Čoraz viac ľudí sa zamýšľa nad tým, z akých materiálov je vyrobené ich oblečenie a v akých podmienkach bolo vyrobené. Filozofia značky musí v dnešnej dobe korešpondovať s ich hodnotami a životným štýlom. Avšak sme takí dôslední aj pri výbere zubnej pasty?
Mali by sme byť. Ide predsa o produkt, ktorý nám má v prvom rade dopomôcť k zdravému a atraktívnemu úsmevu. Značky, ktoré sú transparentné nielen v oblasti čísel, ale aj v oblasti výrobného procesu ich produktov sú dôveryhodnejšie v očiach zákazníkov. Ak ide dokonca o rodinnú firmu v konkurencii s veľkými nadnárodnými značkami, inak ako poctivosťou to nepôjde.
A preto sa biela perla® rozhodla povedať viac o ich výrobe, ktorá je práve v Kežmarku. Vnučka a dcéra zakladateľov, Inés Peško (Juríková), sa podieľa nielen na marketingu, obchode, ale aj na samotnom vývoji produktov.
Koľko ľudí tvorí bielu perlu vrátane zamestnancov vo výrobe, v riadení objednávok na e-shope a v manažmente spolu s vedením?
,,Ide o malú rodinnú firmu, ktorá zamestnáva ľudí regionálne – z okolia Kežmarku, Popradu a Starej Ľubovne. Tím tvorí spolu 15 ľudí, niektorí z nich pracujú pre bielu perlu už takmer 20 rokov, aj preto je ich kooperácia úzko spätá a atmosféra s hodnotami firmy rovnaká, za čo sme nesmierne vďační.“
Koľko druhov pást sa dá vyrábať súčasne? A koľko sa ich približne denne vyrobí?
,,Vždy sa vyrába jeden druh zubnej pasty, aby bol zabezpečený tok surovín a nedochádzalo k zámenám pri výrobe. Každá pasta má svoje jedinečné zloženie a po jej výrobe musí byť zabezpečené vopred určené čistenie a sanitácia, aby sa zložky jednotlivých zubných pást nezamiešali do inej zubnej pasty.
Maximálna možnosť objemu výroby za 8 hod. zmenu je 1 tona zubnej pasty, čo je približne 10-tisíc kusov túb zubnej pasty. Množstvo záleží nielen od objednávok, ale najmä od druhu výrobku a jeho procesu spracovania. Niektoré zubné pasty sú viaczložkové, iné potrebujú ešte vyššiu kontrolu či už pri výrobe, alebo pri ich balení, preto sa čas na ich spracovanie môže líšiť.“
Odkiaľ pochádzajú samotné suroviny potrebné na výrobu jednotlivých druhov zubných pást?
,,Pri výbere surovín kladieme ako značka dôraz na pôvod – uprednostňujeme prírodné produkty pred syntetickými. Na zabezpečenie stability výrobku je však nevyhnutné použiť aj syntetické suroviny, ktoré sa vyznačujú vysokou čistotou. Produkty však obsahujú viac než 90 % prírodných látok.
Nepoužívame suroviny zo živočíšnych zdrojov. Pokiaľ je možnosť, používajú sa lokálne suroviny a uprednostňuje slovenský trh. Práve bylinné extrakty, ktoré sú významnou súčasťou každej zubnej pasty, sa zaobstarávajú predovšetkým na Slovensku. Taktiež obaly a tuby a sú od slovenských dodávateľov.
Nie všetky suroviny je však možné vyrobiť u nás, preto sú niektoré dovážané zo zahraničia. Každá surovina, ktorá príde do spoločnosti, musí mať so sebou sprievodné dokumenty, ktoré zaručujú jej bezpečnosť, pôvod či kvalitu. Bez týchto dokumentov nie je surovina prijatá.
Pri výbere surovín sa kladie dôraz aj na ich bezpečnosť pri možnom prehltnutí, preto mnohé suroviny, okrem kozmetickej kvality, spĺňajú aj potravinársku kvalitu.“
Čo je na úplnom začiatku vývoja zubnej pasty?
