Historické centrum mesta dostane novú dominantu! Práce vo vodnej priekope sa blížia do finále.

Historické centrum mesta dostane novú dominantu! Práce vo vodnej priekope sa blížia do finále.

Kedysi vyhĺbená jama v okolí hradieb, pravdepodobne naplnená vodou, aby ochránila mesto pred nepriateľskými útokmi. Dnes vybetónovaná plocha na dne vodnej priekopy, do ktorej sa po stáročiach vráti voda.


Celé dielo pozostáva z liateho betónu. Steny plytkej nádrže sú citlivo odsadené od kamenných múrov priekopového múru a konštrukcie kamenného mosta. Medzipriestor je vyplený vymývaným riečnym štrkom. Nenarúša sa tak kontinuita zachovaných častí hradobného opevnenia.

Surový pohľadový betón na bočných stenách je po oddebnení priznaný vo svojej pôvodnej podobe. Tak je tomu aj v interiéri podzemného objektu so schodiskom v priestoroch Hornej brány na opačnej strane mesta. Nenájdeme tu žiadne obklady a nevyskytujú sa tu ďalšie použité materiály, čo je dobre. Komunikácie pre peších sú už štandardne tvorené andezitovými kockami, ktoré sú kladené rovnobežne. V okolí hradieb sa aktuálne realizuje výkop pre uloženie vedení na osvetlenie objetkov severovýchodného barbakánu. Celý priestor priekopy prechádza dokončovacími terénnymi úpravami a dostáva tak svoju finálnu podobu.


Pozoruhodnosťou celého diela sú betónové nášľapné plochy, ktoré vystupujú z dna priekopy a budú presahovať ponad vodnú hladinu. Po ich povrchu sa bude dať priblížiť k vystavenému artefaktu či tabuli. Samozrejme to všetko s efektným osvetlením.


FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Text: M.M. / Foto: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x