Bardejovský med získal chránené zemepisné označenie pôvodu

Bardejovský med získal chránené zemepisné označenie pôvodu

Európska komisia v posledný septembrový deň 2022 schválila nové chránené označenie pôvodu (CHOP) pre produkt zo Slovenska – „Bardejovský med/Med z Bardejova“, ktorý sa vyrába v horskej oblasti Čergov v katastroch obcí Hertník, Šiba, Hervartov, Richvald, Kríže, Tarnov, Rokytov, Mokroluh a časti Bardejova, v ktorej sa vyskytujú zmiešané a jedľové lesy.


Med sa vyrába v oblasti pokrytej zmiešanými lesmi, ktoré pozostávajú najmä z buka, jedlí, smrekov a líp. V tejto oblasti sa darí včele medonosnej, ktorá sa prispôsobila miestnym klimatickým podmienkam a zberu medovice. Včely vyrábajú „Bardejovský Med/Med z Bardejova“ v stabilných úľoch vo včelíne alebo v kočovných úľoch.

Včelári zbierajú med tradičným remeselným spôsobom, ktorý je úzko spätý s touto oblasťou. Zručnosti miestnych včelárov súvisia s výberom miesta na umiestnenie včelínov, spôsobom získavania medu, jeho vytáčaním a zásadami skladovania a stáčania medu.

Špecifickosť „Bardejovského medu/Medu z Bardejova“ spočíva najmä v tom, že lipový aj  medovicový med obsahuje jedľovú medovicu, ktorá ovplyvňuje ich farbu od tmavohnedej až po čiernu a jej zloženie im dodáva veľmi príjemnú chuť. Tento nový názov sa doplní do zoznamu 1593 chránených poľnohospodárskych produktov. Zoznam všetkých chránených zemepisných označení sa nachádza v databáze eAmbrosia.


Snaha o zápis označenia pôvodu „Bardejovský med / Med z Bardejova“ vychádzala z pôdno klimatických podmienok, histórie regiónu a tradícií, špecifickosti výrobku a bola založená na kvalite a dobrom mene. Žiadosť o chránené označenie pôvodu podalo občianske združenie „Bardejovský med„ v snahe o lepšiu propagáciu a ochranu pôvodu nášho medu.

Bardejovský med / Med z Bardejova včely vyrábajú v úľoch na včelniciach, ktoré sú stabilne umiestnené alebo v kočovných úľoch v rámci presne určených katastrov obcí vymedzenej zemepisnej oblasti. Tieto úle musia byť vyhotovené z prírodného materiálu – dreva. Nie je možné včeláriť v umelohmotných a polystyrénových úľových zostavách.


Med s chráneným zemepisným označením produkuje rodinná včelia farma Medar, ktorej základom je tradícia. Včelia farma sa včeláreniu sa venuje už niekoľko generácií – je tomu už viac ako 100 rokov. Súčasťou včelej farmy Medar sú stovky včelích rodín.

Včelia farma sa v počte získaných svetových ocenení dostala na popredné svetové miesto. Produkty so svetovou kvalitou, od medu až po rôzne druhy včelích produktov, sú vyrobené s láskou v srdci prírody, v Bardejove.


Zdroj: TS – Zastúpenie Európskej Komisie v SR, edit: ONline Bardejov / Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x