Žiaci Súkromného gymnázia na exkurzii v CERNe

Žiaci Súkromného gymnázia na exkurzii v CERNe

V uplynulom mesiaci sa žiaci Súkromného gymnázia v Bardejove konečne dočkali dlho spomínaného výletu do Švajčiarska a ďalších európskych miest. Navštívili aj sídlo európskej jadrovej organizácie v CERNe.


Prvou zastávkou študentov bolo mesto Salzburg. Štvrté najväčšie rakúske mesto, ktorého historické centrum právom patrí do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Študenti navštívili rôzne pamiatky, z ktorých najznámejšími sú pevnosť Hohensalzburg a  Mozzartov rodný dom na slávnej nákupnej ulici Getreidegasse. Zastavili sa aj na bavorskom zámku Hohenschwangau, ktorý sa nachádza v krásnej prírode medzi alpskými jazerami v Nemecku. Tu vyrastal „rozprávkový kráľ a mecenáš umenia“ Ľudovít II. Bavorský, ktorý práve odtiaľto pozoroval stavbu svojho protiľahlého a najslávnejšieho zámku Neuschwanstein.

Po skvelom odpočinku v nemeckom penzióne na úpätí Álp ich cesta pokračovala ďalej do Švajčiarska – do Winterthuru, v blízkosti Zürichu. Nachádza sa tu Švajčiarske vedecké centrum, tzv. Technorama, ktoré umožňuje svojim návštevníkom lepšie spoznať tajomstvá prírody, hlavne chémie, matematiky, biológie, geografie, či fyziky netradičným spôsobom. Princípom poznávania je idea J. A. Komenského tzv. Škola hrou, teda metóda hravej formy. Študenti gymnázia si svoje bádania a pokusy veľmi užili a veľa sa toho dozvedeli. Po tomto zážitku nasledoval hlavný bod exkurzie – sídlo európskej jadrovej organizácie v CERNe, na rozhraní štátov Švajčiarska a Francúzska.

Práve tu pokračovali na ďalší deň ráno. Začali prednáškou slovenského fyzika, absolventa Karlovej univerzity v Prahe. Ten po úvodnom predstavení a zoznámení s problematikou so študentami viedol diskusiu, o všetkom, čo ich zaujímalo v súvislosti s jeho prácou v CERNe. Následne sa študenti presunuli na ďalšie pokračovanie prehliadky v tzv. Kontrolnom Centre CERNu, kde ich sprevádzali ďalší dvaja fyzici a technici z Grécka a Talianska. Aj vďaka nim viac spoznali jednotlivé časti projektu urýchľovača častíc a lepšie pochopili jeho význam. Mali jedinečnú možnosť dozvedieť sa priamo o práci v tomto najrozsiahlejšom výskumnom centre časticovej fyziky na svete.

Popoludní sa presunuli do impozantného švajčiarskeho mesta Ženeva, svetového obchodného a finančného centra. Prezreli si historické námestia, navštívili nádhernú gotickú katedrálu sv. Petra a tzv. Reformation Wall, pamätník venovaný historickým osobnostiam európskeho reformačného hnutia. Medzi najkrajšie dominanty tohto švajčiarskeho mesta patrí aj fontána Jet d´eau, ktorá je až 140 metrov dosahujúca dominanta ženevského prístavu a taktiež najfotografovanejšie miesto Ženevy – kvetinové hodiny. Po zotmení sa okolie Ženevského jazera rozsvietilo a dotváralo to už samo o sebe pohodovú atmosféru veľkomesta. Tu sa exkurzia študentov gymnázia pomaly končila. Vo večerných hodinách sa vydali na cestu domov. Na záver študenti dodávajú, že opäť platÍ: Lepšie Raz Vidieť, Ako Stokrát Počuť.


Veľká vďaka patrí pánovi sprievodcovi za odborný výklad, pánom šoférom za bezpečnú jazdu a našim pedagógom Súkromného gymnázia v Bardejove, bez ktorých by sme to všetko nemohli zažiť.

Zdroj: text, foto – Klaudia Kloknerová, Veronika Tóthová, II.A SGBJ

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x