ONline Bardejov

Exkurzia žiakov Súkromného gymnázia – Predná Hora (Ako sa nám zmenil pohľad na život)

Exkurzia žiakov Súkromného gymnázia – Predná Hora (Ako sa nám zmenil pohľad na život)

V utorok 28. júna 2016 sa uskutočnila exkurzia žiakov Súkromného gymnázia, ktorej cieľom sa stal Odborný liečebný ústav psychiatrický Predná Hora, miesto, kde sa liečia ľudia z látkových a nelátkových závislostí


V tomto liečebnom ústave mali študenti možnosť absolvovať prednášky vedené odborníkmi v oblasti psychiatrie. V úvode sa dozvedeli všeobecné informácie o histórii a organizácii zariadenia, potom nasledovala prednáška o látkových závislostiach vedená MUDr. Máriou Martinove. Problematika alkoholizmu a závislosti od nikotínu a drog sa, bohužiaľ, týka aj mladistvých (pre ktorých, ako poznamenala pani doktorka, na Slovensku neexistuje špecializovaný liečebný ústav), a preto je dôležité mať o tomto probléme dostatok informácií. Čím skôr ľudia v okolí odhalia varovné príznaky v správaní človeka, tým vyššia je šanca včas mu pomôcť.

Študenti Súkromného gymnázia pred budovou ústavu.
Študenti Súkromného gymnázia pred budovou ústavu.

Témou druhej prednášky, ktorú viedol MUDr. Jozef Benkovič, boli nelátkové závislosti – rozprávanie o „moderných diagnózach“ ako závislosť na mobilnom telefóne, internete, počítačových hrách či gamblerstvo a shopoholizmus, doplnené množstvom príhod z praxe,  bolo veľmi pútavé.

Silný dojem v žiakoch však zanechal najmä klient liečebného ústavu, ktorý bol ochotný postaviť sa pred šesťdesiat ľudí a rozprávať o svojom probléme. Mladý muž, ktorý sa lieči zo závislosti na počítačových hrách, odpovedal na množstvo otázok zvedavých gymnazistov a prítomným pripomenul to, na čo sa častokrát zabúda  – že pacienti liečiaci sa v Prednej Hore sú ľudia ako my ostatní, len sa im život na chvíľu vymkol z rúk a už to, že na liečenie nastúpili, si vyžadovalo veľa sily a odhodlania.

Z liečebne študenti odchádzali so slovami pani doktorky:

„Verím, že ani vy, ani vaši blízki naše zariadenie nikdy nebudete potrebovať, ale ak by predsa, viete, na koho sa môžete obrátiť.”

Exkurzia pre žiakov Súkromného gymnázia sa uskutočnila vďaka hlavnej organizátorke RNDr. Oľge Lissýovej a sponzorom, ktorí zabezpečili dopravu a odborné prednášky.

Text: Mgr. Zuzana Fedorková

Tento príspevok ste nám poslali vy. Tam, kde ste Vy, tam je ONline Bardejov.

Podobné príspevky

guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x