Bardejovský poslanec má záľubu v erboch a najnovšie sa stal členom Heraldického klubu

Bardejovský poslanec má záľubu v erboch a najnovšie sa stal členom Heraldického klubu

Poslanec mestského zastupiteľstva Milan Pilip sa venuje erbom a heraldike. Spolu s bratom si vytvorili vlastný rodinný erb. Nedávno bol prijatý do Heraldického klubu.


Heraldický klub je dobrovoľným združením fyzických osôb, nositeľov erbov, registrovaných v Heraldickom registri Slovenskej republiky, ktorý vznikol na základe priateľského porozumenia jeho členov a na základe úcty k heraldickým hodnotám a v záujme pestovania heraldickej kultúry v Slovenskej republike. Takto sa charakterizuje toto dobrovoľné združenie na svojej web stránke.

Organizácia vytvára podmienky predovšetkým na vzájomnú spoluprácu a výmenu informácií medzi svojimi členmi o používaní súčasných rodových erbov v každodennom živote, robí prednášky o histórii, heraldike a má vo svojej činnosti aj šírenie heraldickej kultúry smerom k verejnosti. Na svojom zasadnutí 29. septembra 2017, ktoré sa uskutočnilo na Haličskom zámku, bol Milan Pilip prijatý za riadneho člena Heraldického klubu.

Prezident Heraldického klubu Peter Kartous (tretí zľava) a Herold Slovensko – Ladislav Vrteľ (prvý zľava) pri slávnostnom prijímacom ceremoniáli.

Rusínska národná symbolika

V roku 2015 Milan Pilip vydal knihu o rusínskej národnej symbolike s rovnomenným názvom: „Rusínska národná symbolika“. Táto trojjazyčná publikácia je určená rusínskym organizáciám, najmä Svetovému kongresu Rusínov, ale aj širokej verejnosti. Spracovaná je spôsobom, aby každý záujemca o túto problematiku mohol porozumieť nielen historickým a politickým súvislostiam, ale aj veľmi prísnym heraldickým zasadám. Kniha pojednáva o súčasných rusínskych národných symboloch, pomenúva problém a navrhuje riešenia – prijatie nových symbolov. Touto problematikou by sa mal ďalej zaoberať Svetový kongres Rusínov.

Obálka a stránky z publikácie „Rusínska národná symbolika“

Posledné takéto zasadanie sa uskutočnilo toto leto v chorvátskom Osijeku. Práve tam Pilip požadoval, aby sa z rusínskych národných symbolov vylúčili modro-žlté ukrajinské farby, a aby boli nahradené všeslovanskou trikolórou tak, ako to navrhoval už Adolf Ivanovič Dobriansky-Sačurov (politik a národný buditeľ 19. storočia, ktorého 200-té výročie narodenia sa pripomína práve teraz v roku 2017).

Dobriansky je spoluzakladateľom Matice slovenskej. V jeho dome mala nejaký čas aj svoje sídlo. Nateraz však v Osieku svetový kongres Rusínov nechal túto otázku otvorenú a predpokladá sa, že sa bude znovu riešiť na jeho ďalšom zasadaní, ktoré by sa malo uskutočniť v roku 2019 práve na Slovensku.

Milan Pilip na Svetovom kongrese Rusínov v Osijeku. Foto: Bogdan Gambal

Vytvorili vlastný erb

V roku 2010 si spoločne s bratom Pavlom zostavili svoj rodinný erb, ktorý sa im podarilo úspešne zaregistrovať v Heraldickom registri Slovenskej republiky. Proces registrácie erbov fyzických a právnických osôb nie je jednoduchý, lebo pravidlá tvorby erbov staré niekoľko storočí sú veľmi prísne. V hornej časti rodinného erbu (tzv. klenot) bratov Pilipovcov sa nachádza aj halapartňa s korunkou, ktorá je prevzatá z bardejovskeho erbu, a má pripomínať ich rodné mesto Bardejov. Štít obsahuje trojzubec bez násady, polmesiac s tvárou a štvorcípu hviezdu. „Trojzubec sprevádzaný nebeskými telesami ako symbol Neptúna zastupuje Vesmír a túžbu po jeho poznaní“, uvádza sa v erbovej listine. Dve zástavy v klenote symbolizujú dvoch bratov. 

Zľava: generálny vikár Vladimír Skyba, bratia Pavol a Milan Pilipovci, riaditeľ odboru archívov Ministerstva vnútra SR Jozef Hanus, a hlavný štátny radca pre Heraldiku MV SR Ladislav Vrteľ – Herold Slovensko. Vpravo: detail erbovej listiny. Foto: Lenka Hamerská

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]Heraldický register Slovenskej republiky predstavuje najvyššiu heraldickú autoritu v Slovenskej republike. Poslaním Heraldického registra je viesť centrálnu evidenciu heraldických znamení – erbov a vlajok – používaných v Slovenskej republike. Vedie záznamy – textové i grafické, v analógovej i digitálnej forme – o erboch a vlajkách jednotlivých subjektov -štátu, samosprávnych krajov,  miest, obcí, osôb, cirkevných hodnostárov, či inštitúcií. Zapísanie erbu do Heraldického registra je zárukou heraldickej správnosti používaného erbu a tiež zárukou, že rovnaký erb, vlajku alebo pečať nepoužíva žiadny iný subjekt. (zdroj: minv.sk)[/vc_cta][/vc_column][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column]

Vedeli ste, že…

Na Slovensku má heraldika vyše osemstoročnú tradíciu. To ale neznamená, že existujú len erby, ktoré vznikli pred osemsto rokmi, ale že počas tých ôsmych storočí erby vznikali, zanikali, menili sa. Dá sa to prirovnať k lesu, kde popri starých stromoch rastú mladé, ale samotný les je starý osemsto rokov. Keďže rodina Pilipových nemala erb, bol vytvorený novotvar. Pri zostavovaní svojho erbu sa ich ľudia pýtali, či sú šľachtici, keď chcú mať erb. Nie sú šľachtici. Predstava, že erb bol niečo výnimočné, čo bolo viazané len na šľachtický stav nie je pravda. Je to len akási formula vypestovaná romantizmom. V minulosti to tak jednoducho nebolo.

Dnes u nás už šľachta neexistuje, a všetci ľudia sú si rovní pred zákonom. Každý má právo používať nejaké symboly na svoje označenie, môže to byť logo, emblém, alebo aj erb. A keďže má heraldika veľmi prísne pravidlá, a chceme, aby bol s nimi v súlade, jeho registrácia v Heraldickom registri mu dáva punc správnosti, resp. heraldickej korektnosti.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
3 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Lucy

Erb bol skutocne v historii uz od cias kriziackych vyprav viazany len a vylucne na slachticky stav. Poznamkou o nejakej falosnej romantickej predstave ste sami zdiskreditovali hodnotu tohto prispevku.

Roman

Erby vznikli na rozlíšenie vojakov, ktorých tváre zakrývali uzatvorené prilbe. Čiže nie na rozlišovanie šľachticov.

Miroslav Capovčák

Mohol by mi pán alebo súdruh poslanec vysvetliť heraldika Rusínskeho erbu? Prečo je členený na 2 časti, prečo je medveď červený a prečo je tam 7 pruhov 3 žlté a 4 modré…ďakujem

3
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x