Bardejov bude o čosi krajší! Dominanty Radičného námestia sa rozžiaria

Bardejov bude o čosi krajší! Dominanty Radičného námestia sa rozžiaria

Zdalo sa vám naše námestie vo večerných hodinách všedné? Výrazne to má zmeniť iluminácia baziliky a radnice moderným LED osvetlením. Pamiatky by tak konečne mohli vysúpiť z tmy a ukázať svoju krásu aj po zotmení.


Práce na inštalácii technologickej časti iluminácie radnice prebiehajú rýchlym tempom. Kompletne dokončené je už osadenie líniového osvetlenia zo západnej strany tejto historickej dominanty. Práce na osvetlení oboch pamiatok by mali byť ukončené v máji tohto roku.

V súčasnosti prebieha inštalácia zemných rozvodov osvetlenia fasády radnice pod úrovňou dlažby. RGB osvetlenie je umiestnené v zemných boxoch. Káblové vedenia budú uložené vo vzdialenosti asi 0,4 m od objektu. Celé osvetlenie fasády goticko-renesančnej radnice je riešené líniovými svietidlami, ktoré sú osadené v úrovni dlažby a nijako nevyčnievajú. Strecha bude osvetlená reflektormi, ktoré budú umiestnené na okolitých budovách meštianskych domov. Celkovo bude osvetlenie radnice riešené rovnomerne s akcentáciou vyššej intenzity osvetlenia znakov a výzdoby. Bočný renesančný arkier z východnej strany radnice bude osvetlením zvýraznený akcentom teplej bielej farby.

Nezabudlo sa ani na sochu rytiera Rolanda na južnom štíte radnice. Tá bude osvetlená troma svietidlami, ktoré sa inštalujú priamo na podstavec sochy.

Inštalácia jedného z reflektorov na strechu objektu Šarišského múzea v blízkosti radnice.

„Osvetlenie Baziliky je riešené kontrastne jemnou akcentáciou osvetlenia zvislých vzpier k rovným plochám fasády. V rámci podpory prirodzenej gradácie smerom hore bude vrchol veže osvetlený vyššou intenzitou vzhľadom na ostatné časti a dynamickým osvetlením ochodze veže a vikierov strechy. Osvetlenie fasády je tiež riešené líniovými svietidlami, ktoré sa uložia v zemi asi 1,0 m od päty múrov. Osvetlenie ochodze veže je riešené umiestením svietidiel na podlahe pochôdznej časti veže.“ Uvádza sa v technickej správe:  Modernizácia verejného osvetlenia mesta Bardejov LED technológiou – II. etapa v časti Iluminácia, ktorú pre Mesto Bardejov vypracoval Peter Lonc s projektantom Ing. Richardom Gáborom.

Bazilika sv. Egidia – juhovýchodný pohľad.

Ďalej sa v správe uvádza: „Osvetlenie fasády hlavnej lode južnej strany je riešené z priestoru nad južnou loďou a kaplnkou sv. Ondreja. K iluminačnému osvetleniu je pridružené súsošie sv. Floriána a zvony Urban a Ján. Strecha Baziliky je nasvecovaná z okolitých domov na námestí. Dosvetlenie sanktusníka na streche hlavnej lode bude riešené svietidlami, ktoré sa umiestnia na streche pri päte vežičky. Ďalšie svietidlá inštalované na streche budú osvetľovať vikiere južnej a západnej strany strechy.“

Osvetlené pôvodné zvony Ján a Urban osadené pred bazilikou.
Nasvietená bude aj neskorobaroková kamenná socha Floriána, patróna hasičov.

Zaujímavosťou celého osvetlenia bude možnosť farebnej modifiácie nasvietenia. V prípade požiadavky pri oslavách a významných dňoch mesta bude možné zmeniť farbu iluminačného osvetlenia použitím RGB technológie. Mnohí z vás určite postrehli nasvietenie radnice namodro pri šírení osvety o autizme, ktorá sa už vo svete i v našom meste stala tradíciou. Po dokončení prác by sa takéto nasvietenie dalo zrealizovať jednoduchou zmenou farby už existujúceho osvetlenia.

Iluminácia budov moderným LED osvetlením je súčasťou tretej etapy projektu Modernizácie verejného osvetlenia mesta Bardejov LED technológiou. Jej hlavným cieľom je zvýšenie energetickej a ekonomickej efektívnosti hospodárstva mesta, zabezpečenie zvýšenia kvality osvetlenia v meste a v neposlednom rade aj zvýšenie atraktivity mesta ako pre vlastných obyvateľov, tak aj pre návštevníkov, turistov a kúpeľných hostí.

Letecký pohľad na osvetlené ulice Krátky rad a Starý blich novou LED technológiou

Projekt iluminácie v zmysle rozhodnutia KPU Prešov a po rokovaní s autormi projektu Rekonštrukcie Radničného námestia a nimi navrhnutého osvetlenia námestia a pamiatkovým úradom vypustili z realizácie aj osvetlenie meštianskych domov (488 ks svietidiel) a v realizovanom projekte sa počíta len s osvetlením mestskej radnice a baziliky sv. Egídia s celkovým počtom 259 ks svietidiel. Finančný objem celého projektu je viac ako 360 tisíc eur. Financovaný bude prostredníctvom dodávateľského úveru.

Klasický nočný pohľad na dominanty Bardejova nebol príliš atraktívny. S novým osvetlením to bude minulosťou.
Test nového osvetlenia krátko po inštalovaní. (autor: Jozef Mačejovský)

Tešíte sa na nové osvetlenie baziliky a radnice?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pozrite si ako prebiehajú práce na inštalácii osvetlenia:


aktualizované 17. 4. 2018

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M. / Foto: M.M., D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Ľubica

To mesto Bardejov mi prirastlo k srdcu,hoci pochádzam z iného okresného mesta . V Bardejove som pracovala 14 rokov kde som spoznala veľmi veľa dobrých ľudí . Je to kraľovske krásne mesto.

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x