,,Na úplnom začiatku stojí vývoj – vytvorenie produktu, ktorý bude účinný, chutný, dostupný a bude odrážať dopyt trhu. Zubné pasty patria legislatívne pod kozmetické výrobky, ale okrem klasických funkcií kozmetického výrobku – čistota, vôňa, vzhľad, ochrana, stabilita, musí zubná pasta aj chutiť, nakoľko pri jej vnímaní sú zapojené aj chuťové receptory.
V rámci vývoja je finálna vzorka testovaná viacerými respondentami na chuť a účinky, prípadne je účinnosť výrobku diskutovaná a potvrdená odborníkmi.
Nasleduje proces registrácie, ktorý zahŕňa mikrobiologické, chemické, fyzikálne, stabilitné, toxikologické a dermatologiké testovanie.“
Ako dlho trvá proces testovania výrobku na respondentoch? Na základe čoho sú daní respondenti vybraní?
,,Testovanie sa skladá z dvoch fáz. Testy spoločnosti môžu trvať niekoľko týždňov až po mesiace skúšania vlastných výrobkov pri každodennej domácej hygiene. Testy u stomatológa sa robia približne mesiac, kde sa cielene vyberú respondenti, resp. pacienti, pretože každá pasta má inú špecifikáciu. Napríklad pri zubnej paste zameranej na halitózu sú vyberaní pacienti s problémami zlého dychu, pri zubnej paste určenej na ďasná sú zase vyberaní pacienti s gingivitídou až paradontitídou a pod. Na bielenie zubov zase pacienti so zafarbenou sklovinou, pri ktorých sa robí screaning pred bielením a po bielení.“
Z akých fáz sa skladá samotná výroba až po distribúciu? Čo všetko zahŕňa?
,,Navažovanie – homogenizovanie/miešanie – plnenie – balenie – skladovanie – distribúcia.
Výrobok, ktorý prešiel všetkými schvaľovacími procesmi vrátane testovania môže byť prepustený do výroby. Podľa pripravenej receptúry konkrétnej zubnej pasty sa navážia všetky suroviny. Od surovín v tekutej forme (rôzne rastlinné oleje, extrakty a prírodné arómy) až po tie práškové (aktívne látky, jemné abrazívne zmesi, sladidlá a iné suroviny potrebné na vytvorenie tej správnej účinnosti a konzistencie pasty – napr. fluór).
Tie sa postupne zmiešavajú v homogenizátori až do vytvorenia hladkej hmoty, čo trvá približne 2 hodiny, avšak záleží od druhu zubnej pasty. Tento proces sa deje pod vákuom. Ak je hmota pripravená a odkontrolovaná pracovníkmi, postupuje na plnenie.
Pomocou plnoautomatického zariadenia sa hmota plní do označených túb, ktoré následne postupujú na balenie.
Tu už nastupuje aj ručná práca, kedy je každá tuba odkontrolovaná a zabalená. Zabalené produkty sú umiestnené v kontrolovaných skladoch, kde čakajú na distribúciu, ktorá je naplánovaná tak, aby žiadna pasta nečakala dlho v sklade.“
Aký má značka prístup k zákazníkom a k tzv. udržateľnejšiemu prístupu?
,,Mojím príchodom v roku 2016 sme prešli na sociálne siete, spustili sme e-shopový predaj a začali sme so zákazníkmi komunikovať napriamo. Pre nás je klient na prvom mieste, a preto kladieme dôraz na to, aby sme zodpovedali čo najrýchlejšie všetky ich otázky, ktoré k nám prídu či už na e-mail cez telefón, alebo sociálne siete. Zároveň sme nedávno zaviedli aj stomatologickú poradňu, kde sa naši klienti môžu pýtať ohľadom ich dentálneho zdravia priamo zubnej lekárky, s ktorou spolupracujeme. Zároveň sa snažíme, aby naša výroba, ale aj samotný e-shopový predaj bol udržateľný (napr. poskytujeme možnosť objednávky produktov bez krabičky).“
Vedeli ste, že čím viac pasta pení, neznamená to, že tým tzv. viac čistí zuby? Je to mýtus. Znamená to, že pasta v sebe obsahuje veľa syntetických látok. Práve zubné pasty biela perla sú oveľa menej penivejšie v porovnaní s konkurenciou, čo je dôkazom toho, že aj na Slovensku máme kvalitné prírodné produkty, ktoré sa vyrábajú s dôrazom na zloženie a poctivosť!