Cigeľka – niekdajšie centrum oddychu upadá do zabudnutia, ani minerálka už nejde na odbyt ako kedysi

Cigeľka – niekdajšie centrum oddychu upadá do zabudnutia, ani minerálka už nejde na odbyt ako kedysi

Dvadsať kilometrov od Bardejova v severozápadnej časti Nízkych Beskýd v doline potoka Olchovec pod tisícmetrovým vrchom Busov, blízko štátnej hranice s Poľskom, leží malá obec s veľkým bohatstvom.


Obec Cigeľka je známa predovšetkým pre výskyt prameňov zásaditej slanej jódovej a zásaditej uhličitej vody s vysokým obsahom rozpustených minerálnych látok. V okolí obce je na ploche 3 km² evidovaných až 22 zdrojov minerálnych vôd. Škoda len, že tento potenciál nie je naplno využitý.

Kedysi na milióny, dnes sotva 150-tisíc

V obci je vybudovaná plnička cigeľskej slanej vody. Objekt plničky je väčšinu roka uzatvorený a funguje len v občasnej prevádzke. Jeden z liečivých prameňov môžeme však ochutnať len kúsok od brány, kde cez tenkú rúrku vyteká minerálna voda do potoka. Kedysi sa tu naplnilo až tri milióny fliaš ročne. V súčasnosti sa tu plní slaná voda do trojdecových sklenených fliaš, pod názvom: „Cigeľská“ v objeme okolo 150.000 fliaš. Je vhodná pri poruchách funkcie žalúdka a účinná pri pálení záhy a prejedení.

Po ochutnaní slanej vody postupujeme po rozbitej ceste vedúcej od plniarne smerom k niekdajšiemu rekreačnému areálu, ktorý je predmetnom nášho záujmu. Chceli sme zistiť v akom stave sa v súčasnosti nachádza táto časť s rekreačnými chatami a umelým jazierkom, kde sa kedysi dokonca aj člnkovalo. (dobová fotografia vľavo)

Rekreačný areál upadol do zabudnutia

Niekdajšie centrum oddychu, kde chodili ľudia z okolia i celého okresu, upadá do zabudnutia. Po pravej strane míňame prvý objekt areálu. Ide o chatu bývalého podniku Jas. Dvojpodlažný objekt s podkrovím, pri pohľade zvonku vyzerá ako štandardne opustená budova bez údržby s náletovou zeleňou všade naokolo. No po vstupe do objektu nás prekvapil dezolátny stav interiéru chaty a dokonca život-ohrozujúci pre prípadných nepovolaných návštevníkov, ktorými sme v tom čase boli i my. Treba však povedať, že objekt nebol nijako zabezpečený a nenašli sme ani žiadne upozornenia na zákaz pohybu v blízkosti chaty, kedže kvôli vážne narušenej statike je možné i jej zrútenie. Preto keď sa niekedy vyberiete do tejto lokality neodporúčame pohybovať sa v blízkosti tohoto objektu a nebodaj do neho vstupovať.

Turistická chata, z ktorej sa časom stala detská ozdravovňa so školou
Prepadnuté podlažie a zrútená obvodová stena jednej z miestností vo vnútri chaty

Kompletnú dokumentáciu, v akom stave sa chata nachádza si môžete pozrieť v galérii v závere článku. Prejdime však ešte k ďalším objektom, ktoré sú súčasťou tohto areálu, kde sa pred mnohými rokmi chodilo za oddychom, zdravím, ale i zábavou. Ich stav bol podobný a neprekvapilo nás ani zanedbané jazierko bez vody s pozostatkami rozpadnutého dreveného móla na oceľovej konštrukcii.

Rekreačné zariadenie mládeže chátra

Bývalá chata Fondu detí a mládeže t.j. chata SZM (Socialistický zväz mládeže) sa nachádza kúsok od jazierka na miernej vyvýšenine s pekným výhľadom na okolité kopce s hustými bukovými lesmi. Dva murované chaty sú vzájomne prepojené prízemným objektom s terasou. Účel na ktorý táto zariadenie slúžilo ešte pripomína ceduľka a nápis nad vstupom do objektu. Zariadenie taktiež poskytovalo občerstvenie a stravovanie. Po dlhých rokoch chátrania sa však zub času podpísal aj na stave tohto komplexu.

Umelé jazierko bez vody

Hlavnou dominantou celej tejto lokality bolo spomínané jazierko, ktoré bolo v dávnej minulosti miestom s možnosťou člnkovania a lovenia rýb. Mnohí z nás si ho ešte pamätajú napustené a po jeho obvode sme sa mohli z jednej strany poprechádzať po masívnom drevenom móle. Dnes ešte možno nájsť pozostatky móla, no prejsť sa po ňom si už vyžaduje poriadnu dávku odvahy. Našťastie nehrozí pád do vody, ale len na betónové dno tejto umelo vytvorenej nádrže. Celá plocha jazierka je totižto vyložená betónovými panelmi, ktoré sú prerastené trávou a bujnou vegetáciu. Cez ňu je ešte čitateľná plocha jazierka. Pripomeňme si prostredníctvom fotografie, ako kedysi vyzeralo v plnej kráse pred vypustením, zhruba pred tridsiatimi rokmi. Jazierko plné vody majú ešte niektorí z nás v živej pamäti doteraz. Spomienky, ktoré sa viažu k tejto lokalite sú stále živé. Spomína aj Zuzana, ktorá tam chodievala ešte ako dieťa.

