Najvyššia vyhliadka v Bardejovskom okrese pôjde najbližšiu sobotu k zemi. Nájdu sa financie, chuť a čas na výstavbu novej?!

Najvyššia vyhliadka v Bardejovskom okrese pôjde najbližšiu sobotu k zemi. Nájdu sa financie, chuť a čas na výstavbu novej?!

Turistická výhľadňa pri Kráľovej studni nad obcou Lenartov (Okres Bardejov) musí byť po desiatich rokoch od jej sprístupnenia rozobraná. Dôvodom sú prehnité časti konštrukcie, čím je ohrozená bezpečnosť návštevníkov. O jej výstavbu sa pred 10 rokmi pričinili zanietení Lenartovčania z Občianskeho združenia Kráľova studňa.


Výhľadňa si so svojimi 13 metrami do dnešných dní udržala primát najvyššej vyhliadky v okrese. O výstavbe novej vyhliadke sa uvažuje neďaleko televízneho vysielača na Stebníckej Magure. Z najvyššieho poschodia bolo pri dobrej viditeľnosti možné vidieť Busov, Maguru, Čergov s vrcholmi Žobrák a Malý Minčol či poľskú Jaworzynu Krynickú. Neďaleko výhľadne sa nachádza studnička s pramenistou vodou, turistická útulňa, Lavica troch kráľov, hojdačka a detské ihrisko pod brezami. Z vrcholu, v nadmorskej výške 750 metrov, môžete pokračovať do poľskej obce Wojkowa a ďalej. Po červenej turistickej značke (Obručné – Kurov) môžete prejsť na bicykli a v zime na bežkách.

Členovia OZ Kráľova studňa sa od roku 2009 starajú o historické územie nad obcou Lenartov v Okrese Bardejov zvané Kráľova studňa. Je to územie priamo na slovensko poľskej hranici, kde sa v roku 1471 stretli vtedajší uhorský kráľ Matej Korvín spolu s poľským kráľom Kažimírom IV. Jagellonským a jeho synom sv. Kažimírom, ktorý je dodnes patrónom Poľska. V poľskej literatúre sa uvádza, že je to studňa Troch kráľov.

Združenie organizuje rôzne podujatia, na ktoré prichádzajú obyvatelia nielen z nášho regiónu, ale aj zo susedného Poľska. Medzi stále podujatia patria: Zimný prechod Okolo Kráľovej studne na bežkách, Kultúrne podujatie pod názvom Lenartovský rebriňák, Stanovanie s deťmi pri Kráľovej studni, Beh do kopca na Kráľovu studňu (tohto roku 10. ročník), Silvestrovský výstup na Minčol.

Bude brigáda

Nakoľko vyhliadku treba zrútiť a drevo upratať, členovia združenia organizujú najbližšiu sobotu brigádu, kde môžete pomôcť aj Vy. Na svojej facebokovej stránke pri príležitosti 10. výročia otvorenia vyhliadky okrem iného uviedli: ,,Dnes, keď sme mali v pláne si slávnostne pripomenúť 10 rokov otvorenia výhľadne, je všetko napokon inak. Naša pýcha – turistická vyhľadňa, ktorá nám 10 rokov robila krásnu reklamu je značne poškodená… . Verte nám bolo to veľmi ťažké rozhodnutie, ale bezpečnosť Vás turistov je pre nás prvoradá. A tak na budúcu sobotu 25.9.2021 ju budeme demontovať. Ak chceš byť pri tom, ako dobrovoľník budeme radi. V prípade nepriaznivého počasia sa brigáda presunie o týždeň.“

Po nedávnych záplavách v Lenartove vyzbierali množstvo odpadu.
Vykročiť vpred sa oplatí v každom počasí. Odmenou sú jedinečné scenérie.
Hovädzí dobytok na lúkach nad Lenartovom.
Po 10 rokoch drevené časti vykazujú oslabenie.
Tretie podlažie už je minulosťou.
Jeden z posledných výhľadov z najvyššej vyhliadkovej veže v Bardejovskom okrese.
V poslednú septembrovú sobotu sa môžete zúčastniť brigády pri rozoberaní vyhliadky.
Na hranici sa v okamihu zmenilo počasie – zatiahlo sa a fúkal nepríjemný vietor.
Útulňa a prístrešok na Kráľovej studni je dielom šikovných Lenartovčanov, ktorí celý priestor udržujú v čistote a pripravujú rôzne podujatia.
Sedeli ste už na Lavici troch kráľov?
Ľúbi – neľúbi? Aj v zamračenom dni sa dá nájsť zrnko potešenia…

FOTOGALÉRIA:


Boli ste niekedy na Kráľovej studni na slovensko-poľskej hranici?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spracoval: D.P./Foto: D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x