73. výročie SNP neostalo bez povšimnutia v Bardejove ani v obci Kríže

73. výročie SNP neostalo bez povšimnutia v Bardejove ani v obci Kríže

,,Česť a sláva hrdinom Slovenského národného povstania (SNP) padlým za oslobodenie našej vlasti.“ Predstavitelia štátnej správy, miestnej samosprávy, politických strán a partnerských návštev si uctili, v pondelok popoludní pri Pamätníku vďaky hrdinov a obete SNP. Nasledoval presun do obce Kríže, kde pred 73. rokmi mali partizáni svoju základňu a kde došlo k ťažkým bojom.


Spomienková udalosť pri Pamätníku vďaky.

Hrdinov SNP si uctili predstavitelia štátnej správy, samosprávy i zástupcovia politických strán.
Po oficiálnom programe nasledovalo v areáli obecného úradu posedenie.

K pamätníku na bicykli i pešo

V roku 2013 Občianske združenie Dobrá MyšLienka s ďalšími partnermi zrealizovali projekt „Po stopách SNP v našom regióne“. Tabule s textami a fotografiami prinášajú návštevníkovi dostatok informácií z histórie.

Na počesť padlých hrdinov v SNP bol nad obcou Kríže postavený v rokoch 1959 a 1960 pamätník, ktorý symbolizuje partizánskeho veliteľa pri pozorovaní. Pamätník dal postaviť Okresný národný výbor (ONV) Bardejov za pomoci obyvateľov obce Kríže. V roku 1963 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Pri zrode pamätníka bol akademický sochár J. Machaj a F. Patočka.

Dobrovoľníci z obce Kríže a Bogliarky sa rozhodli nasvietiť pamätník na kopci. Pred dvoma rokmi osadili stĺpy od kostola. Dobrovoľníkom komplikuje dokončenie osvetlenia odcestovanie za prácou mimo región. Brigády sa z toho dôvodu dohadujú komplikovanejšie.

K pamätníku sa pohodlne dostanú aj menej zdatní cyklisti.
Počas slnečného počasia sa návštevníkom pamätníka naskytne pohľad na obec a okolité kopce.
Pohodlne zaparkujete tesne pod pamätníkom. Horšie na tom je rozbitá cesta k nemu, ktorá by si zaslúžila opravu.

Čergovské pohorie bolo počas 2. svetovej vojny významným strediskom partizánov a ilegálnych pracovníkov odboja na východnom Slovensku. Zvlášť významnú úlohu tu zohrávalo územie v okolí obce Kríže, Livov a Livovská Huta. V Čergovskom pohorí pôsobilo viacero partizánskych skupín: Čapajev, partizánska skupina Rokosovský Ltvinov, Partizánsky diverzný odddiel Kvitinského (neskôr premenovaný na Partizánsku brigádu Gottwald), Partizánska skupina Lipa, Partizánsky zväzok Alexander Nevský a iné.

Po vypuknutí SNP 29. augusta 1944 Nemci bleskovo využili zlyhania a nerozhodnosť veliteľov dvoch východoslovenských divízií slovenskej armády, ktoré v tom čase predstavovali silu 20 000 až 30 000 dobre vyzbrojených mužov. Došlo k ich rýchlemu odzbrojeniu. Mnoho vojakov padlo do zajatia, časť z nich zutekala domov. Časť oddielov sa však nedala odzbrojiť a pridali sa k partizánom. Napríklad k Partizánskemu oddielu Alexandra Nevského prišlo  niekoľko jednotiek so samotným veliteľom 1. divízie plk. Mikulášom Markusom. K oddielu sa taktiež pripojila celá horská delostrelecká batéria s veliteľom Ožvaldíkom. V prvých dňoch septembra 1944 bolo v Čergovskom pohorí sústredených viac ako 3000 slovenských vojakov.


Pamätník SNP v obci Kríže 29. 8. 2017


Prísaha československého partizána

,,Prisahám na všetko, čo mi je sväté, že v boji za oslobodenie Československej republiky nebudem ľutovať ani svojich síl, ani svojho života.

Nemilosrdne budem mstiť všetky muky a slzy našich matiek a sestár, zavraždených vlastencov, všetky zločiny spáchané nemeckými a maďarskými barbarmi na Čechoch, Slovákoch a Karpatských Ukrajincoch.  …

… Mojím heslom bude: Smrť fašistickým okupantom – slobodu národom Československa!

V okolí obce Kríže sa náchádza viacero lokalít s pozostatkami partizánskych zákopov. Na jednu z týchto lokalít sme sa boli pozrieť i my. Asi 300 metrov pred obcou kríže vedľa príjazdovej cesty nájdete informačnú tabuľu. Odtiaľ vás značená prístupová trasa dovedie priamo k partizánskym zákopom. Ak budete chcieť vidieť viac, dlhšou trasou sa dostanete k horným zákopom a zemľanke.

FOTOGALÉRIA:

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]Slovenské národné povstanie alebo SNP (ďalšie názvy pozri nižšie) bolo ozbrojené povstanie slovenského domáceho odboja počas druhej svetovej vojny proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na územie vojnovej Slovenskej republiky. Začalo sa 29. augusta 1944 ako obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami, nepriamo bolo i útokom proti autoritatívnej vláde na čele s Jozefom Tisom, ako aj snahou byť na strane víťazných spojeneckých mocností druhej svetovej vojny. Centrom povstania bola Banská Bystrica. Nemecké jednotky povstaleckú armádu porazili a v noci z 27. na 28. októbra 1944 časť jej jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja. Partizáni pokračovali v bojoch proti nacistom až do oslobodenia krajiny sovietskymi, rumunskými a československými vojskami na jar 1945.[/vc_cta][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

FOTOGALÉRIA:


V roku 2014 sme boli pri oslavách 70. výročia SNP


Navštívili ste už niekedy Pamätník SNP v obci Kríže?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spracoval: D.P./Foto: M.M. a D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x