Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Milan Pilip

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Milan Pilip

V nasledujúcom článku vám predstavíme ďalšieho z kandidátov pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami. Ten obdržal otázky, ktoré sme mu položili a rovnaké sme zaslali alebo zašleme každému ďalšiemu kandidátovi. Postupne budete mať možnosť oboznámiť sa s každým uchádzačom o post primátora mesta. Komu sa však rozhodnete dať svoj hlas v deň volieb, je na vás. Veríme, že pri rozhodovaní pomôže aj táto séria článkov, kde sa kandidátov na primátora mesta Bardejov pýtame za vás.


Druhým z nich je 38 ročný zamestnanec Ministerstva obrany SR (Úradu správy majetku štátu), mestský komunálny poslanec a aktivista Milan Pilip. Svoju kandidatúru ohlásil ako prvý.

(v závere článku je online prieskum)


Milan Pilip

Do veľkej politiky sa pokúšal dostať niekoľkoľkokrát. Už ako 29-ročný sa v roku 2010 objavil na kandidátke na 95. mieste za mládežnícku organizáciu Nová generácia. V roku 2012 na 135. mieste za rovnaký subjekt a v roku 2016 sa v parlamentných voľbách do Národnej rady SR objavil na kandidátke strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti na 41. mieste, bez straníckej príslušnosti. V zmienených prípadoch sa Milan Pilip do Národnej rady SR nedostal, no v roku 2014 bol v komunálnych voľbách úspešný. So ziskom 310 platných hlasov bol občanmi zvolený za poslanca Mestského zastupiteľstva v Bardejove vo 4. volebnom obvode. O tento post sa uchádzal ako nezavislý kandidát.

Pre človeka ktorý spravidla nechodí na zasadnutia mestského zastupiteľstva v Bardejove je osoba Milana Pilipa známa predovšetkým z prostredia sociálnej siete Facebook. Tam ako poslanec Mestského zastupiteľstva aktívne komunikuje s občanmi mesta. Živo funguje na stránke myBardejov a vo verenej skupine V Bardejove o Vás s Vami (Milan Pilip), kde sa mu trefnými príspevkami často podarí rozpútať naozaj búrlivú diskusiu. Vtedy v meste ožije festival fiktívnych profilov s tými najtvrdšími vyjadreniami. Svoju aktivitu poslanec prejavuje aj osobnými návštevami úradníkov na Mestskom úrade v Bardejove.

V roku 2014, krátko po zvolení za poslanca mestského zastupiteľstva strhol na seba pozornosť pri hlasovaní o plate primátora, kde ako iniciátor jeho zníženia hlasoval za. Svoj počin neskôr vysvetlil tým, že si pomýlil hlasovanie o návrhu o plate primátora s hlasovaním o ukončení rozpravy. Gombík však už stlačil a tak odhlasoval plát primátorovi vo výške 3502 eur. V tej dobe mal primátor Boris Hanuščak plat vyšší ako prešovská krajská primátorka. Proti boli štyria poslanci, zdržal sa jeden. V máji 2018 poslanec opäť otvoril tému o adekvátnosti odmeňovania primátora. Pozornosť tentokrát venoval aj odmenám pre dvoch viceprimátorov. Hlavným argumentom bolo, že väčšina ľudí v okrese pracuje za minimálnu mzdu. Plat primátora vo výške súčasných 4055 eur navrhoval znížiť na 3243 eur. Podstatou jeho poslaneckého návrhu bolo zníženie percenta navýšenia zákonom daného základu platu (2758 eur) zo súčasných 47% na 17,56%. V závere volebného obdobia však s touto iniciatívou nebol úspešný.

