Športová hala v Bardejove potrebuje modernizáciu a obnovu! Pohrebníctvo sa po 9 rokoch vysťahuje.

Športová hala v Bardejove potrebuje modernizáciu a obnovu! Pohrebníctvo sa po 9 rokoch vysťahuje.

Bardejovské mestské zastupiteľstvo môže svojím štvrtkovým (1.10.) rokovaním udeliť zelenú investičnému zámeru modernizácie mestskej športovej haly. Do užívania bola odovzdaná v roku 1983. Posledná výrazná oprava, z dôvodu basketbalovej kvalifikácie, sa uskutočnila na prelome rokov 1999/2000. V súčasnosti prostredie športovej haly neponúka dôstojný priestor na konanie športových. kultúrnych a spoločenských podujatí v treťom tisícročí. 


Vyberáme z dôvodovej správy investičného zámeru modernizácie mestskej športovej haly „Mier“: ,,Nevyhnutnosť zásadnej rekonštrukcie objektu samotnej športovej haly so súčasným vytvorením podmienok pre jej využívanie pre kultúrno-spoločenské podujatia je daná ich stavebno-technickým stavom – fyzickou amortizáciou, ale aj po takmer 40 – tich rokoch aj morálnou amortizáciou. Predmetom modernizácie podľa tohto zámeru je z komplexu mestskej športovej haly „Mier“ realizovať len objekt samotnej športovej haly. Športová hala predstavuje jediný spoločensky akceptovateľný priestor na území mesta pre halové športy a súčasne priestor pre konanie rôznych spoločenských a kultúrnych podujatí vzhľadom k tomu, že na území mesta sa nenachádza žiaden objekt vhodný na tieto účely.“

Investičný zámer predpokladá kompletnú modernizáciu samotného objektu športovej haly, a to jej exteriéru (rekonštrukcia strechy, presklené plochy, okná a dvere, rekonštrukcia fasády, oprava terasy a betónových zábradlí, vstupov z Námestia SNP) a interiérového vybavenia (výmena palubovky hracej plochy, výmena sedačiek tribún pre divákov, výmena akustického podhľadu, výmena zábradlí, sociálnych zariadení, inštalácia tieniacich roliet, rekonštrukcia osvetlenia a kamerový systém).

Predpokladané celkové náklady investičného zámeru, bez nákladov na rekonštrukcie súvisiacich verejných priestranstiev predstavujú čiastku 2 730 000 eur. Financovanie sa má uskutočniť z dvoch zdrojov: schválená štátna dotácia vo výške 1,5 milióna eur a zo zdrojov rozpočtu mesta 1,23 milióna eur.


Pohľad z velína. Skladaciu tribúnu má nahradiť nová – statická.
Priestor pre zvukára a média. Ako z doby minulej.
Nad kazetovým stropom sa nachádza konštrukcia strechy a obslužné mostíky ku vzduchotechnike a svietidlám.
Detail svietidla. Na dnešnú dobu zastaralé a energeticky nevýhodné.
Detail obslužného mostíka a kábeláže.
Stojaca voda na streche. Či ráta investícia s odstránením starej lepenky, nám nie je známe.
Pohľad na strechu haly zo západnej strany.
Po novom bude vstupná časť haly na nerozpoznanie. Samozrejmosťou bude mobilná rampa pre vozičkárov.

Pohrebníctvo budú musieť presťahovať

V máji 2011 zriadili pohrebné služby. Dôvodom bola obnova mestského hradobného opevnenia v terajšom Promenádnom parku, ktorá si vyžiadala asanáciu objektu, kde predtým sídlili. V susedstve sa nachádzali potraviny. Ľuďom sa v začiatkoch nepozdávalo umiestnenie pohrebníctva, no rokmi si postupne zvykli. Vtedajší riaditeľ Baposu Vladimír Zoľák na margo vzniknutej situácie uviedol: ,,Museli sme ustúpiť terajšej výstavbe hradobného opevnenia. Narýchlo sme sa museli presťahovať, v priebehu mesiaca či dvoch by sme mohli nájsť priestory, ktoré budú vhodné. Vo svojej správe nemáme priestory, hľadáme ich v spolupráci s mestským podnikom v blízkosti centra.“ Z dvoch mesiacov je nakoniec vyše 9 rokov. Kam ich umiestni mestský podnik tentoraz ostáva zatiaľ otázne.

Reportáž o pohrebníctve v športovej hale bola odvysielaná aj v televíznom spravodajstve. Pozrieť si ju môžete TU.

Rekonštrukciou športovej haly sa vytvoria štyri nové priestory na prenájom, vo výmere 170,01 m2. Snáď sa v nich neobjaví žiadna absurdita.

Pohrebné služby. Kam ich premiestnia tentoraz, nie je známe.
Možno svetová rarita. Ponuka rakiev v športovej hale.
Tento pohľad by sa mal stať minulosťou.

Celkový pohľad na športovú halu od parkoviska.
Drevená výplň. Na viacerých miestach je sklenná výplň „zaplátaná“.
Zničené sedačky. O ich nepohodlnosti by vedeli rozprávať mnohí Bardejovčania.
Ticho na palubovke pred rekonštrukciou…
Náraďovňa resp. priestor VIPky by mal dostať taktiež novú podobu.
Šatne, zázemie haly a tréningová hala ostane v 1. etape bez modernizácie.

VIZUALIZÁCIA:


FOTOGALÉRIA:


Športová hala Mier tesne po dokončení

Komplex športovej haly má takmer 37 rokov. Pozrite si zábery tesne pred ukončením vystavby tohto športového stánku. Okolo objektu sa dokončovali terénne úpravy. Budova haly dýchala novotou. Na tretej fotografii vidieť ešte rozostavanú oceľovú konštrukciu budúcej tréningovej haly/telocvične. (Foto zdroj: FB / Bardejov kedysi a dnes)

 

Spracoval: D. P./Foto: D.P./Zdroj: bardejov.sk

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x