Po hroboch na Cintoríne sv. Jakuba stále behajú sliepky zo susedného dvora

Po hroboch na Cintoríne sv. Jakuba stále behajú sliepky zo susedného dvora

V najbližších dňoch budú návštevy cintorínov v meste čoraz intenzívnejšie. Naším opakovaným postrehom na Cintoríne sv. Jakuba, v susedstve nemocnice, je pobehovanie hydiny po celom areáli najstaršieho pietneho miesta v meste Bardejov.


Otvárame čiernu bráničku a vstupujeme do areálu cintorína. Na strome si ako prvé všimneme oznam: ,,Prosíme, aby ste odpadky brali so sebou, nakoľko hrobové miesta na cintoríne nie sú spoplatnené. Odpad sa na tomto mieste množí a prináša to dobrovoľníkom prácu naviac. Ďakujeme za pochopenie.“ Po dočítaní posledného slova oznamu náš pohľad upútajú sliepky. Opäť tie zo susedného dvora pobehujú po hroboch celého cintorína. Nie po prvýkrát, ale opakovane. V plote susedného pozemku majú sliepky špeciálny otvor, ktorým vchádzajú na cintorín.

Po prečítaní oznamu, náš pohľad skončil na sliepkach...
Po prečítaní oznamu, náš pohľad skončil na sliepkach…
Sliepka prechádzajúca cez špeciálny otvor
Sliepka prechádzajúca cez špeciálny otvor

Čo na to Rímskokatolícky farský úrad

Raz sme už v tejto veci navštívili aj Rímskokatolícky farský úrad v Bardejove. Žiaľ, musíme smutne a aj pohoršene konštatovať, že v danej veci sa nič nezmenilo. Špeciálny otvor v plote ostal zachovaný a sliepky sú na cintorín vypúšťané stále.

Na pohyb zvierat sme sa opýtali hovorcu Arcibiskupského úradu v Košiciach. V elektronickej správe sme uviedli: ,,Pes na vôdzke ma často vstup na mestský cintorín zakázaný, rieši to správca. Čo ak cintorín je v správe farnosti, je prípustné, aby behali po hroboch sliepky, ktoré sú tam zámerne vypúšťané a koná sa to opakovane? Mal by správca vyzvať suseda cintorína a upozorniť ho na túto skutočnosť?“  

Hovorca Jaroslav Fabian poskytol nasledovné vyjadrenie: ,,Povinnosti správcu, nájomníkov a návštevníkov cintorína určuje Prevádzkový poriadok cintorína alebo pohrebiska.  Ak dochádza k jeho porušovaniu je najvhodnejšie  na to upozorniť príslušného správcu.“

Absencia prevádzkového poriadku

Prevádzkový poriadok cintorína sme na mieste nenašli, správcu sme už vyzvali. Skúsili sme hľadať informácie na internetovej stránke Rímskokatolíckeho úradu v Bardejove. Okrem dvoch fotiek sme žiadne bližšie info ku Kaplnke sv. Jakuba a cintorínu nenašli.

Informácie o cintoríne neposkytuje ani web stránka farnosti

Prevádzku a údržbu mestských cintorínov zabezpečuje mestský podnik Bapos. Mestské cintoríny sú nasledovné: Mestský (Nový) cintorín, Cintorín sv. Michala, Cintorín sv. Anny, cintorín na Mihaľove, v Bardejovskej Novej Vsi a v Dlhej Lúke. Na web stránke mestského podniku je možné nájsť stručné informácie k jednotlivým cintorínom. Niekoľko rokov má široká verejnosť nájsť svojho pozostalého aj elektronicky.

Info o pozastalom vyhľadáte na mestských cintorínoch aj elektronicky
Info o pozastalom vyhľadáte na mestských cintorínoch aj elektronicky

Prevádzkový poriadok s prevádzkovou dobou na Cintoríne sv. Anny sa nachádza hneď pri vstupe.

Prevádzkový poriadok Cintorína sv. Anny

Zub času a zmeny poveternostných podmienok sa prejavili na čitateľnosti info tabule na Cintoríne sv. Michala (bočná brána) z Cintorínskej ulice. Prevádzkový poriadok nájdete pri vstupe z Partizánskej ulice.

Info tabuľa na Cintoríne sv. Michala si žiada obnovu
Info tabuľa na Cintoríne sv. Michala si žiada obnovu

Tabuľa na Mestskom cintoríne s dobou prevádzky a zákazovými piktogramami je pri vstupe od hlavnej cesty.

Info tabuľa na Mestskom cintoríne
Info tabuľa na Mestskom cintoríne

TIP NA ZÁVER:  Vylepšenie a zjednotenie grafického vyhotovenia info tabúľ mestských cintorínov a ich stojanov s doplnením aktuálnych informácií. V súčasnosti informácie sú dostupné, ale žiada sa ich obnova v rámci starostlivosti.


FOTOGALÉRIA:

autor: D.P.

Akceptovali by ste skutočnosť, že po hrobe Vašich príbuzných by pobehovali sliepky či iné hospodárske zvieratá?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x