Žiaci Súkromného gymnázia po stopách Leonarda da Vinciho

Žiaci Súkromného gymnázia po stopách Leonarda da Vinciho

Exkurzia žiakov Súkromného gymnázia DSA v Bardejove sa opätovne organizovala v rámci projektu „Cesty za vedou“ v spolupráci so združením Amavet – Asociáciou pre mládež, vedu a techniku.


Tentokrát sa exkurzia gymnázia zamerala na život a prácu geniálneho vedca a renesančného umelca Leonarda da Vinci, ktorého 500. výročie úmrtia si v roku 2019 pripomíname. Cesta všetkých, po nových poznatkoch túžiacich zvedavcov, preto koncom októbra smerovala do krásneho, slnečného Toskánska a Lombardie v Taliansku.

Prvou zastávkou bolo prekrásne mesto Florencia, miesto kde da Vinci strávil svoje študentské roky. Dych všetkých študentov sa na chvíľu zastavil pri architektonickom skvoste Dómu Santa Maria del Fiore, v ktorom bol spáchaný atentát na známu florentskú bankársku a mecenášsku rodinu Mediciovcov. Okrem ďalších súvislostí tento Dóm vyniká svojou renesančnou kupolou, dodnes považovanou za zázrak stavebnej techniky. Prechádzka Dómskym námestím a  Piazzou della Signoria so známou fontánou, či mnohými svetoznámymi sochami, okrem iných aj Michelangelovho Dávida, nám padla gymnazistom z Bardejova veľmi príjemne.

Pokračovaním bola prehliadka svetoznámej Galérie Uffizi, v blízkosti známeho Mostu zlatníkov – Ponte Vecchio, kde mali možnosť obdivovať obrazy svetoznámych umelcov. Všetkých uchvátili maľby – Botticelliho diel Zrodenie Venuše, či Primavera, Michelangelovej Svätej rodiny, Caravaggiovej Medúzy a samozrejme tu umiestnené Da Vinciho výtvarné diela: Zvestovanie, Klaňanie kráľov, či Krst Krista. Po doplnení energie históriou a umením študenti ešte netušili, že onedlho budú obdivovať baziliku Santa Croce, ktorá je miestom posledného odpočinku významných Florenťanov, napríklad už spomínaného Michelangela, Machiavelliho, Rossiniho a iných.

Nasledujúci deň exkurzie patril rodnému kraju Leonarda da Vinciho – malebnému mestečku Vinci. V ňom sa konala prehliadka miestneho múzea s replikami da Vinciho vojenských, leteckých, stavebných strojov, modelov, ale aj jeho poznámok, rukopisov a nákresov z anatómie, či náčrtov známych malieb, čím uvedené múzeum patrí k najväčším a najoriginálnejším zbierkam svojho druhu na svete.

Študenti SGBJ DSA pred Múzeom Vinci (foto: RNDr.Oľga Lissýová)

Pokračovalo sa návštevou bývalého prístavného mesta Pisy a jeho Námestia zázrakov, ktoré očarilo každého. Študenti vyšli na naozaj Šikmú vežu a krátky čas strávili aj v priľahlej Bazilike Santa Maria Assunta. Práve v nej sa nachádzal luster, ktorý zaujal miestneho slávneho rodáka z Pisy – Galilea Galileiho ako inšpirácia pre pulzmeter a jeho ďalšie fyzikálne objavy.

Študenti SGBJ DSA a Pisa. (foto: RNDr.Oľga Lissýová)

Poslednou zastávkou za poznávaním života a práce da Vinciho, teda poznávaním vedy, histórie a umenia, ostala metropola severného Talianska – Miláno. Pešia prehliadka Milána bola očarujúca. Gymnazisti navštívili  Milánsky dóm, ktorý patrí medzi najväčšie gotické stavby na svete. Obdivovali Galériu Viktora Emauela II., jednu z najznámejších obchodných pasáží na svete, či divadlo La Scala, ktoré dali postaviť Habsburgovci pri svojich návštevách tohto mesta. Nevynechali ani Castello Sforzesco, milánsky opevnený hrad s rozsiahlou galériou a múzeom, a taktiež miestom tvorby da Vinciho. Tu pri príležitosti 500. výročia úmrtia tohto génia, mali možnosť formou unikátnej interaktívnej videoprojekcie nahliadnuť do súčasnej práce reštaurátorov, ktorú používajú pri odhaľovaní pôvodnej maľby Leonarda da Vinciho s kmeňmi stromov, vetvami, koreňmi a kameňmi a s jeho vizuálnymi predstavami o botanike a astronómii. Taktiež mali možnosť vidieť Michelangelovu nedokončenú Pietu Rondanini, či známy milánsky Oblúk mieru na konci parku hradného areálu. Na konci dňa plní nových zážitkov a hlbokých vedomostí o živote a tvorbe daVinciho a ďalších informácií o Taliansku, aj vďaka pani sprievodkyni Mgr. Michaely Šimove, sa vydali na spiatočnú cestu domov.

Študenti SGBJ DSA a Milánsky dóm. (foto: RNDr.Oľga Lissýová)

Všetko v živote má svoj začiatok, ale aj koniec. Žiaci Súkromného gymnázia sú už doma, ale zážitky im zostanú navždy.

Sme vďační, že na tejto ceste za poznaním sme sa obohatili o mnoho vedomostí z rôznych vedných odborov. Kto vie? Možno sa táto exkurzia  stala podnetom k tomu, aby ovplyvnila naše kroky do budúcna  a výber nášho budúceho povolania. Možno prispela k tomu, aby sa z nás stali budúci architekti, vedci, umelci alebo návrhári. Čas ukáže.

Text: SGBJ DSA, Františka Moravcová 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x