TIP NA VÝLET: Kapušiansky hrad je na skok od Bardejova

TIP NA VÝLET: Kapušiansky hrad je na skok od Bardejova

Kapušiansky hrad je zrúcaninou nad obcou Kapušany, nad cestou do Prešova a je situovaný na skalnom výbežku vrchu Zámčisko. Po rokoch dobrovoľníckej práce na jeho obnove sa stáva čoraz atraktívnejšou pamiatkou a v tejto sezóne láka navštevníkov aj novou atrakciou.


Na cestu k hradu sa môžete vydať pohodlne po lesnej ceste alebo náročnejšou strmou trasou po skalnatom chodníku priamo k vrcholu hradného kopca. Tá je síce kratšia, ale ak sa ňou rozhodnete ísť, tak len na vlastné riziko. Obe trasy vedú od železničnej stanice Kapušany pri Prešove a k hradu sa vydáte po zelenej turistickej značke.

P1670222
Pohodlná trasa po lesnej ceste Vás privedie až k bráne Kapušianskeho hradu.
P1670295
Trasa, ktorá výrazne skáti zostup z hradného kopca. Je však náročnejšia a na vlastné riziko.

Práce na obnove hradu prebiehajú od roku 2012. V tomto roku na hrade pribudla nová atrakcia – vyhliadková terasa na vrchole hradnej veže, ktorá poskytne návštevníkom možnosť vychutnať si pohľad na okolitú krajinu vrátane Šarišského hradu, hradu Šebeša a v prípade priaznivých podmienok dovidíte až na úpätia našich veľhôr.

P1670246
Terasa, ktorá je zároveň vnútornou strechou hradnej veže poskytne nádherný výhľad.

Hradná veža s novou terasou sa nachádza na najvyššom bode hradu vo výške 504 m. n. m. a dostanete sa na ňu po mohutnom drevenom schodisku, ktoré sa náchadza vo vnútri hradnej veže.

P1670231
Po drevenom schodisku sa dostanete na vyhliadkovú terasu na vrchol hradnej veže.

Vstup na vyhliadkovú terasu je spoplatnený. Dospelá osoba zaplatí 1€ a deti majú vstup zadarmo. Vstupné je zároveň príspevok na obnovu hradu. Vstup do areálu hradu je bezplatný a nachádza sa v ňom ohnisko pre turistov a taktiež nový správcovský a informačný objekt, kde je možné zakúpiť si suveníry  a ak máte záujem, tak v infocentre môžete požiadať o komentované prehliadky celého areálu hradu.

P1670229
Hneď pri vstupe pri hradnej bráne sa nachádza objekt infocentra.

Kapušiansky hrad postavili v rokoch 1410-1420 na mieste zničeného kráľovského hradu z 13. storočia. Hrad počas celej svojej existencie patril rodu Kápyovcom. Je veľmi dobre strategicky riešený. V druhej polovici 16. storočia hrad v rámci budovania protitureckej obrany prispôsobili novej vojenskej technike. V roku 1709 však hrad dobylo vojsko Františka II. Rákociho a nechalo ho podpáliť. O tri roky neskôr dala majiteľka hradu Eva Gergelakyová, vdova po Gabrielovi Kapym, hrad opraviť. O ďalšie tri roky ho však musela definitívne zničiť.

P1670303
Celkový pohľad na zrúcaninu Kapušianskeho hradu.

VIDEO: Pozvánka na návštevu Kapušianskeho hradu

FOTOGALÉRIA: 

autor: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x