OBRAZOM: V obci Hertník dokončená nová kruhová križovatka. Most za obcou vo výstavbe.

OBRAZOM: V obci Hertník dokončená nová kruhová križovatka. Most za obcou vo výstavbe.

Všetci si dobre pamätáme obchádzkovú trasu po ceste tretej triedy cez obce Osikov, Fričkovce, Hertník a Bartošovce z dôvodu rekonštrukcie cesty II/545 v úseku Raslavice – Janovce. Tento úsek cesty bol pre automobilovú dopravu uzavretý a obchádzková trasa bola vedená cez spomínané obce. Táto cesta má niekoľko problematických a nebezpečných úsekov. Jeden z nich, križovatka v obci Hertník je už minulosťou. Vyrástla tu nová kruhová križovatka a stavebné práce sa aktuálne realizujú aj na výstavbe nového mosta, ktorý ešte viac prispeje k bezpečnosti a plynulosti cestnej infraštruktúry.


Prvou obcou v bardejovskom okrese, ktorá sa môže pochváliť kruhovou križovatkou je obec Hertník. Kruhový objazd sa nachádza pri obecnom cintoríne na ceste tretej triedy. V rámci rekonštrukcie, ktorá začala ešte v závere uplynulého roka, Správa a údržba ciest PSK opravila cesty č. III/3491 a III/3493, ktoré prechádzajú týmto úsekom smerom na Bardejov a Bartošovce. Prestavbou tejto križovatky na kruhovú sa výrazne zvýšila bezpečnosť v tejto časti obce a navyše sa skultúrnilo priľahlé verejné priestranstvo. Križovatka má prehľadné dopravné značenie, pribudli nové chodníky so zámkovou dlažbou a ostrovčeky. K finálnej podobe zostáva dokončiť ešte sadové úpravy v celom priestore kruhového objazdu.

Križovatka po dokončení.
Križovatka pred rekonštrukciou. Zdroj: Google Maps

Pozrite si ako vyzerá nová kruhová križovatka po dokončení:
Rozostavaný most medzi obcami Hertník a Fričkovce

Za obcou Herník smerom na Fričkovce v súčasnosti prebieha aj stavba jednopoľového mostného objektu. Výstavba nového mosta je realizovaná hlavne z dôvodu vylepšenia smerových pomerov na ceste. Pôvodný most bol postavený ešte v roku 1950. Mal však nevyhovujúce smerové a výškové parametre. Z toho dôvodu bola výrazne ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Doprava je v súčasnosti vedená bez obmedzení po starom moste. Stavba nového prebieha hneď vedľa toho pôvodného.

Most za obcou Hertník vo výstavbe.
Úsek cesty tretej triedy s pôvodným nevyhovujúcim premostením Krivého potoka. Zdroj: Google Maps

Výstavba nového mostného objektu sa realizuje mimo jestvujúceho mosta. Dĺžka celého premostenia je 5,56 m, dĺžka je 12,23 a celková šírka mosta je 7,90 m. Po dokončení sa starý mostný objekt odstráni a rovnako bude vybúraná aj jestvujúca vozovka dotknutej cesty. Súčasťou rekonštrukcie je aj odvodnenie komunikácie. Povrchové vodu budú odvedené do dláždených priekop celkovej dĺžky 245 metrov. V okolí mostného telesa sa realizuje aj úprava vodného toku Krivého potoka v celkovej dĺžke 38 metrov. Ide o úpravu brehov a dna koryta. Úpravy spočívajú v obložení svahov z dlažbou z lomového kameňa, vybudovania betónového lôžka a zaisťovacích betónových prahov – na začiatku a konci úpravy. Opevnenie brehov v časti napojenia na jestvujúci potok sa vykoná zahádzkou z lomového kameňa. Súčasťou konštrukcie nového premostenia bude aj lávka pre peších.

Stavbu realizuje Dopravne staviteľstvo Bardejov s.r.o. Predpokladaná hodnota zákazky je podľa Výzvy na predkladanie ponúk Elektronického verejného obstarávania v celkovej hodnote 216 625,73 EUR bez DPH.

Pozrite si prebiehajúcu výstavbu mosta:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x