V dňoch 16. – 17.7. 1976 vypukol pri ústí tiesňavy do Bieleho potoka požiar, ktorému podľahlo vyše 30 ha lesa. Z tohto dôvodu bol 40 rokov zákaz prechodu tiesňavou Kyseľ pre mimoriadne nebezpečenstvo padania skál a zhorených stromov. Od 18.8. 2016 bola požiarom zasiahnutá časť znovu otvorená formou ferraty. Ak neviete, čo v najbližších dňoch, neváhajte a vyberte sa do Slovenského raja!
Možno sa rozhodnete pre prechod náučným chodníkom „Kyseľ – ferrata Horskej záchrannej služby“ v úseku Kyseľ, ústie – Obrovský vodopád – vrch (otvorený od 15. júna do 31. októbra). Potrebnú výstroj si môžete rezervovať vopred a vyzdvihnúť v požičovni na Čingove od 7. hodiny. Za požičanie ferratového výstroja, ktorý je podmienkou, zaplatíte 10 eur, ďalších 5 eur za vstupenku. Výťažok pomáha financovať ochranu prírody.
Do najkrajšej rokliny Slovenského raja sa najkratšou trasou dostanete z Čingova. Nech sú Vám inšpiráciou nasledovné zábery.
Slovenský raj oslavuje 30. výročie svojho vzniku
Národný park Slovenský raj bol vyhlásený v roku 1988. Ochrana územia Slovenského raja sa však datuje od roku 1964, kedy vznikla chránená krajinná oblasť. Slovenský raj bol vtedy vôbec prvou slovenskou chránenou krajinnou oblasťou a vo vtedajšom Československu len treťou. Významné prírodné hodnoty územia presahujúce rámec Slovenska dali impulz prekategorizovaniu CHKO na národný park.
Pri príležitosti vzniku Národného parku Slovenský raj sa uskutočnila slávnosť, kde bol odhalený pamätný kameň a vysadená lipa.
Dôležitým medzníkom v ochrane Slovenského raja bol rok 2016, kedy vstúpila do platnosti nová zonácia národného parku. Nariadením Vlády SR, ktorým sa vyhlasuje NP Slovenský raj, jeho zóny a ochranné pásmo č. 69/2016 Z. z. zo dňa 13. januára 2016 s účinnosťou od 1. júna 2016 zanikli národné prírodné rezervácie a vznikol nový systém štyroch zón A, B, C, D.
FOTOGALÉRIA:
Mapa ferraty Kyseľ, otvoriť na mapy.hiking.skAk sa Vám príspevok páčil, neváhajte ho šíriť aj ostatným. Svoje tipy na reportáž nám môžete zaslať na do správy.