Michal Turlík: Chcel som ukázať iný spôsob myslenia a stvárnenia oproti klasickým prístrešiam.

Michal Turlík: Chcel som ukázať iný spôsob myslenia a stvárnenia oproti klasickým prístrešiam.

Nové odpočinkové zastavenie v rámci cyklocesty smerom na Mníchovský potok, ktoré je súčasťou medzinárodnej cyklotrasy sa vymyká zaužívaným štandardom v našich zemepisných šírkach. Cykloprístrešok pozitívne prekvapil svojím dizajnom a konštrukčným riešením.


V nádväznosti na našu prvú reportáž venovanej výstavbe nového prístrešia pre cyklistov sme oslovili aj samotného autora Michala Turlíka. Ten so svojim návrhom uspel v architektonickej súťaži na podobu cykloprístreškov, ktoré sú súčasťou 230 kilometrového slovensko-poľského cyklookruhu, ktorý spája kúpeľné miesta v pohraničí oboch krajín (Krynicu Muszynu – Piwnicznu – Szczawnicu – Vyšné Ružbachy – Starú Ľubovňu – Ľubovnianske Kúpele – Bardejov – Bardejovské Kúpele). Jeden z nich sa nachádza aj v našom meste a čoskoro bude slúžiť svojmu účelu. O jeho podobu sa postaral dizajnér Michal Turlík. Viac sa dozviete v krátkom rozhovore pod fotografiou.

Prístrešok v Bardejove je súčasťou 1,17 killometrovej cyklocesty od Mokrolužského mosta po odobočku na Mníchovský potok.
Michal Turlík / Foto: Jakub Klimo

Výsledná podoba prístrešku vyšla z architektonickej súťaže. Je to vaša prvá realizácia podobného charakteru?

„Prvá takého rozsahu. Paradoxom je, že nie som architekt. Venujem sa tvorbe imidžu značiek, kreatívnej stratégii firiem, spoločností. No architektúra a hlavne téma verejných priestranstiev mi je blízka. Na niekoľkých projektoch verejných zásahov som sa podieľal ako spoluautor.“

Čo bola hlavná inšpirácia pri tvorbe návrhu oddychového zariadenia pre cyklistov v podobe akú máme možnosť vidieť aj v našom meste?

„Inšpiráciou bolo samotné zadanie. Som konceptualista. Páčil sa mi víťazný návrh od poľkých architektov v prvom kole. V rámci daného budgetu bol však nerealizovateľný a predimenzovaný. Pravidlá boli jasné, vytvoriť dobrý koncept, pevnú stavbu, udržať budget a urobiť nad rámec – ukázať aj iný spôsob myslenia a stvárnenia oproti klasickým prístrešiam.“

Dizajn prístrešku nie je pre naše verejné priestranstvá typický. Nemali ste pri tvorbe návhu obavy, že tento odlišný prístup nemusí byť akceptovaný?

„Nie. Vždy hľadám riešenia, ktoré sú za hranicou štandardu. Počítal som som s tým, že dizajn nemusí byť akceptovaný. Nakoniec, bola to architektonická súťaž. Patričná kvalita a vyššia úroveň kritérií pri hodnotení sa očakáva. Obával som sa iba toho, či si stavba zachová svoj dizajn pri realizácii s kritériom najnižšej ceny. Výsledok sa mi páči, zatiaľ iba sprostredkovane z fotografií.“

Prístrešok vo vašom podaní je dnes realitou, čo odkazujete Bardejovčanom, ktorí sa pri trávení voľného času zastavia pod jeho strechou?

„Nie len Bardejovčanom. Rovnakých prístreší vzniklo na Slovensku deväť, v poľsku osem. Ide o ucelenejší koncept poľsko-slovenskej spolupráce. Jasný charakter prístrešia je identifikačným prvkom cyklistickej destinácie Aquavelo, spolu s celkovým značením celej trasy poľsko-slovenským pohraničím.“Spoznaj svoje hranice” je slogan, ktorý identifikuje celú trasu. Prajem, aby návštevníci spoznali nie len svoje pohraničie, ale aj svoje vlastné hranice pri cyklistikých zážitkoch.“




 

SÚVISIACI ČLÁNOK: 

Spracoval: M.M. / Vizualizácia: Michal Turlík

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x