TIP NA VÝLET: Pozrite si, čo uvidíte z lode Bohemia na Domaši

TIP NA VÝLET: Pozrite si, čo uvidíte z lode Bohemia na Domaši

Vodnú nádrž Veľká Domaša opäť brázdi výletná loď Bohemia. Na perlu východného Slovenska sa vrátila po dlhých 26 rokoch. Aby zakotvila vo svojom domovskom prístave v rekreačnom stredisku Dobrá, musela prekonať vyše 3600 kilometrovú cestu naprieč siedmimi štátmi Európy. Z Prahy sa na plavbu vydala 16. mája 2019 a do svojho cieľa dorazila 25. júla.


Príchod lode a jej položenie na hladinu Domaše sa tešil veľkému záujmu širokej verejnosti. Niekoľko tisíc prítomných divákov privítalo loď potleskom. Mohla sa tak začať písať novodobá história plavidla, ktoré k Domaši neodmysliteľne patrí.

Loď Bohemia funguje ako pravidelná doprava. Vo vodách Domaše počas sezóny absolvuje denne až päť náučných okružných plavieb. Cestujúci sa počas nich dozvedia históriu vodného diela a plavebnej dopravy na Domaši. Výklad je sprevádzaný hudbou, ktorá vystihuje dobovú atmosféru najslávnejších čias Domaše ako aj celú históriu od počiatkov výstavby vodnej nádrže v roku 1962. Dozviete sa aj, ako vznikol názov Domaša, koľko stála výstavba vodného diela, čo prežívali ľudia, ktorí opúšťali svoje domovy, ako to bolo počas Pražskej jari, ako za čias normalizácie, aký vývoj nastal po Nežnej revolúcii a rozdelení Československa, ako skončili výletné lode plávajúce po Domaši, ale spoznáte aj víziu rekreačnej oblasti na najbližšie roky.


Loď kotví v prístave v stredisku Dobrá. Vstupenky na plavbu je možné zakúpiť si v malom stánku hneď pri prístavisku. K dispozícii je tu aj množstvo suvenírov.

Cena za plavbu pre jedného dospelého vyjde na 6 eur. Detský lístok je v cene 3 eurá. Deti do troch rokov majú vstup zdarma. Dôchodcovia a osoby so zdravotným postihnutím zaplatia 4 eurá.

Plavba trvá približne 1 hodinu a 15 minút. Loď sa pohybuje po trase Dobrá v smere na Valkov, následne sa loď vracia až k priehradnému múru a prichádza späť do prístavu. Počas náučnej plavby sa môžete občerstviť v Bistre a bare Bohemia. V ponuke sú alkoholické aj nealkoholické nápoje, pivo, káva, čaj, víno, ale aj pochutiny rôzneho druhu.

Čo všetko je možné obdivovať z paluby lode si môžete pozrieť v nasledujúcej fotoreportáži. Zachytili sme všetko, čo nás počas plavby zaujalo. Najkrajší pohľad je na Kostol sv. Štefana – kráľa. Starobylý barokovo-rokokový kostol zostal stáť na svojom pôvodnom mieste vďaka ochrannému valu, ktorý je vybudovaný okolo objektu kostola. Zatopenie rozsiahleho územia pri výstavbe nádrže sa vďaka týmto opatreniam nedotkli samotnej stavby a vznikol tak pôvabný polkruhový polostrov. Kostol však ohrozujú problémy so spodnou vodou, ktorá si k jeho múrom postupne našla cestu. Pohľad na túto pamiatku z vodnej hladiny je však okúzľujúci. Samozrejme najlepšie je, pozrieť si všetko na vlastné oči.

Informácie o časoch plavieb, ako i dokumentárny film o minuloročnej ceste lode Bohemia z Prahy na Domašu je možné nájsť na internetovej stránke plavbydomasa.sk. V čase našej návštevy boli plavby k dispozícii v dvojhodinových intervaloch, v časoch od 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 a posledná podvečerná plavba Bohemiou je možná o 18.00 hodine.


Neďaleko od prístaviska lode Bohemia nájdeme v týchto dňoch na brehu Domaše aj priestor pre letné bohoslužby priamo pri vodnej nádrži. Konajú sa každú nedeľu.

Pozrite si bohatú fotogalériu alebo sa tam rovno vyberte. Pozrite si trasu:

FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x