Minister obrany Jaroslav Naď informoval o priebehu testovania v Bardejove a na Orave

Minister obrany Jaroslav Naď informoval o priebehu testovania v Bardejove a na Orave

V rámci pilotného testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove bolo v sobotu do 11. hodiny otestovaných 21 942 osôb. Infekčnosť sa dnes potvrdila u 750 testovaných, čo predstavuje 3,42 % z celkového počtu dnes otestovaných obyvateľov. Od spustenia operácie Spoločná zodpovednosť sa tak v rámci Oravy a Bardejova otestovalo už celkovo 83 847 ľudí, z toho 2 975 osôb je infekčných. Zo všetkých doteraz testovaných je teda 3,55 % obyvateľov infekčných. O priebehu testovania a jeho výsledkoch dnes informoval minister obrany SR Jaroslav Naď.


„Neevidujeme žiadne problémy, všetko prebieha veľmi hladko. Otvorili sme všetky odberové miesta, ktoré sme plánovali a okrem toho sme v niektorých posilnili odberové tímy, pretože sa nám prihlásili ďalší zdravotníci. Ďakujem naozaj každému jednému zo zapojených členov tímov. Doposiaľ známe výsledky zatiaľ naznačujú, že v rámci je Bardejova je situácia s ochorením COVID-19 o niečo lepšia, ako na Orave. Tam je podľa čísel najkritickejší Tvrdošín s mierou infekčnosti 5,15 %. Sú však aj odberové miesta, kde záchyt infekčných predstavuje 8 % a viac,“ zhodnotil minister obrany SR Jaroslav Naď.

Vysoký záujem o testovanie pretrváva aj dnes, počet testovaných do 11. hodiny je približne rovnaký, ako v piatok. „Nateraz sme požiadali o vyskladnenie ďalších 100 000 antigénových testov zo štátnych hmotných rezerv pre Oravu a Bardejov. Za vysokú účasť na testovaní som naozaj vďačný, ale ešte raz by som rád vyzval obyvateľov iných regiónov a okresov, aby kvôli testovaniu necestovali na Oravu a do Bardejova,“ povedal minister J. Naď. Zároveň však zdôraznil, že odberové tímy doteraz nikoho zo záujemcov neodmietli, spoliehajú sa skôr na ohľaduplnosť a toleranciu obyvateľov.
K výsledkom testov šéf rezortu vysvetlil, že ľudia, ktorým antigénový test vyjde pozitívne, sú vlastne v danej chvíli infekční. „2975 obyvateľov dnes vie, a nevedeli to do včera, že sú infekční a roznášajú toto ochorenie ďalej. Týchto sťahujeme z obehu a chránime tak ostatných,“ vysvetlil. Pripomenul tiež, že negatívny výsledok antigénového testu znamená, že testovaná osoba nie je v daný moment infekčná, avšak napriek tomu môže mať koronavírus. Práve pre možnú infekčnosť v nasledujúcich dňoch sa testovania budú opakovať. Dôležité je preto aj napriek negatívnemu výsledku testu neupúšťať od zodpovedného správania – dodržiavať bezpečnostné odstupy, nosiť rúška a dezinfikovať si ruky.

Situáciu a priebeh testovania zhodnotil pozitívne aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak, ktorý od rána navštívil viac ako desiatku odberových miest a tiež zariadenie sociálnych služieb Hospic Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa podieľajú na tomto projekte za skvelú organizáciu a veľmi ľudský a profesionálny prístup, a to nielen zo strany členov odberových tímov, ale tiež testovaných obyvateľov. Informoval tiež, že paralelne s pilotným testovaním prebieha tiež testovanie v zariadeniach sociálnych služieb. V prípade potreby je pre celoplošné testovanie pripravený osloviť riaditeľov a zamestnancov úradov práce, aby boli na budúci týždeň k dispozícii pre pomoc s administratívou.

Zdroj: TS, Komunikačný odbor, Kancelária ministra obrany SR

Celé vyjadrenie Ministra obrany SR Jaroslava Naďa si môžete pozrieť v live videu:

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x