Dom na Radničnom námestí je roky prázdny, no plný zaujímavostí

Dom na Radničnom námestí je roky prázdny, no plný zaujímavostí

Aj Vám utkvel v pamäti dom na západnej strane Radničného námestia, do ktorého bolo možné nahliadnuť iba cez okná a okienka dverí? Reč je o dome so súpisným číslom 40. Od deväťdesiatych rokov do neho až na malú výnimku nevkročila ani noha.


Záujem verejnosti spôsobil v čase výkopových prác pri reanimácii námestia, keď bol hlboko pod úrovňou terénu, niekde v priestore chodníka, odhalený vstupný portál do rozľahlých pivničných priestorov. Ten sa len na chvíľu odhalil svetu. Krátko po tom bol opäť zasypaný a ocitol sa tak znovu pod zemou a dlažbou po ktorej kráčame.

Dokumentáciou z vtedajšieho prieskumu bohužiaľ nedisponujeme, no to ako objekt vyzerá z vnútra a čo sa skrýva v tajomnom dome s číslom 40 si môžete pozrieť vo fotoreportáži z našej nedávnej návštevy.

Klasicistická fasáda objektu delená pilastrami a vo vrchnom podlaží lizénami

Pôvodne gotický dom bol postavený v 14. storočí a v 2. pol. 16. stor. prešiel barokovými úpravami. Fasáda objektu prešla v 19. storočí úpravami v klasicistickom duchu. Zaujímavosťou sú hlavne veľké pivničné priestory. Gotické pivnice siahajú až pod chodník a existencia spomínaného východného vstupného portálu umožňovala vstup do týchto priestorov aj z úrovne námestia, podobne ako je tomu dnes pri meštianskom dome číslo 12, kde sídli reštaurácia Roland.

Tento dvojpodlažný trojosový dvojtraktový dom má v prejazde zachovanú sedíliu a na náprotivej strane renesančný portál do komory a renesančný do zadnej miestnosti. Tá má drevený strop so zaujímavým detailom na stropniciach.

Po vstupe do objektu dominovala prednej miestnosti renesančná klenba s vystupujúcimi hrebienkami v krížení s okrúhlym svorníkom. Dá sa považovať sa akýsi zvyšok gotickej klenby. Táto miestnosť už bola čiastočne zrekonštruovaná, steny mali nové omietky s výnimkou klenutého stropu, ktorý mal odhalenú pôvodnú štruktúru.

Zadná miestnosť je bez klenieb so spomínaným dreveným stropom s detailom na stropniciach.

Nie všade sú klenuté stropy. V zadnej miestnosti bola odkrytá drevená konštrukcia stropu
Ďalšia z miestností, ktorej dominuje viacero výklenkov (sedílií) v stenách

Niektoré interiéry sú zdobené kamennými plastikami, niektoré zakončujú klenuté stropy na stenách. Zaujímavé motívy dávali glanc jednotlivým interiérom.

Najzdobenejšími kamennými prvkami interérov boli kamenné portály a ostenia dverí. V objekte ich bolo niekoľko a vynikali skvelou kamenárskou prácou.

Na prvom poschodí objektu sa nachádzajú väčšie miestnosti s klenutými stropmi, ktoré sú spolu s ostatnými menšími priestormi priam stvorené na výstavné priestory galérie.

Schodisko na prvé podlažie objektu
Miestnosť, ktorá ešte len čaká na rekonštrukciu
Zbúrané staré toalety

Jedna z miestností s obnovenými omietkami

Objektom nás sprevádzal dlhoročný riaditeľ Okresnej pamiatkovej správy Dr. Ivan Bandurič. Od roku 1959 sa až do roku 1992 venoval záchrane a obnove pamiatok v našom meste. Oboznámil nás s históriu objektu, upozornil na zaujímavé fakty a zdelil svoje zbožné prianie, aby sa tento výnimočný objekt v budúcnosti stal majetkom mesta a využil sa na zriadenie reprezentatívnych priestorov mestskej galérie.

Je potrebné povedať, že takáto inštitúcia nemôže mať lepšiu polohu, ako byť situovaná priamo v centre na Radničnom námestí, na ktorom by mali byť sústredené práve takéto kultúrne funkcie. V súčasnosti je majiteľom nehnuteľnosti súkromná osoba a na dokončenie rekonštrukčných prác je ešte potrebné vynaložiť nemalé finančné prostriedky.

Dr. Ivan Bandurič nás oboznamuje s históriou objektu
Pohľad do dvora a susediace objekty

Pohľad na zadnú časť domu s konštrukciou pre budúcu pavlač

Po strmom schodisku sme sa dostali aj do hlbokej pivnice s hlinenými podlahami. Steny sú prevažne kamenné a klenuté stopy sú vykladané tehlami. Do pivničných priestorov z niktorých miest prenikali slabé lúče svetla cez malé vetracie otvory.

Strmé železné schodisko pravdepodobne nahradilo pôvodné drevené
Schodisko vyústilo do tejto miestnosti so konštrukciou komína
Najväčšia miestnosť v útrobách objektu.
Pohľad z opačnej strany

V pivničných priestoroch sú osadené oceľové zárubne a dobudované niektoré priečky, ktoré vytvárajú nové miestnosti.

Naposledy na objekte prebiehali rekonštrukčné práce v septembri 2012, kedy sa začalo stavať lešenie na následnú opravu fasády a časti prestrešenia.

Objekt pred opravou v septembri 2012
Po ukončení prác so zrekonštruovanou fasádou, 2012

Vedeli by ste si v tomto objekte predstaviť mestskú gálériu?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Spracoval: M.M., D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x