„Chodievali sme tam často ako deti. Pamätám, ako sme behali po drevenom móle a občas sa nám na ňom ušlo aj miesto na deku . Myslím, že v týchto teplých letných dňoch, by areál nemal núdzu o návštevníkov.“


„Veľká škoda, že to tak skončilo. Trávili sme tam krásne časy na chate, kúpanie a člnkovanie na jazierku, tanečné zábavy so živou hudbou pri jazierku bol drevený parket. Škoda, že všetko dobré musí tak skončiť 😢.“ Spomína, pani Mária.

Jazierko pri Cigeľke. Zdroj: PhDr. Mikuláš Lovacký (1988). ORES BARDEJOV, Košice: Východoslovenské vydavateľstvo, n. p.

Súčasný pohľad veľmi nepoteší, ale snáď existuje nádej, že sa jazierku ako aj celému areálu, kde bolo kedysi ambíciou vytvoriť aj minikúpele niekedy prinavráti život. Plocha jazierka a jeho bezprostredné okolie zaberá takmer 1 hektár. Ako sme sa dozvedeli a čo potvrdzuje aj katastrálna mapa, majiteľom je súkromná osoba, nie obec.

Dnes jazierko pripomína skôr zanedbané betónové parkovisko
Súčasťou jazierka bolo aj drevené mólo

Otázky pre starostu

Krátko po návšteve nás zaujímalo, čo si o súčasnom stave a budúcnosti tejto lokality myslí samotný starosta obce Cigeľka. Obrátili sme sa na Ľudovíta Kravca a mailom sme mu zaslali nasledujúce otázky:

  • Ako dlho už táto lokalita, kde bolo kedysi ambíciou zriadiť minikúpele chátra?

Neviem presne o aké mini kúpele sa jedná, keď je to v areáli terajšej plniarni slanej vody, tak to môže byť okolo roku 1938. Momentálne tento závod plní slanú vodu do sklenených fliaš, pod názvom: „Cigeľská“. Vlastníkom tohto závodu je súkromná osoba.

  • Chaty, ktoré sú súčasťou areálu sú v dezolátnom stave, kto je vlastníkom jednotlivých objektov. Má obec z daných chát príjem z dane nehnuteľností? Ak áno v akej čiastke?

Bývalú chatu Fondu detí  a mládeže t.j chatu SZM, tohto času vlastní súkromná osoba. Čo sa týka platenia daní, obec na základe daňového priznania výrube vlastníkovi daň podľa VZN Obce Cigeľka. Čo sa týka dezolátneho stavu chaty, ako ste to nazval, môžem s tým iba súhlasiť, ale už bolo spomenuté, že vlastníkom nehnuteľnosti nie je obec.

  • Chata bývalého podniku JAS má vážne narušenú statiku a jej stav je život-ohrozujúci. Nevšimli sme si však žiadne zabezpečenie tohto objektu. Nebolo by vhodné nejakým spôsobom alebo aspoň upozornením zamedziť prípadnému vstupu do objektu?

Chata bývalého podniku Jas, ktorej vlastníkom je taktiež súkromná osoba, ktorá ako predošlý vlastník taktiež platí daň z nehnuteľnosti. Čo sa týka narušenia statiky, obec nemala takúto vedomosť , ale v najkratšom možnom čase výzvem vlastníka, aby si uvedenú nehnuteľnosť zabezpečil a nebola života ohrozujúca pre občanov.

  • Dominantou celej lokality bolo jazierko, kde sa kedysi aj člnkovalo. Kedy bolo vypustené a existuje šanca že sa niekdy obnoví jeho prevádzka a funkčnosť?

Čo sa týka jazierka, taktiež je v súkromnom vlastníctve. Jazierko bolo vypustené približne pred dvadsiatimi rokmi. Či sa jeho prevádzka obnoví Vám neviem zodpovedať. Táto otázka by mala byť položená vlastníčke bývalého jazierka.

  • Mal niekto v poslednom období záujem investovať do tejto lokality a vrátiť jej tvár alebo uchádzali ste sa ako obec o nejaké granty?

Či má záujem niekto investovať do spomínanej lokality, obec nemá takúto vedomosť.  Obec sa neuchádzala o granty, ani nežiadala  z dôvodu, že nie je vlastníkom danej nehnuteľnosti a k žiadaniu grantov je to potrebné.

  • Čo čaká v budúcnosti túto niekedy vyhľadávanú lokalitu. Ste v tomto smere optimista?

Ťažko rozprávať  o budúcnosti, ale ja by som si  veľmi prial, aby spomínané objekty, ako sú chaty, jazierko ktoré bolo v minulosti plné života sa dostalo do podoby takej, prípadne aj lepšej ako bolo, aby to krásne prostredie bolo využité pre blízkych a vzdialených návštevníkov a pevne verím, že  to bude realitou a v našej obci bude rozvinutý rozvoj turistického ruchu.

Môžem spomenúť, že obec nezaniká žije, v našej obci bolo zrealizované nové verejné osvetlenie, bezdrôtový rozhlas, vystavený nový Dom nádeje, zrekonštruovaná celá základná škola, priestory – interiér obecného úradu, rekonštrukcia mostov a miestnej komunikácie, pamätníka,  výstavba nových autobusových čakárni  v obci, nájomných bytov , budovy s kultúrne spoločenským vyžitím, parkoviska a pod., naďalej sa budeme snažiť o zveľadenie našej  obec, zapájať sa do ďalších projektov. Uzavrel starosta Ľudovít Kravec.


FOTOGALÉRIA:


FOTOGALÉRIA: Pohľad na lokalitu z vtáčej perspektívy


Páči sa vám tento článok?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Spracoval: M. Medzihradský

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x