TIP NA VÝLET: Krakow – mesto s historickou dušou

TIP NA VÝLET: Krakow – mesto s historickou dušou

Zaujímavým tipom na výlet z Bardejova je bezpochyby poľský Krakow. Autom sa tam dostaneme za dve a pol hodiny. Využiť sa však dá aj doprava vlakom či autobusom. Okrem samotného spoznávania Krakowa je mesto aj veľmi atraktívnym štartovacím bodom do sveta.  Napríklad lacné letenky od spoločnosti Ryanair Vám umožnia vycestovať až do 18 krajín sveta!


Mesto sa nachádza iba pár kilometrov od našich hraníc a je úplne odlišné od našich miest. Kráľovské mesto plné architektonických skvostov, histórie, židovstva, ale aj komunizmu. Aj taký je Krakow. Historické centrum mesta je zaradené do zoznamu UNESCO pamiatok kvôli svojej jedinečnosti. Krakow sa nedá prejsť za deň počas poznávacieho výletu, ale ani za tri dni. Mesto má magnetizujúcu atmosféru, doslova hypnotizujúcu, najmä počas krásnych letných či jesenných večerov.

Všade samí pouliční umelci, pamiatky, zeleň, bio kozmetika, pravá belgická čokoládovňa a množstvo malých obchodíkov si Vás získa. Domáci Poliaci sú veľmi milí, priateľskí a naložia Vám v reštaurácii na tanier takú porciu, ktorú nemôžete zjesť ani za tri dni.  Výhodne tam aj nakúpite suveníry, a to dokonca aj na hlavnom námestí.

Nad predajnými stánkami pozornému oku turistu neujdú erby poľských miest a cechov.

Hlavné námestie, Rynek Glowny,  je veľmi veľké. Vstupnou bránou je starý Barbakan pri hlavnej ceste. Na námestí toho nájdete veľmi veľa. Hlavnou atrakciou sú však koníky s kočmi. Prehliadku mesta môžete absolvovať teda netradične. Na námestí, ktoré je mimochodom jedno z najväčších v Európe sa nachádza aj úžasný kostol, ktorému nedovidíte ani na koniec veže. Všetko dýcha históriou, akoby sa tam stále premávali kráľovné. Rynek Glowny je veľmi majestátny.  V strede sa vypína slávny trh Sukienice, kryté trhovisko, ktoré je architektonickým skvostom. Nemôžete ho obísť, pretože stojí rovno v strede námestia.  V jeho priestoroch výhodne nakúpite, v podzemí sa dokonca nachádza aj múzeum. V blízkosti námestia je množstvo zelene, ktorú pozitívne hodnotia turisti.

Pozornosti detí určite neujdu kŕdle holubov.

V Krakowe nemôžete obísť známy hrad Wawel,  niekdajšie sídlo poľských kráľov. Z Wawelu je nádherný výhľad na rieku Wislu, ktorá preteká okolo celého mesta. Ako už býva dobrým zvykom na rieke sú člny alebo skôr bárky, ktoré vás prevezú po vopred dohodnutej trase. Výnimočná plavba po Wisle pri zapadajúcom slnku na potápajúcej sa bárke je celkom skvelý adrenalínový zážitok. Podvečer je každá jazda lacnejšia, ako cez deň. Plavba sa teda určite oplatí. Promenáda okolo Wisly je naozaj grandiózna. Všade plno zelene a nachádzate sa stále v strede mesta, tesne pod Wavelom. Promenáda je udržiavaná, pekná a príjemná na pohľad, sála z nej dokonalá atmosféra.

Renesančnú palácovú budovu s arkádami ako aj vonkajšie priestranstvá môžete na hrade obdivovať bezplatne.

ŽIDIA A KRAKOW

Okrem centra mesta, ktoré ešte stále dýcha kráľovskými časmi je príjemné  vidieť aj židovskú štvrť – Kazimier. Bez tejto štvrti by Krakow, nebol Krakowom. Z tejto štvrti, budete mať naozaj zimomriavky na chrbte, pretože práve toto miesto vzbudzuje u ľudí pocity strachu a smútku. Pôsobí naozaj „skľúčujúco“. Je to samozrejmé, lebo práve z týchto miest Židov odvážali do koncentračných  táborov. Štvrť je neopakovateľná, historická, starodávna. V štvrti sú zachované židovské obchody, holičstvá, potraviny, kaderníctva, avšak dýchajú prázdnotou. Keď sa nachádzate v Kazimieri, za zmienku stojí návšteva domu, v ktorom natáčali známu scénu vo filme Schindlerov zoznam. V tejto scéne odvážajú deti do táborov. Štvrť pôsobí veľmi príjemným a pokojným dojmom, naokolo veľa kostolov a katedrál. Uličky prezrádzajú akoby sa v nich zastavil čas.

Neskôr sa odtiaľ môžete vybrať do neďalekého opátstva  v príjemnej situovanej záhrade s fontánami. Ak Vám história druhej svetovej vojny nie je ľahostajná, ktorá sa odohrávala pár kilometrov od našich slovenských hraníc, pozrite sa aj do tejto štvrte. Nebudete ľutovať. Židovská história, z ktorej mrazí, aj takto jednoducho sa dá nazvať, Schindlerovu továreň, ktorá inšpirovala Spielberga pri písaní scenáru k filmu Schindlerov zoznam.

V Krakowe tiež môžete navštíviť miestnu ZOO, ktorej sa istotne potešia deti, ale aj dospelí. Netreba sa obávať navštíviť aj modernú štvrť Krakowa, ktorú oddeľuje od historickej, rieka Wisla. Moderná časť ukrýva nádherné výškové budovy, moderné štvrte, arény a architektonicky luxusné kúsky novodobého dizajnu. V Krakowe sa cez víkend nudiť určite nebudete.

Ak nestihnete návštevu ZOO, labute sú na dotyk pri rieke Wisla.

Krakow sa nedá prejsť za pár dní, jeho atmosféru si treba jednoducho vychutnať. Sú miesta, ktoré musíte navštíviť a nesmiete ich vynechať zo svojho zoznamu, dokonca niektoré treba navštíviť aj dvakrát.

Z krakovského letiska odletíte do rôznych častí sveta.

Z Bardejova sa do Krakova dostanete autom za 2,5 hodiny po trase dlhej 170 km:

Všetko potrebné ako cestovať „za babku“ nájdte na facebookovej stánke: Letenky za babku.


Už ste navštívili Krakow? Ak áno, za akým účelom?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Spracoval: D.P. / Text:  Letenkyzababku

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x