Hotel Dukla sa napokon dočkal čiastočnej obnovy. Začalo sa s rekonštrukciou strechy.

Hotel Dukla sa napokon dočkal čiastočnej obnovy. Začalo sa s rekonštrukciou strechy.

Hotel Dukla, pôvodne hotel Széchenyi (neskôr Slávia), ktorý bol v historizujúcom štýle postavený na konci 19. storočia, v roku 1895, sa konečne dočkal začiatku obnovy. Táto národná kultúrna pamiatka, ktorá je jednou z významných  architektonických dominánt Bardejovských Kúpeľov zostala dlhé desaťročia bez využitia. A boli to presne dve dekády, čo zostala budova v centre kúpeľov chátrať. Prevádzka v nej bola ukončená už v roku 2002. Dovtedy slúžil kúpeľným hosťom ako liečebný dom.


BARDEJOVSKÉ KÚPELE a.s. už skôr avizovali, že na komplexnú rekonštrukciu a dostavbu hotela nemajú v čase kríz peniaze a horizont obnovy odhadovali na 5 a viac rokov. Avšak, keďže je pamiatka naozaj v kritickom stave, zámer akciovej spoločnosti bolo v prvej fáze vymeniť aspoň strechu.

Okrem samotnej budovy je v pláne k nej pristavať novú ubytovaciu časť s wellnessom a balneoterapiou, reštauráciu, prepojenú spojovaciu chodbu s hotelom Alžbeta a garáže. Modernú prístavbu celého komplexu si môžete pozrieť tu. Detailnejší pohľad na nový objekt, ktorý vyrastie zo západnej strany vyobrazuje táto vizualizácia.

Do stavby dlhé roky zatekalo, a drevené podlažia v jej vnútri sa doslova prepadli. Bolo nevyhnutné stavbu prekryť novou strechou, aby nehrozil jej celkový kolaps. O celkovej asanácii budovy sa v určitom období diskutovalo. V pláne bolo hotel zbúrať a postaviť jeho repliku. Tento zámer sa však nepáčil KPÚ (Krajskému pamiatkovému úradu).

Pre obnovu hotela bolo v uplynulých rokoch vypracovaných nakoľko architektonických štúdií. Pre prísne požiadavky pamiatkarov, sa k realizácii napokon nedostali. V jednom z nich mala dokonca z východnej strany vzniknúť viacpodlažná výšková budova. V inom malo byť zo severnej strany situované podzemné parkovisko.

Napokon uzrela svetlo sveta zrejme finálna vízia dostavby celého komplexu so zrekonštruovanou pamiatkou. Kúpele sa ňou pochválili aj na svojej webstránke. Výšková budova z návrhu zmizla a prednosť dostalo iné riešenie. Zo západnej a východnej strany pôvodnej budovy vznikli akoby dva samostatné budovy prepojené chodbou s centrálnym objektom.

Vizualizácia zrekonštruovaného hotela s dostavanými krídlami s modernou architektúrou

Rekonštrukcia strechy sa stala realitou

Pri poslednej návšteve kúpeľov, sčasti vyrezaná vegetácia v blízkosti hotela prezrádzala, že sa s budovou niečo začalo diať. Obstavané lešenie okolo objektu, už potvrdilo, že plány na obnovu sú reálne a začína sa záchrana pamiatky v hodine dvanástej.

Počas dlhých rokov, vegetácia okolo hotela bujnela a nič nebránilo divokému rastu stromov. Zeleň postupne zahalila fasády hotela a Dukla doslova mizla z dohľadu návštevníkov a kúpeľných hostí. Stavbu identifikoval len nápis umiestený na priečelí, ktorý ešte nestihli prekryť vyššie stromy.

Je pochopiteľné, že obnova so sebou prinesie výrub väčšieho množstva drevín. Rozširovanie hotela neskôr zaberie väčšie časti parkových plôch v okolí objektu. Dnes na mieste vidíme označené dreviny na výrub a pár odstránených stromov, ktoré bolo nevyhnutné vyrezať, aby práce vôbec mohli začať.

Pohľad na hotel z 2021. Bujná vegetácia postupne prekrývala takmer celú stavbu.

Pozrite si dreviny, ktoré padnú alebo už padli za obeť v tejto fáze rekonštrukcie:


Na staveniskovej ploche pred vstupom do hotela nás zaujala zosadená vežička, ktorá bola hlavnou dominantou strechy priečelia stavby. Po takmer 130-tich rokoch je liatinový ozdobný štít s konštrukciou strechy  demontovaný a na zemi čaká na rekonštrukciu.Historické podoby hotela Sczéchenyi:

Všimnite si, že aj pôvodný hotel prešiel prestavbou. Neskôr boli k hlavnej budove popri vstupe pristavané prízemné objekty v parteri, vďaka ktorým vznikli na prvom nadzemnom podlaží priestranné terasy. Vľavo bola spoločenská miestnosť a vpravo jedáleň, kde sa konali pravidelné tanečné zábavy. Táto stavebná úprava bola však na úkor predsunutých balkónov na nižších podlažiach. Taktiež zábradlie na novšej prístavbe už nemalo secesnú podobu s dôrazom na dekor, tak ako je tomu na zvyšných balkónoch.


FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACI ČLÁNOK: 

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x