Obnova fasády bývalej mestskej školy

Obnova fasády bývalej mestskej školy

V objekte v minulosti sídlila Humanistická škola, neskôr gymnázium. Dnes budova slúži katolíckemu kruhu rímsko-katolíckej cirkvi.


Táto dvojpodlažná stavba bola pristavaná k mestskému opevneniu na mieste jednej z obranných bášt. Pôvodne renesančný charakter stavby neskôr prešiel empírovou úpravou.

V budove sídlila od 15. storočia mestská škola. Tá sa stala strediskom kultúrneho života v Bradejove. Prvá správa o existencii mestskej latinskej školy pochádza už z druhej polovice 14. storočia. Neskôr v roku 1508 vznikla evanjelická Humanistická škola, ktorá si získala slávu v celom Uhorsku. Kvalitatívnym prínosom pre ďalší vývoj školy bol príchod bardejovského rodáka, Lutherovho žiaka – Leonarda Stöckela zo štúdií v nemeckom Wittenbergu. Túto školu viedol od roku 1539 až do svojej smrti v roku 1560.

p1680490
Obraz Panny Márie z 18. storočia na južnom priečelí.

FOTOGALÉRIA:

autor: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x