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]

Čítajte tiež: 

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Stanislav Jurčišin

Po skončení vysokej školy pracoval väčšinou v zahraničí a takto mohol spoznať pracovné procesy a mnohé aspekty okolo rôznych typov prác…[/vc_cta][/vc_column][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column]

Poslanec dal o sebe vedieť hlavne v roku 2016 v kauze benzínka na Ťačevskej ulici, kde sa aktívne postavil na stranu odporcov a nespokojných obyvateľov bytového bloku, ktorým pod oknami začala rásť nová čerpacia stanica, aj napriek tomu, že stavba nemala súhlas od všetkých dotknutých orgánov. V priebehu celej kauzy sa Pilip aktívne stretával s dotknutými obyvateľmi a hľadal riešenia ako zabrániť jej výstavbe a sprevádzkovaniu. Požadoval okamžité pozastavenie stavby predbežným opatrením, a taktiež žiadal viceprimátora Tribusa, aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie v pozícii viceprimátora (pozn. redakcie: viceprimátor Tribus je aj poslancom za volebný obvod dotknutých občanov).

Téma kontroverznej benzínky žije a dodnes sa nevie, ako to s ňou celé dopadne. Ministerstvo dopravy dalo síce benzínke stopku, no stále sa špekuluje o dodatočnej legalizácii stavebného povolenia a jej skolaudovaní. Súčasný primátor v roku 2017 síce pripustil aj možnosť jej zbúrania, no stavba stále stojí a zdá sa nikto nevie, čo s ňou bude ďalej. Na benzínku sme sa pýtali aj Milana Pilipa. To, ako by sa k tekto veci postavil ako novozvolený primátor a či by dopustil jej skolaudovanie sa dočítate nižšie.

Milan Pilip stál tiež v čele petičného výboru proti výstavbe ďalšej budovy. Bojoval proti výstavbe polyfunkčného objektu na pozemku medzi Dlhým radom a Hurbanovou, no práve benzínka na Ťačevskej ulici spojila osobu Milana Pilipa s aktivistkou Máriou Ferkovou, ktorá sa ako obyvateľka dotknutého paneláku, proti výstavbe najviac angažovala. Dnes je spoločne s ďalšími súčasťou platformy myBardejov, ktorí zabojujú o kreslá poslancov.

Webová stránka kandidáta Milana Pilipa a jeho platformy myBardejov.

Do boja o primátorské kreslo vstúpil na jej čele, kde svoj program zadelil do 5 okruhov ako práca, bývanie, relax, doprava a dobrá samospráva. Tie obsahujú 25 vízií, ktoré majú majú predstavovať solídny základ budúceho volebného programu novej platformy. Jej hlavnou zásadou je nulová tolerancia voči korupcii. Garantujú pevný charakter každého jej člena. Tých je v súčasnosti jedenásť a spolu s Milanom Pilipom sa budú uchádzať o hlasy voličov s heslom „Dobré zachovajme, zlé zmeňme“. Milan Pilip ako jediný zo všetkých kandidátov vsadil na to, že sa v boji o primátorské kreslo neuchádza ako jednotlivec, ale s podporou ďalších ľudí v jeho platforme.  Svoje šance si tiež poistil podporou koalície piatich strán (SaS, OĽaNO, Sme rodina, Spolu a Šanca).

„Urobím čo je v mojich silách, aby som ľudí presvedčil o svojom úprimnom úmysle posunúť naše mesto ďalej. Rovnako tak aj o kvalitách ľudí z môjho tímu, ktorí sa uchádzajú o hlasy Bardejovčanov na pozície poslancov nášho mestského zákonodarného zboru.”


7 otázok pre kandidáta Milana Pilipa


  • Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátora mesta?

„Bardejov je pekné mesto, je úspešné v čerpaní dotácií. Jeho najväčším problémom však je vysťahovalectvo, ale aj reálny pocit Bardejovčanov, že v našom meste existujú rovní a rovnejší, a že bez známostí dokážu len ťažko niečo vybaviť. Mesto jednoducho musí ísť ďalej. Doterajšiemu vedeniu je samozrejme nutné poďakovať za všetku dobrú prácu. Posun nášho mesta na inú úroveň je však možný len s novým vedením. Aj preto sme založili občiansku platformu myBardejov, v rámci ktorej sme za účasti širokej verejnosti pripravili 25 bodový program pre naše mesto, ktorý je rozdelený do piatich oblastí: práca, bývanie, relax, doprava a samospráva (kompletné znenie programu je na stránke www.pilip.sk), a postavili sme kandidátov na poslancov mestského zastupiteľstva. Do volieb ideme s hlavným posolstvom: Dobré zachovajme, zlé zmeňme.“

  • Čo chcete zmeniť počas prvého roka vášho vedenia?

