Okres Bardejov oddnes v čiernej farbe! Vedúca oddelenia epidemiológie v Bardejove o aktuálnej situácii.

Okres Bardejov oddnes v čiernej farbe! Vedúca oddelenia epidemiológie v Bardejove o aktuálnej situácii.

Okres Bardejov je od pondelka 18. októbra prvýkrát počas tretej vlny pandémie na covid automate v čiernej farbe. Obrátili sme sa na oddelenie epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bardejove, prečo sme na tom najhoršie, čo to znamená pre náš okres a ako bude vyzerať ďalší priebeh tretej vlny v našom regióne.


ROZHOVOR:

Odpovedá vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bardejove, Mgr. Daniela Klimová.

  • Ochorenie COVID−19 a téma očkovania rozdeľuje spoločnosť, pracovné kolektívy, ale i samotné rodiny. Ako vnímate súčasné zhoršujúce sa obdobie v bardejovskom okrese?

„Bohužiaľ či už o samotnom ochorení COVID 19 alebo očkovaní sa šíri množstvo dezinformácii. Aj keď s týmto ochorením bojujeme už druhý rok, stále môžme hovoriť o nepredvídateľnosti priebehu ochorenia a jeho následkoch. Práve táto skutočnosť by mala byť základným dôvodom, prečo COVID 19 nepodceňovať a dať sa zaočkovať. Nebolo to až tak dávno, čo sme všetci čakali na očkovaciu látku. Súbežne s vývojom a dostupnosťou vakcín začali byť ľudia bohužiaľ zaplavovaný chybnými, mylnými informáciami o bezpečnosti a účinnosti vakcín. Tak vzniklo zbytočné napätie či už v rodinách alebo v pracovných kolektívoch.

Situácia vo výskyte COVID 19 či už u nás v okrese alebo v rámci SR nie je priaznivá. Sme v 3. vlne pandémie COVID 19 so samozrejme rozdielmi na regionálnej úrovni.

V okrese Bardejov sme po pokojnom lete zaznamenali zvýšený počet pozitívne testovaných v druhom septembrovom týždni, čím sa začala 3.vlna v našom okrese. Tento nárast bol pravdepodobne z veľkej časti spôsobený zvýšením mobility v súvislosti so začiatkom školského roka. V súčasnosti evidujeme už tri týždne týždenný prírastok 430-450 pozitívne testovaných, kde 76% prípadov nie je očkovaných. Takéto prírastky sme evidovali v porovnaní s minulým rokom v druhej polovici októbra.

Najvyšší podiel pozitívne testovaných je vo vek. skupine 10-14 roč. a 35-44ročných, evidujeme však aj nárast v rizikovej skupine 50+. Ochorenie sa u nás šíri v malých lokálnych ohniskách, predovšetkým v rodinách. Taktiež počet hospitalizovaných v NsP Bardejov sa zvyšuje a máme aj pacientov napojených na UPV. Stále je dôležité dôsledné dodržiavanie nastavených opatrení v súvislosti so zaradením do 3.stupňa ohrozenia, do ktorého je okres Bardejov od pondelka zaradený, dostatočné a včasné testovanie infikovaných a zodpovedné dodržiavanie izolácie.“


  • V čom je okres Bardejov špecifický, iný od menej zasiahnutých v lepších farbách. Je jednou z hlavných príčin zrýchleného šírenia koronavírusu cestovanie Bardejovčanov za prácou, často do zahraničia?

„RÚVZ so sídlom v Bardejove neeviduje zvýšený počet pozitívne testovaných v súvislosti s príchodom zo zahraničia.

Neviem v čom je náš okres špecifický, no určitým indikátorom je aj miera zaočkovanosti. Zaočkovanosť v našom okrese je máličko cez 40%, v rizikovej skupine 50+ sa blíži ku 61%. V okresoch s nízkou zaočkovanosťou je priebeh 3. vlny spôsobený delta variantom výraznejší. Čo sa potvrdzuje aj u nás. Počet pozitívnych nás posúva do nelichotivej čiernej farby, v ktorej sú zakázané svadby, oslavy a večierky aj pre očkovaných, tým by som chcela občanov mesta požiadať aby v tomto období obmedzili aj rodinné oslavy organizované v domácom prostredí.

