Bardejovčania môžu sledovať kvalitu ovzdušia vďaka novej monitorovacej stanici

Bardejovčania môžu sledovať kvalitu ovzdušia vďaka novej monitorovacej stanici

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v rámci projektu Skvalitnenie Národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia aktuálne osádza nové automatické monitorovacie stanice (AMS) v lokalitách doposiaľ nepokrytých monitoringom. SHMÚ postupne spúšťa monitoring kvality ovzdušia v ďalších 14 lokalitách. Okrem stanice v Bardejove, ktorá bola spustená do prevádzky 13.11.2020, sa v Prešovskom samosprávnom kraji plánuje spustiť aj stanica v meste Poprad.


Sieť meracích staníc – pomenovaná ako Národná monitorovacia sieť kvality ovzdušia – sa začala budovať ešte v ČSFR v roku 1991 a v súčasnosti zahŕňa kontinuálne meranie znečisťujúcich látok pomocou automatických prístrojov a manuálne meranie založené na odbere vzoriek a chemických analýzach v Skúšobnom laboratóriu SHMÚ.

Monitorovacia stanica (AMS) v Bardejove nepretržite analyzuje množstvo znečisťujúcich látok v ovzduší.

Údaje namerané na stanici sa vyhodnocujú kontinuálne a sú verejne prístupné. Až do nedávna mohli občania tieto údaje z AMS sledovať len na webovej stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu. To sa zmenilo na jeseň minulého roka, keď Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia a SHMÚ predstavilo webovú aplikáciu dnesdycham.sk.

Aký je stav ovzdušia v Bardejove?

Podľa tabuľky je kvalita ovzdušia v úvode mesiaca máj dobrá až veľmi dobrá. Miera znečisťujúcich látok nameraných v danom území je zobrazená v hodnotách, ktoré zaznamenávajú rozličné koncentrácie látok ako čiastočky prachu rozvírené najčastejšie zo zemského povrchu, oxid dusičitý, oxid siričitý, ozón a pod.

Interaktívna mapa v rámci webovej aplikácie zobrazuje aktuálne hodnoty znečistenia na jednotlivých staniciach po celom Slovensku. Dáta z Národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia, sú priamym tokom preberané do webovej aplikácie. Tu sú znázorňované s využitím princípov indexu kvality ovzdušia vyhodnocovaného podľa metodiky Európskej environmentálnej agentúry. Účelom indexového hodnotenia je súhrnne a zrozumiteľne informovať širokú verejnosť o stave kvality ovzdušia prostredníctvom jednoduchej farebnej a slovnej škály. Podľa nej si občan môže prispôsobiť  svoje správanie podľa toho ako je aktuálne znečistené ovzdušie.

Okrem aktuálneho stavu ovzdušia môže verejnosť sledovať články, či rubriky a informácie o vplyvoch znečisťujúcich látok  na zdravie človeka a ekosystémy, či vplyve jednotlivých sektorov ľudskej činnosti na kvalitu ovzdušia.


Aktivita je realizovaná v rámci projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia, v rámci ktorého boli zriadené pozície regionálnych manažérov kvality ovzdušia. Úlohou manažérov je prepojiť inštitúcie zodpovedné za riadenie kvality ovzdušia na národnej a lokálnej úrovni, pomáhať riešiť problémy verejnosti s kvalitou ovzdušia, a v neposlednom rade zvyšovať povedomie o tejto problematike. Na  stránke projektu www.populair.sk ako aj na webovej aplikácii www.dnesdycham.sk sú kontakty na manažérov za jednotlivé kraje.

Zdroj: Odbor informačnej podpory environmentálnej politiky / Oddelenie LIFE, Foto: ONline Bardejov

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x