Nový prístrešok pri cykloceste na Mníchovský potok zaujme dizajnom

Nový prístrešok pri cykloceste na Mníchovský potok zaujme dizajnom

Na území mesta vzniká zaujímavý prístrešok, ktorý bude onedlho slúžiť ako odpočívadlo v tesnej blízkosti cyklocesty smerom na Mníchovský potok.


Na prvý pohľad zaujme hlavne celkové minimalistické riešenie s jednoduchými tvarmi a čistými líniami, ktoré sú typické hlavne pre škandinávsku modernú architektúru. Práve severský typ horskej architektúry má veľmi podobné tvaroslovie a výraz. O to viac tento dizajn prekvapí v našich končinách, kde sme zvyknutí na uniformné prístrešky prevažne z guľatiny a strechou pokrytou lepenkou.

Páči sa vám nový cykloprístrešok?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Interiéru dominuje drevený obklad. Svetlá obkladová palubovka kontrastuje s čiernym plechom na mohutnej štítovej obrube. Nosnú konštrukčnú sústavu tvoria oceľové rámy spriahnuté drevenými prvkami. Sedlové zastrešenie pokrýva čierny profilovaný plech.

Vo verejnom obstarávaní je z výzvy na predloženie cenovej ponuky predpokladaná hodnota zákazky 15.878,92 EUR bez DPH. V cene je realizácia stavebných prác, zastrešenie odpočinkového miesta so zabudovanou lavičkou s ďalšími prvkami drobnej architektúry, ktorej súčasťou bude oddychové sedenie, stôl, stojan na bicykle, sušiak na cyklistický odev a odpadkový kôš. V rámci stavby budú aplikované systémy vizuálnej identifikácie projektu Aquavelo formou 3D prvkov v materiáloch (logo, piktogram), grafická mapa trasy s kilometrovníkom a odkazom na sprievodné aktivity (web, aplikácia presmartfón), a tiež tabuľa s informáciami o lokalite.

Účelom aktivity je vytvorenie identifikovateľnej značky popradských kúpeľných miest pod názvom Aquavelo, ktorého neoddeliteľnou súčasťou sú odpočinkové zastavenia pre cyklistov. Vizualita zastavení, resp. zastavenia je výsledkom architektonickej súťaže, ktorá umožnila spomedzi viacerých prác vybrať koncept – najlepšie zachytávajúci charakter projektu.

Oblasť realizácie projektu – široko chápaná Dolina Popradu predstavuje periférne územia oboch štátov Poľska a Slovenska. Cieľom projektu je vytvoriť turisticko- rekreačnú atrakciu formou cyklotrás v dĺžke 230 km, prepojením kúpeľných miest v pohraničí oboch krajín.

Nový prístrešok pre cyklistov pozostáva zo skeletového konštrukčného systému so sedlovou strechou – kombinácia oceľovodrevený krov. Atypický architektonický návrh má podľa jeho projektantov snahu istým spôsobom vymedziť sa od tradičných princípov nazerania na architektúru v našom geografickom rozptýlení.

Pri navrhovaní sú využívané nové kreatívne prístupy; myslenie smerom dopredu – “budúcnosť je história”, uvedomením si potreby nadčasovosti. Tá je odzrkadlená v dizajne stavby, rovnako aj  technologických postupoch, ktoré sa snažia nastaviť laťku vyššie ako je zvykom – sú svojim spôsobom experimentom.

V súčasnosti je samotná konštrukcia prístrešku takmer pred dokončením. Chýba pochôdzna plocha a mobiliár. Pozrite si nový cykloprístrešok z každého uhla.


FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x