickom jadre, teda aj v priľahlých uliciach starého mesta nájdeme kocky, tzv. mačacie hlavy kladené vodorovne.

V areáli Kláštora františkánov sa zvolila rovnaká metodika. Avšak podarila sa až na druhý pokus.

To isté miesto, len o pár dní neskôr. Štýl ukladania je zreteľný.

Opätovne sa ukladala aj plocha v prechode pod klembou, kde dlažba mala vzhľadom na veľkosť kociek trochu priveľké špáry. Ženy v opätkoch by neboli v tomto priestore nadšené. Vo finále má dlažba pochôdznejší povrch.

Fotografia z dokončeného dláždenia v prvej polovici júna.

A výsledná podoba, ktorá sa ukladala nanovo.

FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x