Nočný Bardejov mení farbu zo žltej na bielu

Môže za to postupná modernizácia verejného osvetlenia. Tá prinesie úsporu prevádzkových nákladov, zníženie svetelného znečistenia a v neposlednom rade prispeje k bezpečnosti ciest a verejných priestranstiev.


Počas letných mesiacov na území mesta Bardejov a v mestských častiach prebieha II. etapa modernizácie verejného osvetlenia. V súčasnom období sa uskutočňuje výmena cestných svietidiel. Vo vybraných častiach mesta sa plánuje doplnenie či výmena havarijných stožiarov.

Výmena osvetlenia na cestnom ťahu ulice Dlhý rad

Modernizácia ráta s výmenou všetkých zastaraných výbojkových svietidiel SHC, SOX a kompaktných žiariviek na existujúcich svetelných miestach za svietidlá LED technológie a súčasne doplnenie LED svietidiel na miestach, kde súčasný stav nespĺňal svetelno-technické normy. LED technológia postúpila v technickom vývoji a v súčasnej dobe poskytuje adekvátnu náhradu sodíkových výbojok z hľadiska osvetlenosti a intenzity osvetlenia, s omnoho nižšími požiadavkami na spotrebu el. energie.

Technické vyhotovenie moderných LED svietidiel poskytuje množstvo výhod oproti sodíkovým svietidlám napríklad aktívnu tepelnú ochranu svietidla, možnosť plynulej regulácie od 10% – 100% výkonu svietidla, lepší merný svetelný výkon ako u sodíkových výbojok. LED moduly majú vyššiu životnosť: 60 000 – 100 000 hodín oproti sodíkovým výbojkám 15 000 – 16 000 hodín.

V nadväznosti na 1. Etapu modernizácie verejného osvetlenia v meste Bardejov časti Družba, Komenského, Vinbarg, v ktorej bolo inštalovaných 774 ks LED svietidiel s možnosťou regulácie a správy osvetlenia, pokračuje vo svojej II. Etape v dokončení nevymenených častí mesta vrátane satelitných oblastí (Dlhá Lúka, Bardejovská Zábava, Poštárka, Bardejovské kúpele, Bardejovská Nová Ves a Mihaľov) za LED svietidlá, ktoré musia byť kompatibilné a pripojiteľné na riadiaci systém vybudovaný v meste Bardejov.

Mestská časť, Bardejovská Nová Ves, svieti už po novom

Pre návštevníkov i domácich obyvateľov bude najväčšou zmenou iluminácia a nasvietenie historickej radnice a baziliky na Radničnom námestí. Výškovú techniku načastejšie postrehnú vodiči na cestách. V uplynulých dňoch montéri menili svietidlá na Dlhom rade či Duklianskej ulici. Pozorný občan mesta mohol po zotmení spozorovať zmenu farby osvetlenia a jej intenzitu. Celkovo sa vymení 1 610 svetelných bodov. Energeticky náročné svietidlá nahrádzajú nové LED lampy, jedného druhu.

Pracovníci na vysokozdvižnej plošine inštalujú nové LED osvetlenie

V rámci projektu sa odstránia najkritickejšie káblové poruchy pod povrchom zeme, v celkovej dĺžke 600 metrov. Prekopávky sa okrem iného dotknú aj Komenského ulice. Nové lampy pribudnú aj v Bardejovských Kúpeľoch. Modernizácia parkových svietidiel v Bardejovských Kúpeľoch ráta s osadením 96 kusov nových lámp. Nové stožiare pribudnú aj pri ceste na Dlhom rade, na strane Promenádneho parku. Projekt žial nepočíta s osvetlením chodníka do Dlhej Lúky, od križovatky do kúpeľov. Mestský podnik Bapos plánuje chodník osvetliť demontovanými stožiarmi.

Po vzore z iných slovenských miest, sa samospráva rozhodla zvýrazniť dominanty Radničného námestia aj po západe slnka. Iluminácia objektov v centre mesta bude realizovaná moderným LED osvetlením s riadením podľa zvoleného režimu, na základe schváleného projektu investorom – mestom Bardejov a Krajským pamiatkovým úradom v Prešove.

Staré, žlté svetlo ostane na miestach, kde sa v nedávnom období realizovali projekty. Konkrétne okolo Tople, pozdĺž protipovodňového múru či na časti Partizánskej ulice.

Letecký pohľad na osvetlené ulice starými výbojkovými lampami a novou LED technológiou

Fotografia nižšie – pohľad na ulice Dlhý rad, Krátky rad a ulicu Starý blich pred modernizáciou osvetlenia s ešte starými sodíkovými výbojkovými lampami. Z fotografií sa dá porovnať intenzita osvetlenia. Zatiaľ čo pri LED osvetlení (viď záber vyššie) je osvetlená len cesta a okolie komunikácii ostáva v tme, pri starom osvetlení badať väčší rozptyl svetla z pouličného osvetlenia.

Žlté pouličné osvetlenie pred modernizáciou

Zaujímavosťou je, že samospráva mala záujem o zmenu lámp v historickom centre, ktoré sa časti občanom nepozdávajú. Podľa našich informácií však nateraz ostanú bez výmeny. Pri opravách a poškodení lámp nastáva problém. Predmetné lampy sa už nevyrábajú. V časti Hviezdoslavovej ulice (najbližšie k námestiu) a parku Emila Korbu, boli už osadené svietidlá s novším dizajnom.

Hviezdoslavova ulica s novými lampami
Nové lampy nájdeme aj v parku Emila Korbu

Lampy, ktoré boli osadené pri reanimácii námestia rozpútali medzi Bardejovčanmi vášne a mnohí z nich si na ne ani doteraz nezvykli. V súčasnosti sa už nevyrábajú a ich údržba je preto problematická.

Lampy na Radničnom námestí budú v budúcnosti nahradené iným typom svietidla

Aktuálne nájdeme v historickom centre mesta päť typov lámp verejného osvetlenia. Niekde ostalo ešte niekoľko kusov starých liatinových lámp z éry pred začiatkom reanimácie historického centra. 5 rôznych prevedení je na relatívne malé centrum mesta naozaj dosť, čo poviete?

Staré liatinové lampy nájdeme v parku aj pred kláštorom Františkánov

Ako hodnotíte nové zmodernizované osvetlenie?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M. | D.P. | Foto: R.C.
Nočný Bardejov mení farbu zo žltej na bielu
Hodnotené: 4 x
Zdieľajte alebo pošlite v správe

Podobné príspevky

Pridajte komentár

avatar