Koronavírus a prehnané nakupovanie potravín, ktoré ani nestihneme spotrebovať.

Koronavírus a prehnané nakupovanie potravín, ktoré ani nestihneme spotrebovať.

S globálnou pandémiou sa celosvetovo naštartovala aj „potravinová epidémia“ v podobe obrovského nakupovania potravín a iných produktov. Veľké množstvo zásob, ktoré ľudia v obavách z koronavírusu začali hromadiť, nakoniec aj tak skončí v odpadkoch. Ostáva dostatok tovaru pre dôchodcov? Ako to vyzerá u nás?


Nie je ničím výnimočné, že pri pohľade do nádoby s komunálnym odpadom, vidíme aj veľké množstvo vyhodených potravín. Podobný pohľad sa naskytol aj nám. Napoly zhnité uhorky, jogurty po záruke, plesnivé syry a mnoho ďalších potravín skončilo v smetnom koši. Prečo? Pretože ľudia sa boja pandémie a začali nakupovať vo väčších množstvách ako obvykle. Ak ich obavy utlmí to, že budú mať v „špajzi“ 30 litrov mlieka, 50 kíl ryže či tri kartóny cestovín, tak nech sa páči. No, je to naozaj nevyhnutné?

Karanténa platí už nejaký ten týždeň a zdá sa, že nakupujúci sa stále nepoučili a naďalej nakupujú potraviny v obrovských množstvách. Platí to aj pre potraviny s krátkou dobou minimálnej spotreby. Zrejme si niektorí myslia, že ak nespravia nákup vo veľkosti cestovného kufra teraz, tak už na to šancu mať nebudú. A to aj napriek tomu, že obchody s potravinami sú s výnimkou jedného dňa v týždni, stále otvorené.


„Bojím sa, že nebude dostatok jedla, tak vykúpim polovicu potravín.“ – pravdepodobne to sa ľuďom momentálne točí hlavou. Čo si však ľudia neuvedomujú je fakt, že čím viac ich takto začne myslieť, tým viac ich strach začne byť aj reálny. Poloprázdne regály, tento strach umocnia. Zásobovanie nie je schopné tento dopyt načas uspokojiť.

Je dôležité uvedomiť si, že v našich končinách na tom nie sme ani zďaleka tak zle, ako iné krajiny počas tejto nákupnej hystérie. Hypermarkety či menšie obchody sú stále otvorené a tovaru je dosť – dosť na to, aby vyšlo na každého, no nie dosť na to, aby sa každý začal zásobovať ako na filmovú apokalypsu.

Buďme v tomto rozvážni, neplytvajte potravinami, ktoré by mohol zúžitkovať niekto iní, no nestihol si ich zabezpečiť, pretože ich vykúpil niekto pred ním v prehnanom množstve. Ak nakoniec časť z nich skončí v odpadkovom koši, logika sa tu úplne vytráca.


Dôchodcovia nakupujú vo vyhradenom čase

Populácia nad 65 rokov je vystavená najväčšiemu riziku ochorenia COVID-19. Práve preto vláda SR pristúpila k nariadeniu vyhradených nákupných hodín pre seniorov. Tie v súčasnosti platia v rozmedzí od deviatej hodiny rannej do dvanástej na celom Slovensku. Pýtali sme sa, ako na toto opatrenie reaguje jeden s oslovených dôchodcov. Zaujímalo nás, či na pulte v obchode nájde v tomto čase to, čo potrebuje.

„Osobne mi to nevyhovuje. Vstávam o šiestej ráno, rovnako ako väčšina ľudí v mojom veku a pre nás je deväť hodín dosť neskoro. Keď prídem o deviatej do obchodu, viac ako polovica akciových potravín sú už vypredané,“ vyjadrila sa Oľga, 69.

Koľko z potravín sa aj naozaj skonzumuje a neskončí v odpadkoch si netrúfame povedať. Veľké obavy a strach, ktorý teraz panuje v celej spoločnosti ovplyvňuje aj konanie ľudí v nákupnom správaní spotrebiteľov. Je veľmi dôležité, aby tieto obavy a z nich plynúce iracionálne správanie prevýšil rozum. Práve teraz je najvyšší čas ukázať ostatným, že v sebe máme kúsok dobra a obetavosti. Kupujme v rozumnom množstve len to, čo naozaj potrebujeme.

Spracoval: D.Z.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x