Nočný Bardejov mení farbu zo žltej na bielu

Nočný Bardejov mení farbu zo žltej na bielu

Môže za to postupná modernizácia verejného osvetlenia. Tá prinesie úsporu prevádzkových nákladov, zníženie svetelného znečistenia a v neposlednom rade prispeje k bezpečnosti ciest a verejných priestranstiev.


Počas letných mesiacov na území mesta Bardejov a v mestských častiach prebieha II. etapa modernizácie verejného osvetlenia. V súčasnom období sa uskutočňuje výmena cestných svietidiel. Vo vybraných častiach mesta sa plánuje doplnenie či výmena havarijných stožiarov.

Výmena osvetlenia na cestnom ťahu ulice Dlhý rad

Modernizácia ráta s výmenou všetkých zastaraných výbojkových svietidiel SHC, SOX a kompaktných žiariviek na existujúcich svetelných miestach za svietidlá LED technológie a súčasne doplnenie LED svietidiel na miestach, kde súčasný stav nespĺňal svetelno-technické normy. LED technológia postúpila v technickom vývoji a v súčasnej dobe poskytuje adekvátnu náhradu sodíkových výbojok z hľadiska osvetlenosti a intenzity osvetlenia, s omnoho nižšími požiadavkami na spotrebu el. energie.

Technické vyhotovenie moderných LED svietidiel poskytuje množstvo výhod oproti sodíkovým svietidlám napríklad aktívnu tepelnú ochranu svietidla, možnosť plynulej regulácie od 10% – 100% výkonu svietidla, lepší merný svetelný výkon ako u sodíkových výbojok. LED moduly majú vyššiu životnosť: 60 000 – 100 000 hodín oproti sodíkovým výbojkám 15 000 – 16 000 hodín.

V nadväznosti na 1. Etapu modernizácie verejného osvetlenia v meste Bardejov časti Družba, Komenského, Vinbarg, v ktorej bolo inštalovaných 774 ks LED svietidiel s možnosťou regulácie a správy osvetlenia, pokračuje vo svojej II. Etape v dokončení nevymenených častí mesta vrátane satelitných oblastí (Dlhá Lúka, Bardejovská Zábava, Poštárka, Bardejovské kúpele, Bardejovská Nová Ves a Mihaľov) za LED svietidlá, ktoré musia byť kompatibilné a pripojiteľné na riadiaci systém vybudovaný v meste Bardejov.

Mestská časť, Bardejovská Nová Ves, svieti už po novom

Pre návštevníkov i domácich obyvateľov bude najväčšou zmenou iluminácia a nasvietenie historickej radnice a baziliky na Radničnom námestí. Výškovú techniku načastejšie postrehnú vodiči na cestách. V uplynulých dňoch montéri menili svietidlá na Dlhom rade či Duklianskej ulici. Pozorný občan mesta mohol po zotmení spozorovať zmenu farby osvetlenia a jej intenzitu. Celkovo sa vymení 1 610 svetelných bodov. Energeticky náročné svietidlá nahrádzajú nové LED lampy, jedného druhu.

Pracovníci na vysokozdvižnej plošine inštalujú nové LED osvetlenie

V rámci projektu sa odstránia najkritickejšie káblové poruchy pod povrchom zeme, v celkovej dĺžke 600 metrov. Prekopávky sa okrem iného dotknú aj Komenského ulice. Nové lampy pribudnú aj v Bardejovských Kúpeľoch. Modernizácia parkových svietidiel v Bardejovských Kúpeľoch ráta s osadením 96 kusov nových lámp. Nové stožiare pribudnú aj pri ceste na Dlhom rade, na strane Promenádneho parku. Projekt žial nepočíta s osvetlením chodníka do Dlhej Lúky, od križovatky do kúpeľov. Mestský podnik Bapos plánuje chodník osvetliť demontovanými stožiarmi.

Po vzore z iných slovenských miest, sa samospráva rozhodla zvýrazniť dominanty Radničného námestia aj po západe slnka. Iluminácia objektov v centre mesta bude realizovaná moderným LED osvetlením s riadením podľa zvoleného režimu, na základe schváleného projektu investorom – mestom Bardejov a Krajským pamiatkovým úradom v Prešove.

Staré, žlté svetlo ostane na miestach, kde sa v nedávnom období realizovali projekty. Konkrétne okolo Tople, pozdĺž protipovodňového múru či na časti Partizánskej ulice.

Letecký pohľad na osvetlené ulice starými výbojkovými lampami a novou LED technológiou

Fotografia nižšie – pohľad na ulice Dlhý rad, Krátky rad a ulicu Starý blich pred modernizáciou osvetlenia s ešte starými sodíkovými výbojkovými lampami. Z fotografií sa dá porovnať intenzita osvetlenia. Zatiaľ čo pri LED osvetlení (viď záber vyššie) je osvetlená len cesta a okolie komunikácii ostáva v tme, pri starom osvetlení badať väčší rozptyl svetla z pouličného osvetlenia.

Žlté pouličné osvetlenie pred modernizáciou

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]Zaujímavosťou je, že samospráva mala záujem o zmenu lámp v historickom centre, ktoré sa časti občanom nepozdávajú. Podľa našich informácií však nateraz ostanú bez výmeny. Pri opravách a poškodení lámp nastáva problém. Predmetné lampy sa už nevyrábajú. V časti Hviezdoslavovej ulice (najbližšie k námestiu) a parku Emila Korbu, boli už osadené svietidlá s novším dizajnom.[/vc_cta][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

Hviezdoslavova ulica s novými lampami
Nové lampy nájdeme aj v parku Emila Korbu

Lampy, ktoré boli osadené pri reanimácii námestia rozpútali medzi Bardejovčanmi vášne a mnohí z nich si na ne ani doteraz nezvykli. V súčasnosti sa už nevyrábajú a ich údržba je preto problematická.

Lampy na Radničnom námestí budú v budúcnosti nahradené iným typom svietidla

Aktuálne nájdeme v historickom centre mesta päť typov lámp verejného osvetlenia. Niekde ostalo ešte niekoľko kusov starých liatinových lámp z éry pred začiatkom reanimácie historického centra. 5 rôznych prevedení je na relatívne malé centrum mesta naozaj dosť, čo poviete?

Staré liatinové lampy nájdeme v parku aj pred kláštorom Františkánov

Ako hodnotíte nové zmodernizované osvetlenie?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M. | D.P. | Foto: R.C.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x