„Je mnoho opatrení, na ktorých realizáciu postačí jeden podpis primátora a mohli by začať platiť už dnes. Ako prvé by som zaviedol opatrenia, ktoré výrazne zvýšia transparentnosť. Transparentnosť je jedným z hlavných kritérií nielen pre to, aby tu ostali naši rodáci žiť, ale aby sem prišli aj ďalší podnikatelia, ktorí sú ochotní vytvárať tu nové pracovné príležitosti. Ďalej by som zmenil spôsob prípravy nášho základného dokumentu – mestského rozpočtu, ktorý sa z veľkej časti tvorí nekoncepčne a nedodržiavajú sa dlhodobé stratégie rozvoja mesta. Začal by som tiež bezodkladne zavádzať opatrenia, ktoré naštartujú rozvoj cestovného ruchu, ktorý má obrovský, ale nevyužitý potenciál.“

  • Čo je najväčším problémom mesta, odhliadnuc od odlivu mladých ľudí za prácou?

„V oblasti cestovného ruchu je problémom to, že sa nedokážeme dostatočne predať a udržať tu turistov dlhšie ako jeden deň. Taktiež rodiny Bardejovčanov žijú v odlúčení, lebo jeden z rodičov, niekedy aj obaja, pracujú mimo mesta a deti vyrastajú bez svojich rodičov. Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na jednej strane, a ponuka lacnej práce na strane druhej. Nekoncepčnosť a neuvažovanie nad súvislosťami pri územnom plánovaní spôsobuje umiestnenie nevhodných funkcií v susedstve bytových domov – napr. čerpacia stanica pred bytovkou, rodinné domy v záplavovom území rieky a pod. Vysoký a nespravodlivý poplatok za odvoz smetia, ktorý nezohľadňuje, kto koľko triedi. Chýbajúce atraktívne celodenné spojenie mesta a Kúpeľov formou MHD ale aj cyklochodníkom.“

  • Čo ste už urobili pre Bardejov?

„Za najväčší úspech svojho pôsobenia v bardejovskej samospráve považujem aktivizáciu obyvateľov v prospech verejného diania. Petíciou sa nám podarilo zastaviť výstavbu polyfunkčnej budovy na Hurbanovej ulici, pre sídlisko Za Rajom sa podarilo zaviesť autobusovú linku mestskej dopravy, ktorá slúži najmä starším obyvateľom ako spojenie s nemocnicou. S obyvateľmi Ťačevskej ulice sme zorganizovali tlačovú konferenciu na námestí, keď sa riešil problém s výstavbou čerpacej stanice pod ich oknami. Zastal som sa aj za chatárov na Mihaľove, ktorým mesto predajom pozemku zatarasilo prístup. Angažoval som sa pri bezplatnom prevode prebytočného majetku štátu zo správy Ministerstva obrany SR do vlastníctva mesta podľa zákona č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov (elektrocentrály, osobné motorové vozidlá, pluh snehový). U železníc sa podarilo vybaviť, že v informačných letákoch v expresných vlakoch (IC) sa do cestovných poriadkov dostali aj informácie o prípojoch do Bardejova, ktoré tam predtým chýbali.“

  • Čo najambicióznejšie sa chystáte urobiť počas trvania vášho mandátu.
  • Čo odkazujete voličom.

„Na tieto dve otázky mi príde vhodné dať jednu spoločnú odpoveď. Pri otázke, čo najambicióznejšie sa chystám urobiť sa zrejme očakáva výpočet všetkého, čo plánujem v meste postaviť, čo všetko tu chceme zaviesť alebo zmeniť. Ale jednou z mojich hlavných, ale asi aj najťažších úloh bude vrátiť dôveru ľuďom vo verejné veci. Chcem pracovať priamo s ľuďmi tak, ako som to robil doteraz. Lebo mesto patrí všetkým, ktorí v ňom žijú, a majú ho radi.“

  • Kauza benzínky, do ktorej ste sa aktívne zapájali akosi utíchla. Vie si Milan Pilip predstaviť, že bude za jeho vedenia fungovať?