Ochorenie COVID 19 spôsobený delta variantom sa prejavuje iným klinickým obrazom. Môže mať obraz bežného sezónneho prechladnutia a tým sa môžu tieto príznaky podceniť a ochorenie sa tak šíri ďalej.“


  • Očkovanie je pochopiteľne celospoločenská téma. Blíži sa koniec lotérie, ktorá nepriniesla želateľné čísla na jeho podporu. Máte informácie ako to vyzerá s počtom zaočkovaných v bardejovských firmách a organizáciách? Sú niektoré príkladom pre ďalších? (Počet zamestnancov a percento zaočkovanosti).

„Čo sa týka miery zaočkovanosti vo firmách a organizáciách, v našom okrese disponujeme informáciami získanými na základe úzkej spolupráce a komunikácie s nimi. Ide však predovšetkým o zariadenia soc. starostlivosti, zdravotnícke zariadenia, taktiež o zaočkovanosti pedagogických pracovníkov.“

zdroj: korona.gov.sk
  •  Predchádzajúce vedenie úradu a predstavitelia mesta boli v minulom období pomerne prísni pri uzatváraní športovísk, škôl a pod. Nástup do čiernej farby obmedzí aj zaočkovaných. Váš osobný odhad, vyhliadka na trvanie takýchto opatrení?

„Je ťažké odhadnúť ako dlho bude náš okres zaradený v 3. stupni ohrozenia. Čo sa týka týždenného prírastku môže sa to javiť, že v okrese Bardejov sme na vrchole 3. vlny, no keďže je to nevyspytateľné a odhady odborníkov predpovedajú vrchol na prelome októbra a novembra asi by bolo odo mňa odvážne a príliš optimistické konštatovať, že opatrenia sa po dvoch týždňoch uvoľnia. Samozrejme nielen vývoj počtu pozitívne testovaných má vplyv na preradenie do lepšej resp. horšej farby v rámci COVID Automatu ale tiež vývoj hospitalizovanosti, úmrtnosti.“

Ste zaočkovaný/-á?

Loading ... Loading ...

  • Disponuje Regionálny úrad v Bardejove dostatočným počtom zamestnancov? Koľko ľudí bolo počas koronovírusu prijatých (alebo by ste potrebovali) na posilnenie Vášho tímu?

„V súčasnosti disponuje RÚVZ so sídlom v Bardejove relatívne dostatočným počtom zamestnancov, treba však podotknúť že na epidemiologickom vyšetrovaní sa podieľajú aj zamestnanci ostatných oddelení v rámci RÚVZ. Tým mám na mysli, že depistáž (cielené, včasné vyhľadávanie chorých, Pozn. redakcie) v ohniskách nákazy a následné nastavenie protiepidemických opatrení zvládame zabezpečiť do 24 hodín od hlásenia pozitívneho výsledku v systéme. Ide však o veľmi vyčerpávajúce obdobie, kedy sa na odd. epidemiológie pracuje aj cez víkend. Ak však bude potrebné, pomoc máme sľúbenú aj z Ozbrojených síl SR.“


  • Dokážete odhadnúť aká situácia bude o mesiac v bardejovskom okrese? Vyhliadka vs. prianie… Čo môžu obyvatelia okresu spraviť, aby sme záver roka mali v lepších farbách s čo najnižším počtom úmrtí?

„Čím viac budeme mať očkovaných ľudí a ľudí s vytvorenou prirodzenou imunitou čiže, tých kt. ochorenie prekonali, tým sa nám ochorenie bude šíriť v populácii postupne a relatívne pomaly. Tak by sme sa mohli vyhnúť kolapsom v nemocniciach a taktiež stratám na životoch. Zdravotná starostlivosť tak bude plynule zabezpečená aj pre pacientov trpiacich inými ochoreniami. Ak bude tlak na zdravotnú starostlivosť potrebnú poskytovať v súvislosti s COVID 19 rozložený rovnomerne v čase, tretiu vlnu by sme mohli zvládnuť nie s takými dôsledkami ako to bolo v predchádzajúcej vlne.“

Toto si myslím, že je prianím každého človeka, znížiť úmrtnosť na najnižšiu možnú mieru.

