TIP NA VÝLET: Obec Fričkovce a Medžugorie spája monument, ktorý sa týči nad obcou pri Bardejove

TIP NA VÝLET: Obec Fričkovce a Medžugorie spája monument, ktorý sa týči nad obcou pri Bardejove

Obec Fričkovce v okrese Bardejov ležiaca v Bartošovskej kotline má novú zaujímavú dominantu, ktorú na východnom úpätí Čergova určite neprehliadnete. Nachádza sa v severnej časti obce na Mlynskej hore.


Ak si chcete na vlastné oči prezrieť vernú kópiu monumentu, ktorý sa nachádza v Bosne A Hercegovine v mestečku Medžugorie, stačí zájsť len pár kilometrov od Bardejova. Originálny kríž sa nachádza na kopci Križevac vo výške 520 m n.m.  Ide o kultové pútnické miesto, ktoré navštevujú tisícky veriacich. Od začiatku zjavení sa veriaci začali modliť cestou na Križevac krížovú cestu. Medžugorie sa stalo posvätným od zjavenia Panny Márie, ktorá sa zjavila v roku 1981 na kopci Crnica, niekoľko sto metrov nad miestom zvaným Podbrdo.

Betónový kríž nad obcou Fričkovce dokončený v roku 2022.

Betónový kríž v Medžugorí má výšku 8,56 metra a bol postavený na pamiatku 1900-stého výročia smrti Pána Ježiša. Jeho replika alebo verná napodobenina blízko Fričkoviec je približne rovnako vysoká a týči sa na Mlynskej hore v areáli lyžiarskeho strediska. Stredisko sa nachádza v nadmorskej výške 580 – 610 metrov.

Po výstavbe kríža, ktorá sa dokončila v roku 2022 dominuje vrcholu svahu s dvoma zjazdovkami s dĺžkou približne 300 metrov betónový monument natretý jasnou bielou farbou. Vrchol Mlynskej hory je zároveň aj pútnickým miestom, kde sa chodia veriaci modliť krížovú cestu. Z miesta, kde bol postavený kríž je pekný výhľad na všetky okolité obce. Kríž je v noci dokonca osvetlený.

FOTOGALÉRIA:


Blízko obce nájdete ešte jednu novú zaujímavosť. Cestou ku krížu ju určite neprehliadnete. Ide o národnú kultúrnu pamiatku. Historickú pivnicu, ktorej vznik sa datuje na obdobie 17. – 18. storočia a pôvodne mala slúžiť ako sklad vín prevážaných z Maďarska do Poľska. Na tomto objekte bol zrealizovaný archeologický výskum a je zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Zastrešenie historickej pivnice, ktorá je vzácnym archeologickým náleziskom.

Ide o kamennú klembovitú stavbu s vnútornými rozmermi 22 x 4m. V čase našej návštevy bol vstup provizórne prekrytý a nálezisko nie je v súčasnosti odprezentované v dôstojnej podobe. Po úplnom dokončení bude celý objekt využitý na prezentáciu histórie a novovekých dejín obce Fričkovce.

FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x