„Čerpacia stanica na Ťačevskej ulici je vážny problém. Táto vec vôbec neutíchla, naopak, mesto sa opakovane snaží o jej kolaudáciu. Uskutočňujú sa ústne konania, hoci bez účasti médií. Naposledy bola kolaudácia zamietnutá zo strany Okresného úradu v Bardejove, lebo sa zistilo, že časť stavby stojí na nevysporiadaných pozemkoch. Ale najväčší problém tejto čerpacej stanice je okrem hluku (ktorý sa týka najbližšej bytovky) aj doprava, ktorá je týmto nasmerovaná na Komenského ulicu. Ak si predstavíme, že neďaleko je základná škola, mali by sme spozornieť. Stavebné konanie je prenesený výkon štátnej správy a prísne sa riadi zákonom. Za okolností týkajúcich sa hluku a dopravy, ako sú nastavené teraz, však kolaudačné rozhodnutie na túto stavbu nepodpíšem.“


S prezentáciou ďalších kandidátov budeme pokračovať v ďalšom článku. V náhodnom poradí. Každý kandidát obdržal/obdrží rovnaké otázky (okrem jednej bónusovej, šitej na konkrétneho kandidáta) a odpovede na ne si už onedlho budete môct prečítať na stránke ONline Bardejov. Preto nás určite sledujte. V závere každého je pre vás pripravená anketa – veľký online prieskum, kde môžete prejaviť svoje sympatie vybranému kandidátovi. Hlasovať je možné len raz a to z jednej IP adresy. Rovnaká anketa bude umiestnená pod každým kandidátom, takže si dobre rozmyslite, komu dáte svoj hlas.


(Hlasovanie spustené od 19. septembra 2018)

*Hlasovanie ukončené

Ak by sa voľby konali už tento víkend, komu by ste dali svoj hlas na post primátora mesta Bardejov?

  • Milan Pilip (SaS, OĽaNO, Sme Rodina – Boris Kollár, Šanca, Spolu – občianska demokracia) (22%, 487 x)
  • Boris Hanuščak (Smer-SD, SNS a Most-Híd) (22%, 480 x)
  • Stanislav Soroka (nezávislý) (16%, 358 x)
  • Juraj Bochňa (nezávislý) (13%, 278 x)
  • Marián Matej (KDH) (10%, 214 x)
  • Nepôjdem voliť alebo ma nepresvedčil nikto. (8%, 179 x)
  • Andrej Gmitter (nezávislý) (7%, 148 x)
  • Stanislav Jurčišin (nezávislý) (3%, 73 x)

Spolu hlasovalo: 2 217

Loading ... Loading ...

Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018 sa budú konať v sobotu 10. novembra 2018. Voľba je jednokolová. Viac informácii o voľbách nájdete tu.


SÚVISIACI ČLÁNOK

Spracoval: M.M. / zdroj: pilip.sk

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Stanislav Jurčišin

Dobrý deň. Pán Pilip, ako asi celoživotný politický ašpirant, ako ste sa dokázal prostredníctvom týchto vašich „politických“ skúseností vyprofilovať a čo považujete za pozitívum tejto vašej cesty a skúseností? Ak je to pravicovo orientovaná politika, vzhľadom na to, že vás podporujú tieto strany, viete o tom, že v rámci týchto volieb sa ponúkajú a existujú dokumenty, ktoré absolútne vyvracajú tieto ideové základy, ktoré asi nasledujete? Považujete za seriózne hovoriť, že chcete meniť mesto, vysťahovalectvo a dôveru a odmietate sa zaoberať strategickým programom ponúkaným v týchto voľbách, ktorý toto vlastne absolútne a preukázateľne rieši? Nemyslíte, že riešenie pravidiel a teda programu… Čítať viac »

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x