Ešte stále je čas dať sa zaočkovať, ešte stále je čas obmedziť sociálne kontakty, vyhýbať sa miestam kde je koncentrácia ľudí vysoká, vyhýbať sa spoločnosti bez rúšok a rozostupov a zvládnuť tak 3. vlnu pandémie spoločnými silami,“ uzavrela Daniela Klimová, vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bardejove.


Pred rokom sme sa povinne testovali

Pozrime sa na situáciu spred roka. Očkovacia látka bola v nedohľadne. Jedinou „zbraňou“ proti koronavírusu bolo povinné testovanie AG (antigénovými) testami. Práve v závere októbra sa pristúpilo k pilotnému plošnému testovaniu v najviac postihnutých okresoch. Operácia Spoločná zodpovednosť mala zamedziť šíreniu pandémie koronavírusu. Plošné testovanie odštartovalo okrem Bardejova v ďalších troch okresoch na Orave. Celková účasť počas víkendového testovania bola takmer 91%. V Bardejove a na Orave bolo otestovaných viac než 140 945 ľudí. Testovanie odhalilo 5 594 pozitívnych prípadov, teda 3,97 % otestovaných bolo pozitívnych. 

Pred rokom sme sa testovali. O očkovacej látke sme počuli len v médiách.

Nasadených bolo vyše 5000 pracovníkov. Medzi nimi 920 dobrovoľníkov, 444 vojenských lekárov a nechýbali ani vojačky a vojaci Ozbrojených síl SR. V Bardejove sa už od rána na odberných miestach tvorili rady a ľudia v chlade čakali, kým príde rad na nich. Testovanie v úvode sprevádzali aj komplikácie. Najväčší problém bol s nedostatkom zdravotníkov a niekde chýbali certifikáty, ktoré v tom čase obdržal každý v tlačenej forme. Modrý papierik sa stal na istú dobu akousi priepustkou k voľnému pohybu.

V druhej fáze, ktorá sa konala od 31. októbra do 1. novembra, prebehlo celoplošné testovanie vo všetkých okresoch na Slovensku. V poslednej, tretej fáze, ktorá sa konala od 7. do 8. novembra, prebehlo plošné testovanie v 45 okresoch, ktoré v celoplošnom testovaní mali podiel pozitívnych prípadov viac ako 0,69 %.

Na záver ešte dodávame, že druhú vlnu pandémie odštartoval práve okres Bardejov. Aj tretiu vlnu pandémie koronavírusu začína na mape COVID automatu Bardejov. Počet výskytu infikovaných na počet obyvateľov v tretej vlne pandémie vzrástol najrýchlejšie v našom okrese. 17. septembra sa okres Bardejov v covid automate vyfarbil na bordovo a dostal sa tak do druhej fázy ohrozenia. Príčinou prechodu z oranžovej do bordovej farby bol až štvornásobne vyšší výskyt ochorenia, ako týždeň predtým.

Pri tejto príležitosti navštívili regionálnych hygienikov v Bardejove, šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský, štátny tajomník MZ SR Kamil Száz a generálny tajomník služobného úradu Peter Ferjančík spolu s tímom. Minister vyzval ľudí na očkovanie a požiadal ľudí o dôsledné dodržiavanie opatrení.

Od pondelka 18. októbra je už aj bordová farba pre náš okres minulosťou a najbližšie obdobie musíme znášať v rámci mapy COVID automatu najtvrdšie opatrenia. Školy však zostávajú naďalej otvorené. Spolu s okresom Bardejov budú od pondelka platiť v ďalších piatich okresoch.

Pozrite si platné opatrenia pre náš región v 3. stupni ohrozenia (platné od 18. 10. 2021)

Spracoval: M.M. / D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
ANONYM

NENII TREBA PLOSNE TESTOVAT LUDI SPOMENTE SI NA DRUHU VLNU .PLOSNE TESTOVANNIE VEDIE K SIRENIU NAKAZY A TYM AJ ZVYSENIU UMRTNOSTI.NA TESTY BY MALI CHODIT IBA LUDIA U KTORYCH SU PRIZNAKY COVIDU.V OKOLITYCH STATOCH NEEXISTUJE ZIADEN COVID AUTOMAT VYHLASKY PANA MIKASA NIC NERIESIA NEDOCHADZA K ZABRANENIU SIRENIA COVIDU NAPRIEK JEHO NEZMYSELNYM OPATRENIAM.

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x