Ako vyzeralo turné ženskej vokálne kapely po rómskych osadách?

Ako vyzeralo turné ženskej vokálne kapely po rómskych osadách?

Ženská vokálna skupina Neha! v októbri odohrala sériu koncertov v rómskych osadách na východnom Slovensku. Radikálne nežná tour 2023 bola o spoznávaní rómskych komunít na okraji spoločnosti, o prepájaní sa prostredníctvom hudby a v neposlednom rade o radikálnej nehe – posolstve, ktoré speváčky aktívne šíria.


“Sme ženy. Jemné a zároveň odvážne bytosti, ktoré bez predsudkov prichádzajú na miesta, pred ktorými majú iní obavy. Tour bola pre mňa dôkazom, že ľudskosť, dobro a nehu môžeme zdieľať v akomkoľvek prostredí a kontexte,” opisuje svoje dojmy speváčka Zuzana Vranka Žiaková.

Neha! navštívila rómske komunity v Zborove, Lenartove, na košickom Luníku IX a v Šarišskej Porube. V niektorých osadách v minulosti zahrala punková kapela RozPor a práve to inšpirovalo vznik tohto projektu. Ženská vokálna skupina svojimi vystúpeniami dlhodobo podporuje viaceré aktivistické iniciatívy, no Radikálne nežná tour 2023 bola niečím úplne novým. “RozPor nám srdečne podal štafetu v koncertovaní v rómskych osadách. Bola to naša prvá skúsenosť priameho prepojenia hudby so sociálnou témou. Mali sme víziu priniesť radosť z hudby a tá sa naplnila niekoľkonásobne. Naša spoločnosť, podľa môjho názoru, stále málo vníma, ako umenie dokáže kultivovať ducha. Aj preto bolo odvážne prísť do osád “len” s hudbou a otvoreným srdcom, namiesto niečoho, čo by sa ostatným mohlo zdať viac užitočné,” hovorí o zámeroch a výsledkoch projektu Belinda Rašner.

Týždňové turné energickej vokálnej skupiny bolo záplavou radosti a zábavy pre ľudí z komunít, ktorí by sa kvôli svojej sociálnej situácii inak na koncert nedostali. Speváčky sa však nezastavili len pri tomto úspešne splnenom cieli. Už počas týždňového cestovania po východnom Slovensku odohrali koncerty v prešovskom klube Christiania a v košickej čajovni Čavango, kde s verejnosťou zdielali, aké to je navštíviť rómske osady. “Môže sa to zdať ako banalita, že ľuďom rozprávame o tom, ako sme prišli do osady, zaspievali a porozprávali sa s miestnymi. Lenže my na vlastné oči vidíme, že zdieľaním osobnej skúsenosti sa v ľuďoch lámu predsudky,” hovorí speváčka Sára Čierna Luna Halíková, ktorá o tour napísala aj článok pre časopis Týždeň.

Neha! mieni svoje osobné skúsenosti z Radikálne nežnej tour 2023 šíriť aj naďalej. Okrem ich sociálnych sietí, kde sa speváčky k tomuto projektu doteraz vyjadrujú, si pre verejnosť pripravili aj diskusiu. Uskutoční sa 4. decembra v bratislavskom Lab.cafe v Starej Tržnici o 18:30. Bude zameraná na priebeh Radikálne nežnej tour 2023, ale aj na aktivistickú činnosť skupiny vo všeobecnosti. V rámci diskusie bude možné zhliadnuť fotografie Welin Nagyovej, ktorá návštevy osád zdokumentovala. Po diskusii bude nasledovať krátky koncert vokálnej skupiny.


FOTOGALÉRIA:

Zdroj – Text: Belinda Rašner, Foto: Welin Nagyová

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x