Revitalizácia minerálneho prameňa v Dlhej Lúke

Revitalizácia minerálneho prameňa v Dlhej Lúke

Drevený altánok v mestskej časti Dlhá Lúka sa čoskoro dostane do dôstojnej podoby, v pláne je aj obnovenie minerálneho premeňa s históriou, ktorá siaha až do 17. storočia.


Ak ste sa niekedy vybrali na Zborovský hrad a rozhodli ste sa ísť trasou z časti Dlhá Lúka popri potoku Kamenec, s veľkou prevdepodobnosťou ste míňali drevený altánok nad kedysi funkčným prameňom. Pre obyvateľov Dlhej Lúky isto známa súčasť malého parčíku, no pre mnohých Bardejovčanov, ktorí netušili o jeho existencii je tento pozostatok architektúry z neďalekých Bardejovských Kúpeľov veľká zaujímavosť.

Tieto altánky si isto mnohí pamätajú zo starých pohľadníc Bardejovských Kúpeľov, kde tvorili výraznú súčasť niekdajšej drevenej architektúry, ktorá bola pre naše kúpele špecifická. Nová výstavba však vytlačila tieto objekty a altánky boli z areálu kúpeľov odstránené. Jeden z nich bol však premiestenený a od roku 1974 tvorí nadstavbu prameňa v Dlhej Lúke. Prameň tam bol zachytený ešte pred rokom 1900 do dreveného kadlubu. V 60-tych rokoch bol upravený do kamenných segmentov a neskôr ho prekryla práve drevená konštrukcia v podobe šesťuholníkového preskleného altánku.

Bardejov02a
Dobový záber z Bardejovských Kúpeľov, kde objekty slúžili ešte svojmu pôvodnému účelu. V popredí Hlavný prameň, v pozadí Lekársky.

Z dôvodu kontaminácie bol však minerálny prameň v Dlhej Lúke uzatvorený a nefunkčný. Altánok tak neslúžil pôvodnému účelu. Dlhé roky chátral a zub času sa podpísal na stave, v akom sa celá táto jedinečná stavba náchádzala.

V apríli tohto roku sme sa boli pozrieť, ako to s altánkom v Dlhej Lúke vyzerá. Skonštatovali sme, že je v katastrofálnom stave a jeho obnova je nevyhnutná. Na poškodené nátery, chýbajúce časti konštrukcie, rozbité sklá a znehodnotený a znečistený interiér s posprejovanou kamennou kašnou bol naozaj smutný pohľad. Kedysi miesto stretnutí, spojené s popíjaním dúškov liečivej vody z prameňa bolo premenené na miesto nechcených verejných toaliet s kopou neporiadku.

fff
Interiéru altánku dominuje kamenná kašna, kde niekedy vytekala minerálna voda.

Rok 2016 ale priniesol aj veľmi pozitívnu správu a ňou bol začiatok obnovy tejto pamiatky. Cieľom projektu je revitalizovať historický minerálny prameň, sprístupniť jeho okolie širokej verejnosti a postupne prinavrátiť prírodnému miestu jeho pôvodnú spoločenskú a liečiteľskú funkciu, aby sa stalo vyhľadávaným miestom stretávania sa nielen miestnych obyvateľov, ale aj turistov smerujúcich na neďaleký Zborovský hrad.

P1680067
Altánok s odstránenými starými vrstvami farby, v súčasnosti ošetrený podkladovým náterom.

Práce spočívajú v renovácii dreveného altánku postaveného nad minerálnym prameňom (vyčistenie a náter drevených konštrukcií, plechovej krytiny, zasklenie rozbitých výplní, osadenie mreží), výmena dlažby okolo altánku, rekonštrukcia dvoch prístupových chodníkov k altánku, úprava zelene v okolí minerálneho prameňa. Súčasťou projektu je aj analyzovať možnosti sfunkčnenia historického minerálneho prameňa pre jeho opätovné napojenie do kašny v altánku, výsledkom bude návrh konkrétneho technického riešenia.


Celkové predpokladané náklady na obnovu sú 14 331,36 €, z toho požadovaná dotácia je 7 500,00 €. Schválená dotácia je 3 860, 00 €. Revitalizácia minerálneho prameňa v Dlhej Lúke prebieha v rámci grantovému programu Nadácie Slovenskej sporiteľne: Obce bližšie k Vám 2016.

Predpokladané ukončenie prác je stanovené na október tohto roka.

zdroj: www.bardejov.sk

FOTOGALÉRIA:

spracoval: M.M.

SÚVISIACI ČLÁNOK: 

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x