Vzdelanie na diaľku. Rodičia napospas novému školskému systému.

Vzdelanie na diaľku. Rodičia napospas novému školskému systému.

Úlohy, zadania a neposedné ratolesti zväčša nejdú dokopy. V týchto krásnych, slnečných dňoch byť zohnutý nad knižkou matematiky je činnosť, ktorá si takmer u žiadneho dieťaťa nenájde svoje miesto.


V súčasnej výnimočnej situácii najmä rodičia vedia, o čom je reč. Keď tú úžasnú prezentáciu alebo dokument nie je možné spustiť, alebo „zaujímavé úlohy“ motajú hlavičky bezradných detí, mysliacich hlavne na to, kedy bude konečne ten správny čas opustiť stoličku a začať skákať po celej miestnosti. No niekedy sa nad tým ani nezamýšľajú, oni to jednoducho spravia.

Škola bola luxus

A o tom niet pochýb, keďže len stačilo deti poslať do škôlky alebo školy, čo zaručovalo relatívne pokojné prostredie na prácu. Teraz ale nastáva situácia, v ktorej je príjem nevyhnutný, ale zároveň aj prítomnosť rodiča doma, nie v zamestnaní. Ako si teda môžete vyberať z dvoch možností, ak potrebujete splniť obidve?

Možno by stačil jediný telefonát alebo správa. Aj učiteľ je len človek a dokáže pochopiť to, že niektorí rodičia si „homeoffice“ dovoliť nemôžu. Aj mamička z Tročan sa môže plne venovať svojej práci, len vďaka tomu, že jej syn má každý deň hovor s učiteľkou.


Technológie ako labyrint

Iste existuje mnoho rodičov, ktorí technológiám rozumejú rovnako dobre, ako dnešní tínedžeri. No aj dotyková obrazovka sa môže stať španielskou dedinou pre tých, ktorí sa s počítačom prvýkrát stretli len pred niekoľkými rokmi, a takisto EduPage nástrojom, ktorý ľahko pripraví kohokoľvek o trpezlivosť (a nervy).

Riešenie ponúka samotný portál EduPage, pretože v sekcii návod si môže ktokoľvek preštudovať každú jeho časť a vyhrabať sa spod kopy nejasností. Jednotlivé kroky sú aj obrazovo doplnené, preto čítanie nezaberie mnoho času.

„Museli sme si zvyknúť častejšie využívať IKT. To ale nie je na škodu, veď človek sa učí celý život. Ja ešte stále nie som v tejto oblasti tak zručná, ako by som chcela. Navyše môj počítač niekedy odmietal spolupracovať.“ – vyjadrila sa mamička a zároveň učiteľka, Juliána zo Zborova.

Vysnený návrat?

Niektorí tvrdia, že deti istotne zostanú tento školský rok doma. No vzhľadom na situáciu to nie je možné tvrdiť na sto percent, ba ani urýchlene uzatvárať celý prípad. Všetky prísne opatrenia len dopomôžu k tomu, aby sa životy ľudí čo najskôr vrátili do starých koľají.

„Už len nech idú do školy.“ – utrápene prehlásila mamička z Dlhej Lúky.


Totiž, až teraz si každé dieťa, ale aj rodič začne uvedomovať, aké dôležité je zamestnanie učiteľa. Je možné, že tento stav musel nastať, aby ľudia spozorovali naozaj dôležité hodnoty a začali ich uprednostňovať pred nepotrebnými zbytočnosťami.

Navyše, príroda v okolí Bardejova, slnečné počasie a veľkonočný čas vo svojej kombinácii poskytujú perfektný priestor na relax a čas strávený s rodinou. Tak ho využime!


Jedno z opatrení, ktoré bolo nevyhnutné prijať v boji proti šíreniu nového koronavírusu bolo aj prerušenie vyučovania na školách a v školských zariadeniach na celom území Slovenska. Rozhodol o tom Úrad verejného zdravotníctva SR. Školy zostali zatvorené celoplošne od 16. marca. V Bratislave a Košiciach ešte o čosi skôr. Od tohto obdobia sa do popredia začali dostávať online spôsoby výučby, ktoré si museli osvojiť učitelia a výnimkou nezostali ani rodičia.


Máte pocit, že sa môžete vo väčšej miere venovať svojim najbližším?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Spracovala: B. V. 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x