ROZHOVOR: Bardejovčanka Veronika si so saxofónom podmanila Rím!

ROZHOVOR: Bardejovčanka Veronika si so saxofónom podmanila Rím!

Prinášame Vám rozhovor s hudobníčkou, ktorú možno skôr spoznajú v Ríme ako v domácom Bardejove. Úspešná bardejovská saxofonistka a v súčasnosti učiteľka Veronika Pillárová (27), vďaka hre na saxofón precestovala rôznymi krajinami sveta a získala veľa skúseností. Tie chce odovzdávať ďalej a svojou hrou má záujem spríjemňovať chvíle ľuďom v uponáhľanom svete. Prezradila nám, ako sa jej hralo na okružnej plavbe Stredomorím.


Veronika Pillárová je učiteľkou saxofónu na troch umeleckých školách. Vyštudovala konzervatórium v Košiciach, Akadémiu umení v Banskej Bystrici a hudobnú akadémiu Santa Cecilia v Ríme. Na saxofóne hrá už 15 rokov. Na Slovensku a v zahraničí odohrala dokopy viac ako 100 koncertov. Aj preto sme sa rozhodli šikovnú hudobníčku osloviť s ponukou na rozhovor. Zaujímala nás jej hudobná kariéra a to, čo ju priviedlo k hudbe.

Kto alebo čo ťa priviedlo k hudbe a prečo si si vybrala práve saxofón?

,,Odmala som inkliminovala k hudbe. Najskôr som si spievala piesne a tancovala. Boli to práve rodičia, ktorí ma podporovali a zapísali na zobcovú flautu. Po štyroch rokoch som sa rozhodla pre saxofón, pretože sa mi tento nástroj páčil. Mala som výborného učiteľa Mariána Bukovského, s ktorým sme chodili hrávať do Talianska, Francúzska či Bulharska spolu s tanečným Big Bandom.“

Absolvovala si na Slovensku, ale aj v zahraničí nejaké koncerty?

 ,,Veľa koncertov bolo na Slovensku, ktoré začali už na umeleckej škole. Mala som aj vlastné koncerty, ale momentálne hrám s výborným gitaristom tu na Slovensku. V Ríme som hrala v orchestri Santa Cecilia, ale aj v ďalších iných orchestroch.“

Aké koncerty si absolvovala na Slovensku a s kým?

,,Na Slovensku som sama hrala viac ako 10 koncertov, ale s orchestrom ich je viac. Momentálne hrám s gitaristom, s ktorým tvoríme duo. Hráme popovú hudbu a najväčšie hudobné hity. Taktiež som hrala v baroch, kaviarňach a v známom prešovskom klube spolu s Jose Garcia, ktorý je riaditeľom najväčšej tanečnej školy v Košiciach.“

Ako sa podľa teba líši v koncertovaní zahraničie od Slovenska?

,,Vnímam medzi nimi veľký rozdiel. V Ríme sú ľudia na takéto koncerty zvyknutí. V Ríme nebol večer, kedy by nebol v každom druhom bare nejaký koncert živej hudby. Na východnom Slovensku takéto možnosti nie sú a ľudia nemajú k vyššej kultúre až taký záujem. Povedala by som, že v Ríme je vyššia kultúra ako na Slovensku.“

Aké štýly hudby si už hrala a aký máš najradšej?

,,Hrala som klasickú, tanečnú, popovú či modernú hudbu. Zahrala som si už všetky štýly hudby. Najradšej mám swingové, popové skladby. Neobľubujem hrať ľudové piesne.“

Čo ťa dostalo do Ríma a prečo si si vybrala Rím?

,,Všetko sa odvíjalo od mojej vysokej školy v Banskej Bystrici. Bolo to aj vďaka môjmu významnému pedagógovi Alexandrovi Stepanovi, ktorý mi poradil vyskúšať školu v zahraničí. Rím som si vybrala práve preto, že som vedela, že v Ríme je skvelý učiteľ saxofónu a Taliansko sa mi vždy veľmi páčilo.“

Mala si na výber aj iné krajiny?

,,Na výber bolo zo všetkých krajín Európskej únie. Prijatá som bola aj do Poľska, no rozhodla som sa pre Rím.“

Ako dlho si študovala v Ríme a na akej škole?

,,V Ríme som študovala 3 roky na konzervatóriu muziky Santa Cecilia – Roma.“

Ako si zvládala taliansky jazyk?

 ,,Do Talianska som sa pripravovala so svojou súkromnou učiteľkou talianskeho jazyka. Tento jazyk sa mi páčil a naučila som sa ho ovládať dosť rýchlo a plynule. Znalosť talianskeho jazyka mi otvorilo viacero pracovných možností.“

 Zistila som, že si mala možnosť hrať na dlhej plavbe, na ktorej si precestovala viacero krajín. Aké to bolo a ktoré krajiny si navštívila?

,,Mala som možnosť hrať dva týždne na výletnej lodi Costa Crociere, ktorá sa plavila celým Stredomorím a bola to 14 poschodová loď. Hrali sme na nej filmovú taliansku hudbu. Orchester pozostával zo štrnástich členov. Loď sa plavila z Talianska na grécke ostrovy do Francúzska. Hrali sme v rôznych mestečkách, čo bolo veľmi zaujímavé. Navštívili sme veľa ostrovov a miest. Na lodi bolo viac ako 6 000 ľudí.“

Kolektív orchestru z plavby Stredomorím.

Ako prebiehal program a koľko koncertov ste odohrali na lodi ? Bolo to pre teba stresujúce?

,,Každé ráno sme mali výlet a do obedu nácvik s orchestrom. Potom nasledoval oddych a o siedmej hodine večer začal náš koncert. Hrali sme dve hodiny vo veľkej divadelnej sále. Stresujúce to nebolo, pretože skladby sme skúšali už mesiac pred touto plavbou. Keď hrám v orchestri stres nemám, pretože sme  viacerí, ale skôr stresujem pri sólach. Odohrali sme spolu sedem koncertov.“

Zopakovala by si si ešte raz takúto plavbu?

,,Samozrejme, že áno. Som vždy otvorená novým možnostiam. Získala som tam veľa skúseností, kamarátov. Taktiež to nebolo len o hraní, ale aj zábave.“

Spolu s Jakubom tvoria hudobné duo.

Na koľkých školách si učila a kde učíš teraz?

 ,,Momentálne učím druhý rok na dvoch umeleckých školách a jednom konzervatóriu. Po škole som pol roka učila v Ríme. Okrem učenia som pracovala ako delegátka a prekladateľka.“

Má terajšia mládež záujem učiť sa hre na hudobný nástroj? Je ťažké motivovať deti a odovzdávať im skúsenosti? Predsa bez dôkladnej prípravy a množstva hodín skúšok sa úspech nezrodí.

,,Záujem je stále a predovšetkým majú záujem dievčatá, pretože to je moderný nástroj. Popová hudba patrí k saxofónu a je ho veľmi dobre všade počuť.“

Máš do budúcnosti naplánované navštíviť Rím alebo nejaké koncerty?

 ,,Napĺňa ma učenie a  odovzdávanie svojich skúseností a informácií novej generácii. Rozhodla som sa šíriť na východe Slovenska viac kultúry koncertami, ktorými som sa inšpirovala v Ríme. Do Talianska chodím dvakrát do roka a tieto prázdniny využijem na návštevu Ríma. Pripravujem taktiež do budúcnosti ďalšie koncerty po Slovensku.“



Text: Radoslava Podubinská/ Foto: archív V.P./Miky Mike – Chello foto

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x